fbpx

У Франківську експерти напрацювали три варіанти перетворення занедбаного простору перед друкарнею

Стиль життя 19:18, 18.05, 2016

14-15 травня в Івано-Франківську активісти провели дводенний хакатон щодо реорганізації занедбаного простору перед друкарнею на вулиці Січових Стрільців у сучасний багатофункціональний міський сквер.

Ідеєю, що лягла в основу, стало перетворення просторів навколо старих промислових територій у місті. Така проблема є типовою для українських міст. Наразі простір перед друкарнею не виконує потенційно можливого набору функцій для містян, окрім незручної для перехожих парковки на тротуарі. Занедбаність і засміченість території створює дискомфорт у місці, що має значні транспортні та пішохідні потоки.

Ініціаторами проведення хакатону та втілення проекту є Роман Рудий та Уляна Федик – громада Івано-Франківська, які отримали фінансування від громадського ресторану "Urban Space 100" на проведення хакатону, який дав розуміння проблематики і створення можливих сценаріїв з облаштування комфортного міського скверу. Як учасники були запрошені експерти урбаністи, архітектори, дизайнери, представники комунальних служб і місцеві активісти з досвідом у сфері реорганізацій міських просторів. Експерти були запрошені в основному зі Львова, Києва, Івано-Франківська.

Протягом дводенного воркшопу учасники провели дослідження ділянки, визначили проблематику, зробили SWOT-аналіз, визначили можливості та ризики. Після цього учасники розділилися на три групи і почали інтенсивну роботу над своїми проектами:

– Перший проект базувався на поєднанні потенціалів Друкарні і скверу з історичної та споживчої точок зору, тобто поєднання аудиторії мистецької, залученої від початку проектом Літораліс в друкарні та аудиторії місцевої, якій після перших тактичних інтервенцій вже буде зручно проводити час у сквері. Це поєднання актуальне як в короткостроковій, так і в більш тривалій перспективах. З технічної точки зору було опрацьовано фізичні перешкоди, що можуть стати на заваді при виконанні того чи іншого проекту, а також сформовано потенційні джерела фінансування щодо кожної з необхідних розхідних статей для сквера (озеленення, бруківка, меблі, освітлення). Запропоновані зразки виконань з кожної статті лягли в основу портфоліо кращих практик, якими варто користуватися на стадії розробки архітектурного проекту.

– Другий проект описував можливу футуристичну концепцію скверу. З огляду на високий рівень споживання природної сировини Друкарнею в минулому пропонується прийняти за лейтмотив оновлення скверу принцип компенсації, тобто повернути борг природі у вигляді нових дерев, нових енергоефективних механізмів, закладених в основу скверу. Також доповнюючим до цього повинно стати широке використання сучасних цифрових технологій (цифрових бібліотек, проекційного зображення на фасад, голограми майбутнього скверу). Як тактичне рішення запропонували мистецьку іронічну інтервенцію з огородженням простору стрічкою з написом – "Це сквер" і вказанням "3% Loading", що свідчитиме про лише початковий рівень необхідних змін.

– Результатом третього запропонованого проекту став механізм з перетворення скверу. Акцентом стала відмова від простого ремонту, а також копіювання вже розроблених рішень. Натомість запропоновано зміну у ключовій точці, де першочерговою функцією буде використання скверу, а не повне оновлення. Іншими словами  спочатку зацікавити людей щось робити у сквері, щоб після цього у них був більший стимул до його використання. В першу чергу пропонується використання простих рішень для отримання швидких перемог  впорядкування стихійної парковки, створення меблів та перенесення смітників.

Наступним етапом має стати подієво-культурне наповнення життя скверу, що залучить мешканців міста до скверу. Кінцевим етапом має стати обрання архітектурного проекту скверу на конкурсній основі для об’єктивного виконання всіх вимог завдання. За основу взято принцип: "Люди повинні полюбити місце в процесі його перетворення, а не після реалізації".

Результати були представлені у неділю, 15 травня, о 18:00 у громадському ресторані "Urban Space 100". Наразі ініціативна група аналізує напрацювання.

Партнерами хакатону виступили ресторація "Кухня", платформа "Тепле Місто", мережа "23 Ресторани" та готель "Надія".

Після завершення хакатону наступними етапами будуть формалізація результатів, впровадження перших тактичних рішень, пов’язаних з оновленням території скверу, та прийняття рішення щодо механізму розробки архітектурного проекту щодо довгострокового перетворення скверу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: