вівторок, 22 травня

Бережемо спадщину: на Прикарпатті відновлюють церкву, якій майже три століття. ФОТО

Стародавню дерев'яну церкву в селі Гвізд Надвірнянського району перекривають в давній традиційний спосіб – ґонтою.
Фото: Тетяна Пришляк
Фото: Тетяна Пришляк
Зображення 1 / 5 Використовуйте клавіші для перегляду

Про це повідомила в Фейсбку депутат Надвірнянської райради Тетяна Пришляк.

"Не блискуча бляха, не позолота, а просмолена ґонта (або ґонт) як традиційне покриття для наших гуцульських церков. В такий спосіб перекривали дах, піддашшя, куполи, дзвіницю в дерев'яних храмах", – розповідає Тетяна Пришляк.

За її словами, настоятель храму о. Іван Гедзик був одним із головних ініціаторів саме такої реставрації. Це відновлення історичного вигляду церкви Успіння Пресвятої Богородиці, яка збудована ще в 1739 році. Є версія, що храм колись був перенесений з Манявського Скита. Дата освячення храму вирізьблена на одвірку.

Раніше церква була вкрита бляхою, і через це зазнали суттєвих руйнувань дерев'яні перекриття та стіни, розповів о. Іван. Він каже, що переконати сільську громаду реставрувати храм саме в такий спосіб було не дуже просто. Люди хотіли позолоти та блиску. Але мудрість, виваженість та авторитет священика допомогли громаді прийняти правильне рішення.

Сьогодні над покрівлею даху працюють косівські ґонтарі. Весь необхідний матеріал, спеціально оброблений мастилом, вже акуратно складений під храмом.

Читайте також: Як відроджують давнє гуцульське ґонтярство 

КОМЕНТУВАТИ