вівторок, 21 травня

Почаїв: бурчання ягнят

Юлія Ільченко Журналіст.
У Почаєві життя містечка крутиться навколо Лаври – форпосту російського православ'я на Західній Україні.

"Мене до Почаєва х*й привів",  різко каже дід Микола, повільно кульгаючи повз Свято-Успенську лавру. Сам із Запоріжжя, він давно приїхав до Почаєва заради коханої жінки. І він один із небагатьох у містечку, хто налаштований проти Лаври  форпосту московського православ’я на Західній Україні. Дозволяє собі не добирати слів. Дід переконаний, що церква не може бути українською, підпорядковуючись Московському патріархату.

У центральному сквері Почаєва два майданчики: на одному височіє хрест з іконою, на іншому, дитячому,  табличка "Рошен". Від Блоку Петра Порошенка на другий термін мітить чинний мер Почаєва  Василь Бойко. Він колишній міліціонер і не хоче конфліктів у місті, тому намагається домовлятися з усіма сторонами. Каже, що присікає всі мітинги в Почаєві щодо церкви, а Лавру тримає осторонь політики.

Життя туристичного містечка крутиться навколо та завдяки Лаврі, але остання зараз переживає скрутні часи. Війна на Сході України відлякала від неї основний приход  прочан із пострадянського закордону, тож Почаїв потроху втрачає дивіденди від статусу оази російського православ'я на Галичині.

Багато місцевих зараз полишають домівку і виїжджають за кордон на заробітки. Дехто повертається і вкладає зароблені гроші в заклади для туристів. Та багато людей не бачать для себе можливостей у рідному місті, тому їдуть назавжди. А ті, що залишаються, люблять і ненавидять Лавру одночасно. Вона, як одне з місць роботи для місцевих, паразитує на своїй винятковості. Маючи велике господарство, Лавра взагалі не сплачує податків у казну міста.

"Хай би платили 0,1 відсотка податків, то для міста би хватило. Гостиниця Лаври має дві тисячі місць, їдальня розрахована на 800 чоловік, а одна іконна лавка могла б утримувати цілий район",  розповідає місцевий підприємець, який не хоче представлятися, оскільки боїться конфліктів із церковниками.

"Один дзвінок почаївського намісника до голови суду, до прокурора обласного, до слідчого вирішує будь-що",  каже голова місцевого осередку "Свободи" Микола Замковський. "Свободівець" разом зі своїм помічником Тарасом Паляницею чи не єдині в місті, хто відкрито критикує Лавру. Вони розповідають, що довгий час, до Майдану, Лавра відчайдушно розграбовувала все майно, яке їй підпорядковано, бо "регіонали" виключили її з переліку пам'яток культурної спадщини, які не підлягають приватизації. "Свободівці" застерігають не вірити Лаврі, коли вона проголошує, що зараз займає проукраїнську позицію, оскільки свої "кирило-путінськи діла" вона продовжує чинити так само, як при Януковичі, тільки завуальовано.

"Були випадки, що під час проповідей, перед виборами, у Лаврі відкрито закликали голосувати за певного кандидата. Є певна кількість людей  600-800 чоловік – "золотий запас", який якщо треба, вони використовують",  підраховує Замковський.

Замковський раніше балотувався в мери, але зараз відмовився  не хоче мати справ із владикою. Каже, що жоден мер не може вирішити тут питання без обговорення з Лаврою. Особливо цим грішив один із попередніх мерів  Олег Іванюк. Він займав посаду міського голови з 2006 року, та після Майдану склав обов'язки через звинувачення в крадіжці почаївської землі. Але суд, врешті-решт, його виправдав. Тому на теперішніх виборах Іванюк знову пробує долю на шляху до влади. Містом ходили чутки, що екс-мер збирався купувати голоси.

Проте навіть у пік голосування центральними вулицями гуляє вітер, а в міських закладах чутно дзвін власного посуду. На дільницях явка нижча за половину, тож подкуповувати особливо немає кого, та ніхто й не намагається. Зі 180 зареєстрованих ченців на вибори приходить близько 50, схоже, що їх не особливо турбують міські справи. Своїми політичними поглядами монахи не діляться, опускаючи голову, радять питатися владику та пришвидшено крокують до Лаври.

Міське життя по-справжньому вирує хіба що в пабліку "Типовий Почаїв". Там почаївчани обурюються нахабністю Іванюка, розказують, що він обдурював навіть тих своїх земляків, які були за кордоном. Іванюк і сам колись їздив на заробітки до британського містечка Глочестер та, запрошуючи туди земляків, втягував їх у грошові махінації і таким чином обкрадав. Містяни Іванюку не раді, навколо колишнього мера вирувало стільки скандалів, що кажуть, він від цього навіть отримав психічний розлад і лікувався в районній психлікарні від того, що почав гавкати, як пес. Місцеві всерйоз розповідають, що Іванюка на вулиці можна побачити лише вночі. Колишній мер поступово перетворюється на страшну міську легенду, за розмовами про яку можна забути й суперечки про церкву.

На виборах перемагає Бойко. Його політика примирення поки що влаштовує всіх.

Радикальний дід Микола скрушно хитає головою і бурчить:

"Коли в Лавру приїжджав той священний багатєй з Росії, що на Курілах отдихає, то стільки охрани було. А так прибили б тут його к єб…ній матері..."

Старий каже, що колись люди мають зібратися в Почаєві, як на Майдані, і тоді Лавра стане українською. А поки що лише балачки.

КОМЕНТУВАТИ
  • Zapadniy Patriot 0 Відповісти Нахай той Микола стулить пельку, бо як історія Лаври показує, вже давно зігнили ті хто проти Лаври руку піднімав і память їхня зтерта з роду у рід. Лавра є і буде, багато вона пережала режимів і цей перживе. А що до критики в бік Лаври, то це заздрість і не більше, очі націоналістів пече ще не розграбований устрій і багацтво монастиря, яке збиралося на сльозах прочан століття. Розікрали Україну ще їм Лавру подавай. Хапуги і кровососи. СССР залишив все на території України, заводи, фабрики і т.д. для народу України, ніхто в нас не просив повернути, де воно все ділось???! Що дала нороду незалежність? Аааа, ну да, стали незалежним від грошей, свободи слова, прав людини....
  • Zapadniy Patriot 0 Відповісти Нахай той Микола стулить пельку, бо як історія Лаври показує, вже давно зігнили ті хто проти Лаври руку піднімав і память їхня зтерта з роду у рід. Лавра є і буде, багато вона пережала режимів і цей перживе. А що до критики в бік Лаври, то це заздрість і не більше, очі націоналістів пече ще не розграбований устрій і багацтво монастиря, яке збиралося на сльозах прочан столяття. Розікрали Україну ще їм Лавру подавай. Хапуги і кровососи. СССР залишив все на території України, заводи, фабрики і т.д. для народу України, ніхто в нас не просив повернути, де воно все ділось???! Що дала нороду незалежність? Аааа, ну да, стали незалежним від грошей, свободи слова, прав людини....