субота, 21 квітня

На "Яворині" вшанували пам'ять героїв УПА та Небесної сотні

В урочищі "Розтоки" біля с. Липа Долинського району традиційно відбувся фестиваль патріотичної пісні "Яворина-2014".
Зображення 1 / 27 Використовуйте клавіші для перегляду

Учасники фестивалю протягом 19-20 липня жили у наметовому таборі. Цього року у рамках фестивалю місцева влада встановила пам’ятний хрест Небесній сотні у центрі села Липа, поруч з пам’ятником провіднику ОУН Карпатського краю Ярославу Мельнику (Роберту).

Традиційно відбулися змагання з волейболу та концерт патріотичної пісні.

Цього року стронгмен Назар Павлів на "Яворині" провів змагання богатирів. Після того помірятися силою мали можливість і глядачі богатирських ігор.

Завершилася патріотична акція у неділю, 20 липня, службою Божою у місцевому сільському храмі.

Нагадаємо, щороку у першу неділю після свята верховних апостолів Петра і Павла сюди з різних куточків України з'їжджаються люди, щоб вшанувати пам'ять героїв УПА.

Саме тут у 1944 році розташовувалася перша старшинська школа УПА "Олені", курсанти якої під керівництвом майора Федора Польового (псевдо «Поль») полягли 15 жовтня 1944 в большевицькій засідці в урочищі Глибокому у відчайдушному бою зі спецчастиною карателів НКВС. 1 листопада 1946 року в криївці поблизу цієї повстанської школи загинув 27-річний провідник ОУН Карпатського краю Ярослав Мельник на псевдо Роберт. Разом із ним полягли від куль "енкаведистів" його дружина Антоніна на псевдо Таня, синочок-немовля Роман та семеро бойових побратимів.

Влітку 1945 року, перебуваючи в глибокому підпіллі, він одружився з Антоніною Король. У травні 1946 року Антоніна народила під землею, у бункері, двійню – Романа та Віру. Вагітність припала здебільшого на осінні та зимові місяці, через жахливий авітаміноз малюки були зовсім кволими. Дівчинку, побоюючись за її здоров'я, згодом віддали в село надійним людям.

Восени Роберту повідомили: у полон до енкаведистів потрапив повстанець, який знав про схрон на Яворині. Хоч криївка й була ретельно замаскованою, приблизне місце її розташування зрадник таки викрив. Енкаведисти почали прочісувати ліс.

Повстанці відстрілювалися до останнього набою, залишили кулі лише для себе, щоб не здатися ворогові живими. Роберт власноруч вирішив застрелити дружину з сином, а потім – і себе. Його матір, двох братів і чотирьох сестер радянська влада вивезла до Сибіру.

Поблизу криївки, в урочищі Глибокому, ще у 1983 році греко-католицькі священики та черниці віднайшли й таємно облаштували цвинтар, де поховані повстанці. Масове ж вшановування полеглих героїв почалося тут лише у 1992.

 

КОМЕНТУВАТИ