fbpx

В Івано-Франківську Юрій Костенко презентував "Історію ядерного роззброєння України"

Наша історія 12:11, 14.09, 2015

"Історія ядерного роззброєння України" – це перша книга на подібну тематику в Україні. У ній вперше оприлюднено невідомі загалові факти з історії ядерного роззброєння України: документи з грифом "ДСК", інформацію із закритих засідань Верховної Ради, Ради безпеки України та нарад за участю найвищих посадових осіб, звітів дипломатів, зустрічей з американськими посадовцями, а також ексклюзивні відомості про кулуарну частину процесу.

12 вересня в Народному домі "Просвіта" в Івано-Франківську відбулася презентація книги Юрія Костенка "Історія ядерного роззброєння України".

Уперше на документальній основі (зокрема, й маловідомих українцям публікацій у західних ЗМІ) подано повну реконструкцію подій періоду ядерного роззброєння України: від першої згадки про без’ядерний статус та дивних обставин, за яких вона з’явилася в Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року, – до останньої ядерної боєголовки, вивезеної з України 1 червня 1996 року.

Історія відмови України від третього у світі ядерного потенціалу викладена на фоні виникнення державних інституцій України у перші роки незалежності, жорстокої інформаційної та дипломатичної війни проти України з боку США й Росії, а також "громадянської війни" в коридорах української влади – між новою та пострадянською генераціями політиків.

Автор вперше оприлюднює інформацію про пропозиції, які надходили з боку США на адресу українських урядових кіл у 1992-93 роках – зокрема, щодо вступу до НАТО та побудови в Україні власного ядерно-паливного циклу: переробки матеріалів з ядерної зброї та виробництва ядерного палива для АЕС (від "Дженерал Атомікс" та "Вестінгхауз").

Читач має змогу оцінити роль відомих політиків у цій сторінці української історії та отримати вичерпну відповідь на запитання, яке набуло особливої актуальності з початком військової агресії Росії проти України: "Хто винен, що Україна віддала ядерну зброю?".  

У книзі вперше дано відповіді на запитання:

  • Хто з українських посадовців погоджував текст Будапештського меморандуму?

  • Чому Кучму після закритого засідання ВР 3 червня 1993 називали "ядерним яструбом"?

  • Що радив Україні Бжезинський у 1992 у стосунках з Росією і які його прогнози справдилися?

  • До яких дій вдавався спікер ВРУ Іван Плющ, аби загальмувати "роззброєння по-російськи"?

  • Що сказав Клінтон Кравчуку, після чого Україна підписала фатальну Тристоронню заяву?

  • До якого року після Будапештського саміту в Україні повинна була лишатися ядерна зброя?

Автор книги – Костенко Юрій Іванович – український політик, народний депутат України у 1990–2012 роках. Міністр охорони довкілля та ядерної безпеки України у 1992–1998 роках. Керівник урядової делегації України на переговорах з РФ щодо ядерного роззброєння (1992–1993), керівник Робочої депутатської групи з проробки питань, пов’язаних із ратифікацією Верховною Радою Договору СТАРТ-1. З початку 1992 до кінця 1993 року був головним ініціатором розробки всіх документів Верховної Ради з ядерного питання. Завдяки його позиції за Україною було визнано право власності на ядерну зброю.

 
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: