п'ятниця, 20 липня

Форум видавців готується до провокацій і посилює охорону, – офіційна заява

Форум видавців, що стартував сьогодні у Львові, оприлюднив офіційну заяву щодо погроз від представників радикальних правих організацій.

Заяву опублікував Букініст. Подаємо повний текст:

"Вже понад місяць деякі учасники 24-го Форуму видавців у Львові (організатор ГО "Форум видавців") повідомляють про погрози на їх адресу в соціальних мережах, які стосуються їхньої творчості чи громадської діяльності.

Усвідомлюючи, що Україна залишається об’єктом російської агресії та гібридної війни агентів впливу ФСБ, ми готуємося до провокацій і посилюємо охорону всього заходу, а особливо подій, пов’язаних із проблематикою війни за незалежність, європейського майбутнього України, захисту прав і свобод громадян, протистояння усім формам "русского мира", в тому числі пропаганді людиноненависництва, ксенофобії, гомофобії тощо.

Ситуація погіршилася минулого тижня, коли на адресу  начальника СБУ у Львівській області, міського голови Львова Андрія Садового та голови Львівської обласної адміністрації Олега Синютки і з копією на ГО "Форум видавців" надійшов лист від зареєстрованих в Україні неформальних громадських організацій із погрозами, які стосуються двох подій нашої програми (лист в додатку).

Головний принцип ГО "Форум видавців" – це створення майданчика для спілкування усіх учасників суспільного життя. Саме це є невід’ємним констутиційним правом кожного громадянина незалежної європейської України. І ми не маємо наміру відступати від цього принципу. Наші спікери та учасники не порушують жодного закону та Конституції України.

Видавець і авторка книги скасували одну подію, з метою забезпечення безпеки дітей, але чи може нам хтось гарантувати, що провокації і бійки не будуть зчинені на іншій локації і при іншій нагоді?

Ми закликаємо громадськість, ЗМІ, силові структури та органи влади всіх рівнів, Українську греко-католицьку церкву забезпечити розголос потенційних загроз та надати учасникам і відвідувачам Форуму видавців у Львові гарантії безпеки, адже представники підписаних під згаданим листом громадських організацій за допомогою шантажу та погроз намагаються тиснути на нас і запроваджувати цензуру, а, як відомо з історії, від позбавлення свободи слова і самовираження до терору і злочинів проти людяності – пряма дорога.

Форум видавців у Львові є одним із найбільших фестивалів України та Центрально-Східної Європи, в якому цього року беруть участь автори, публічні інтелектуали, журналісти з 24 країн світу. Одразу ж після Форуму видавців у Львові відбудеться міжнародний ПЕН-конгрес, присвячений свободі слова та зусиллям, спрямованим на визволення з московської неволі українських в’язнів сумління, журналістів, письменників і діячів культури, ув’язнених та репресованих за їхні погляди. Тому напад на події Форуму дуже негативно відобразиться на іміджі нашої країни в світі, на перспективах європейської інтеграції та планах вступу України до НАТО, яка є не лише оборонною структурою, але й співтовариством вільних демократичних держав, де шанують права людини.

Зі свого боку ми готові запросити представників підписаних під листом громадських організацій та всіх охочих до мирної публічної дискусії у форматі круглого столу.

Ми просимо всіх співорганізаторів Форуму видавців: Львівську обласну раду, Львівську міську раду, Львівську обласну державну адміністрацію,  Міністерство культури, а також Міністерство внутрішніх справ, Міністерство закордонних справ, Адміністрацію Президента, Верховну Раду втрутитися в цю ситуацію і надати нам свої письмові роз’яснення, які дії будуть вжиті для недопущення провокацій і насильства, а також про порядок наших дій у разі виникнення загрозливої ситуації".

Заяву підписала Олександра Ковальголова правління ГО "Форум видавців".

Форум видавців у Львові проходить 13-17 вересня. Його організатори через погрози, про які йдеться в заяві, скасували презентацію книги Лариси Денисенко про дівчину, яку виховує гей-пара "Майя та її мами". 

Приблизно за тиждень до початку заходу до його організаторів і органів влади надійшов лист від десятка праворадикальних громадських організацій із вимогою скасувати акції, пов'язані з презентацією книжки Денисенко. І погрозою "самотужки вжити усіх можливих заходів", аби не допустити проведення заходу, якщо вимогу не виконають. Заплановану презентацію книжки вони назвали "провокаційною". А сам твір письменниці, за словами представника організації "Дух нації", одного з підписантів листа, Юрія Дадака, це "спроба легалізувати в суспільстві одностатеві шлюби".

Через погрози націоналістів організатори скасували лише презентацію книжки. Але обговорити її зможуть на подіумній дискусії "Чи готова школа говорити з дітьми на складні теми?", яка має відбутися в четвер, 14 вересня, за участю представників видавця та кампанії проти сексизму "Повага". Серед учасників – і сама авторка книжки Лариса Денисенко.

На Форумі видавців чекають ще гострих дискусій на історичному майданчику, де обговорюватимуть українсько-єврейські та українсько-польські стосунки, але до таких скандалів, як із дитячою книжкою, сподіваються, не дійде.

Загалом, у програмі Форуму 890 заходів та 14 тематичних кластерів за участю 168 видавництв, які видали кілька тисяч назв нових книжок спеціально незадовго до Форуму. Лише на конкурс "Найкраща книжка Форуму-2017" надійшло 447 видань від 90 видавництв. І хоча націоналісти після виконання їхніх вимог тепер обіцяють, що на інших акціях Форуму провокацій не буде, Олександра Коваль попросила львівську поліцію про додаткову охорону під час акцій, інформує DW.

КОМЕНТУВАТИ