п'ятниця, 25 травня

У Чехії ексгумували останки знаменитого українського письменника Олександра Олеся

У могилі відомого українського письменника та його дружини поховали іншу людину.

Рештки відомого українського письменника Олександра Олеся, який похований у Чехії – на Ольшанському кладовищі у Празі, – примусово ексгумували, повідомляє DT.UA.

Як відомо, Олександр Олесь помер у 1944 році. За чеськими законами, після поховання родичі або друзі померлих мають сплачувати ренту за місце на кладовищі, розміром у 20 тисяч чеських крон на 10 років (приблизно 20 тисяч гривень  ред.). За словами представників місцевої української громади, донедавна ренту за могилу Олеся сплачував, за власною ініціативою, громадянин Чехії та виходець з України Володимир Михайлишин. Однак нещодавно Михайлишин помер, і тепер його син хоче поховати батька на могилі Олеся.

За словами українських діаспорян, перепоховання було заплановане на 12:00 3 січня 2017 року, плани щодо подальшого поховання рештків Олеся та його дружини невідомі.

Біля розкопаної могили письменника на Ольшанському кладовищі представники української діаспори кілька годин чекали на консула. 

Міністр інформполітики України Юрій Стець зазначив у коментарі журналістам, що відповідні державні установи вже поінформовані про проблему і намагаються вирішити її. У свою чергу, на прохання про офіційний коментар Міністерства закордонних справ з цього приводу, у прес-службі МЗС попросили надіслати до міністерства інформаційний запит.

Пізніше стало відомо, що поховання Михайлишина у могилі Олеся таки відбулося. 

У Міністерстві закордонних справ України заявили, що за сприяння посольства України останки Олеся і дружини були переміщені в депозитарій кладовища до моменту, поки родичі Олександра Олеся, які проживають у Канаді, не приймуть рішення про місце захоронення.

"Після відповідного рішення посольство України у Празі вживе всіх заходів для належного перепоховання останків Олександра Олеся та його дружини. МЗС України тримає питання перепоховання на особливому контролі", – повідомили дипломати.

Глава Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович заявив, що український поет Олександр Олесь повинен бути перепохований в Україні. Відповідну заяву В'ятрович опублікував у Фейсбук.

"Олесь повинен бути перепохований в Україні. Найкраще місце для цього – алея почесних поховань на Лук'янівському кладовищі", – зазначив він.

При цьому В'ятрович нагадав, що проблема поховань видатних українців глобальніша, ніж може здатися на перший погляд.
 

"У світі розкидані могили видатних українців. Частина з них залишиться на місці і буде вимагати спільної опіки місцевих українських громад. Частину належить перепоховати в Україні", – заявив він.

В'ятрович наполягає на тому, що держава сама має ініціювати повернення останків відомих українців на рідну землю для поховання у Національному пантеоні, інформує "Обозреватель".

КОМЕНТУВАТИ