fbpx

В Івано-Франківську представили спогади професора Пилипа Гайди

Культура 18:44, 02.10, 2014

У Книгарні "Є" представили унікальні спогади уродженця Тернопільщини, професора Пилипа Гайди (1892–1989) "Пройдений шлях". У книжці автор згадує про події свого життя від народження і до 1952 року, коли він уже мешкав у Детройті (США).

Спогади Пилипа Гайди вийшли у видавництві "Смолоскип", яке продовжує традицію видання мемуаристики. Під час презентації головний редактор видавництва Наталія Ксьондзик розповіла: "Смолоскип" було створено в еміграції, куди свого часу виїхав його засновник Осип Зінкевич. Той спершу опинився в Німеччині, потім у Франції, далі з родиною опинився у США. Тож його шлях певною мірою суголосний зі шляхом професора Гайди. У США "Смолоскип" видавав дисидентську і правозахисну літературу, а також твори українських письменників, репресованих сталінським режимом. Так з’являлися книжки документів і матеріалів, а згодом і книжки спогадів".

Наталія Ксьондзик підкреслила, що, на відміну від багатьох виданих мемуарів, документальне спогадування Пилипа Гайди охоплює вражаюче великий зріз української історії, коли рідна авторові Галичина була спершу частиною Австро-Угорської монархії, потім Польщі, згодом Радянського Союзу та гітлерівської Німеччини. Участь у Першій і Другій світових війнах, перебування у таборах для переселених осіб в Німеччині, навчання, викладання, поневіряння, моральне і фізичне боріння за особистісне зростання і роль у націотворенні – все це та багато іншого творить основний нерв оповіді, присмаченої колоритом тогочасної української мови.

У презентації взяли участь син професора – Ігор Гайда, абсольвент Лювенського університету, пластун, активний громадський і церковний діяч та його дружина Рома Гайда, активна громадська та церковна діячка, учасниця греко-католицьких товариств "Обнова" та Українське Патріярхальне Товариство в США. Родина Пилипа Гайди не знала, що він пише спогади, а знайшла їх вже після його смерті. Як зазначила невістка Пилипа Гайди, пані Рома, "тато був дуже скромною людиною, але його ідейність пов’язана з його талантом бути педагогом, добрим вчителем. Вражало, що коли він вже опинився в Америці, так далеко від України, він мав силу боротися. Після року чорної, важкої праці почав писати ці, подекуди тяжкі, спогади. У мемуарах він заново пережив і передав нам унікальний досвід українця, який пишався своїм походженням і у важких історичних умовах невтомно виборював право українців на гідне життя та свою культуру".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: