fbpx

Конвертаційний центр. Хто причетний до розтрат коштів на будівництві фортифікаційних споруд? Нові подробиці

Суспільство 20:31, 31.01, 2017

Наприкінці 2014 року, коли бойові дії в зоні АТО більш-менш угамувалися, РНБО ініціювало будівництво фортифікацій на сході України. Йшлося про три лінії оборони, які мали б стримати можливий наступ проросійських бойовиків або й регулярної російської армії. З метою найшвидшого зведення оборонних споруд будівництво фортифікацій розподілили між областями. Івано-Франківщина отримала свою ділянку робіт – будівництво 12 фортифікаційних споруд в Донецькій області.

Наприкінці 2015 року чиновники Івано-Франківської ОДА відзвітували про здачу в експлуатацію оборонних об‘єктів на Донеччині. Навіть голова Державної казначейської служби України Тетяна Слюз під час робочої зустрічі з керівниками бюджетних установ Івано-Франківщини, які є розпорядниками і одержувачами бюджетних коштів, зазначила, що Івано-Франківська область збудувала найкращі фортифікаційні споруди, пише Вільне.Інфо.

1

"Нещодавно мала можливість оглянути в зоні АТО новозбудовані захисні об’єкти, побувала на побудованих вами фортифікаційних спорудах, в каплиці біля Амвросіївки. Варто зазначити, що за всіма оцінками ваша область справді збудувала найкращі фортифікаційні споруди. Їх можна вважати прикладом відповідального використання бюджетних коштів та якісного виконання будівельних робіт", – наголосила Тетяна Слюз.

Проте вже в серпні 2015 року Івано-Франківська прокуратура відкрила кримінальне провадження  №42015090000000127 за фактом розтрати коштів резервного фонду Державного бюджету України в розмірі понад 300 тис. грн службовими особами Департаменту будівництва та архітектури Івано-Франківської ОДА. Пізніше справою зайнялася військова прокуратура Західного регіону України.

 

Схема Басараба

Департамент будівництва та архітектури ОДА в травні 2015 року провів закупівлю в одного учасника без проведення відкритих торгів на будівництво фортифікаційних споруд в зоні АТО і уклав угоди на загальну суму 28,80 млн гривень та додаткові угоди на суму 9,47 млн гривень з фірмою ПП "Брати КІП". Загальна сума укладених договорів з приватним підприємством "Брати КІП" становить 38,26 млн грн.

За інформацією аналітичної платформи "YouControl", фірма "Брати КІП" належить Петру Проціву. Брат Петра Проціва – Микола – з квітня по кінець серпня 2015 року очолював Службу автодоріг в Івано-Франківській області. У 2008-2013 рр. Микола Проців був директором ПП "Брати КІП", а з травня 2016 року знову керує фірмою.

Як стало відомо, в ході досудового розслідування військова прокуратура Західного регіону встановила, що фірма "Брати КІП" не займалася будівництвом, а лише закуповувала та постачала будівельні матеріали для зведення інженерних споруд в зоні АТО.

Цікавим є те, що ПП "Брати КІП" повністю не розрахувалося з державними лісовими господарствами Прикарпаття за закуплену лісопродукцію. На цей час сума заборгованості становить близько 5,55 млн гривень.

Зобов'язання з будівництва оборонних споруд на себе взяла тоді фірма "Глобалкарпати-Еко", яка уклала договір субпідряду з фірмою "Брати КІП" на суму 17 млн гривень. Проте військова прокуратура і цю фірму підозрює у "відмиванні" бюджетних коштів.

"Відповідно до вказівки керівництва ОДА, суб’єктами господарської (підприємницької) діяльності області без укладення договорів підряду (субпідряду) частково надано за власний рахунок найману робочу силу, яка виконувала роботи з будівництва фортифікаційних споруд у Донецькій області, які ТОВ "Глобалкарпати-Еко" в актах виконаних робіт відобразило як виконані особисто власними силами, за що отримало від ПП "Брати КІП" бюджетні кошти", – цитуємо з ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова.

2

Загалом же "схема" виглядала наступним чином. Керівництво Івано-Франківської ОДА, а переважно перший заступник голови ОДА Сергій Басараб надсилали листи лісовим господарствам, керівникам РДА та міст, а також приватним фірмам з проханням сформувати та направити до місця виконання робіт мобільні бригади для будівництва фортифікаційних споруд, при цьому вони мають їх забезпечити паливом, їжею, інвентарем, відрядними та в подальшому виплатити їм заробітну плату.

3

Розпорядження першого заступника голови Тисменицької РДА Володимира Заника про виділення коштів на перевезення будівельників для будівництва фортифікаційних споруд

 

До прикладу, Тисменицька РДА своїми розпорядженнями №241, №245 та №262 в червні-липні 2015 року виділила 54 тис. гривень на перевезення будівельників для будівництва фортифікаційних споруд.

Також й інші керівники РДА Прикарпаття на своїх офіційних сайтах браво рапортували про те, що виконали свій обов'язок і відправили будівельників в зону АТО для зведення оборонних споруд.

"На сьогодні східні області потребують не лише бійців, є велика необхідність в робочій силі. Таким чином наші краяни протягом певного періоду на Донбасі  виконуватимуть роботу з облаштування фортифікаційних споруд. За сприяння районної влади, підприємців, керівників управлінь та промислових підприємств району чоловіків забезпечено транспортом та необхідними інструментами, продуктами харчування, засобами гігієни та багатьма іншими речами", – з повідомлення заступника керівника апарату райдержадміністрації Івана Бурія на офіційному сайті Надвірнянської РДА.

4

Скріншот з сайту Долинської РДА. Добровольці-будівельники відправляються в зону АТО для будівництва оборонних споруд

Загалом на будівництві фортифікаційних споруд в зоні АТО було задіяно понад 200 мешканців Івано-Франківщини.

Варто зазначити, що вищенаведені факти вже відомі багатьом, тому журналісти Вільне.ІНФО провели власне розслідування, аби з'ясувати, кого ще підозрюють у розкраданні бюджетних коштів на будівництві фортифікаційних споруд в зоні АТО.

 

Конвертаційний центр

Нагадаємо, що з листопада 2015 року військова прокуратура Західного регіону проводить розслідування в рамках кримінального провадження №42015140400000153 від 20.11.2015 за підозрою в привласненні бюджетних коштів, виділених на спорудження фортифікаційних споруд в зоні АТО.

Тож 21 липня 2016 року Департамент захисту економіки Нацполіції України опублікував сенсаційне повідомлення щодо цієї справи: "Оперативники Управління захисту економіки (УЗЕ) у Івано-Франківській області викрили корупційну схему чиновників ОДА. Під час будівництва фортифікаційних споруд у Донецькій області вони привласнили понад 5 мільйонів гривень з бюджету. До схеми також були залучені і комерційні структури, через які в подальшому їх і "відмили". Бюджетні кошти через фіктивні фірми переводились у готівку, яка розподілялась між всіма учасниками схеми",  йдеться у повідомленні на офіційному сайті Національної поліції. 

5 

Знайдені печатки фіктивних фірм під час обшуку в одному з офісів фіґурантів справи

Також стало відомо, що правоохоронці здійснюють обшуки у головних фіґурантів справи. Під час обшуків виявили не лише документи, печатки суб’єктів господарювання та паспорти фізичних осіб, а й зброю, набої до неї та гранати. Тобто, крім покарання за економічні злочини, учасникам схеми загрожує ще й відповідальність за статтею 263 ККУ "Незаконне поводження зі зброєю".

Однією з фірм, де проводили обшуки поліціянти, є фірма "Пром-авто". ТОВ "Глобалкарпати-Еко" перерахувало фірмі "ТВС-ІФ" 2,52 млн гривень, а та перерахувала "Пром-авто" 2,23 млн гривень.

Фірма "Пром-авто" знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Хіміків, 20. Саме в цьому приміщенні правоохоронці проводили обшуки, де і були знайдені печатки інших фірм: ПП "Торгавто", ТОВ "Гірпромбуд", ТОВ "Техномото", ПП "Торг-авто" та СТО "ІФ Сервіс".

В подальшому правоохоронці з‘ясували, що ці фірми причетні до конвертації бюджетних коштів, які їм через транзитну фірму "ТВС-ІФ" перераховувала ТОВ "Глобалкарпати-Еко" як головний субпідрядник фірми "Брати КІП".

Ми з‘ясували ще кілька фірм, які також пов'язані з фірмою "Пром-авто", – це "Галичина-Авто" та "Агрокультура-ІВ”.

"Слідчий звернувся із вказаним клопотанням, в обґрунтуванні якого посилався на те, що невстановлені особи вчинили фіктивне підприємництво, а саме створили (перереєстрували) суб'єкти підприємницької діяльності (юридичні особи) ПП "Галичина-Авто" (ЄДРПОУ-38554381), ПП "Пром-Авто" (ЄДРПОУ-37952181), ТОВ "Агрокультура-ІВ" (ЄДРПОУ-40060793) та ТОВ "Гірпромбуд" (ЄДРПОУ-40060751) без наміру здійснювати законну господарську діяльність, а з метою прикриття незаконної діяльності, внаслідок чого безпідставно сформували податковий кредит з ПДВ підприємствам реального сектору економіки", – з ухвали слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області.

Згадані фірми купували картки на пальне у виробників та постачальників пального, а в подальшому продавали ці паливні картки за готівку фізичним та юридичним особам, службам таксі тощо. Завдяки таким махінаціям фірми конвертували кошти та створили іншим фірмам податковий кредит з ПДВ – 11,76 млн гривень, який фіскальна служба має повернути.

Тобто головний субпідрядник фірма "Глобалкарпати-Еко" перераховувала кошти конвертаційним фірмам на нібито придбання пального. Конвертаційні фірми після "відмивання" коштів повертали "Глобалкарпати-Еко" готівку, а та в свою чергу списувала пальне на нібито перевезення будівельних бригад та будівельних матеріалів в зону АТО для будівництва фортифікаційних споруд.

Нагадаємо, фірма "Пром-авто" зареєстрована у м. Івано-Франківськ, вул. Хіміків, 20. За цією ж адресою зареєстрована фірма "Компанія Агро-Захід". Власником фірми "Компанія Агро-Захід" є Роман Кашівський, який до липня 2016 року був засновником фірми "Галичина Авто". Саме ця фірма фігурує у кримінальному провадженні №32016090000000071, яке відкрило слідче управління фінансових розслідувань ГУ ДФС в Івано-Франківській області щодо створення фіктивних підприємств.

Також за цією адресою зареєстрована фірма "Агрокультура-ІВ". Засновниками фірми є Василь Макар та Іван Литвин. До 2017 року власником фірми був Микола Староста, який разом з Іваном Литвином є власниками фірми "Гірпромбуд". Саме при обшуку в приміщенні фірми "Пром-авто" знайшли печатки фірми "Гірпромбуд".

Ще однією фірмою, яка також зареєстрована на вул. Хіміків, 20, є фірма "Карпати Енерджі груп". Власником цієї фірми є Юрій Шпільман, який також є власником фірми "Торгавто". Печатки фірми "Торгавто" також були знайдені в офісі "Пром-авто" під час обшуку правоохоронцями.

Варто також зазначити, що номери телефонів фірм "Карпати Енерджі груп", "Екобудсервіс-ІВ" та "Пром-авто" є однаковими.

Цікаво також, що керівником фірми "Торгавто" є Орися Попик, яка також є власником фірми "Новаміськбуд". Фірма "Новаміськбуд" має однаковий номер телефону з фірмою "Торгавто", що ще раз підтверджує зв'язки між цими фірмами.

Член виконкому Івано-Франківської міськради та екс-депутат Івано-Франківської міськради 2010-2015 рр. від партії "Свобода" Сергій Романюк до червня 2016 року був власником фірми "ТВС-ІФ". Саме цій фірмі ТОВ "Глобалкарпати-Еко" перерахувало 2,52 млн гривень.

За інформацією аналітичної платформи "YouControl", з червня 2016 року власником та директором фірми "ТВС-ІФ" є Мар'яна Мироненко, яка також є співвласником фірми "Захід-буд-бізнес". Ще одним співвласником є також Галина Варежкіна, яка також володіє фірмою "Карпати-еко-груп".

Цікавим є те, що фірми "Захід-буд-бізнес", "Карпати-еко-груп", "Глобалкарпати-Еко" мають одну і ту ж юридичну адресу: м. Івано-Франківськ, вул. Галицька, 67, кв. 605. Також за цією адресою зареєстрована фірма "Гірпромбуд", яка має ознаки фіктивності та через яку купувалися паливні талони для подальшого збуту за готівку іншим фізичним та юридичним особам, а фактично фірма займалася "відмиванням" бюджетних коштів.

 

Головний фіґурант

Також варто зазначити, що директор фірми "ТВС-ІФ" Мар'яна Мироненко та власник фірм "Карпати-еко-груп" та "Захід-буд-бізнес" Галина Варежкіна зареєстровані за однією адресою: смт. Ворохта, вул. Д. Галицького, 94. За цією ж адресою до грудня 2015 року була зареєстрована фірма "Глобалкарпати-Еко".

Як зазначено в аналітичній платформі "YouControl", з грудня 2015 року власником та керівником фірми "Глобалкарпати-Еко" є Сергій Ющенко, який прописаний в м. Констянтинівка Донецької області.

Зауважимо, фірма "Глобалкарпати-Еко" виконувала субпідрядні роботи з будівництва оборонних споруд на Донеччині в період з червня по грудень 2015 року. Тому Сергій Ющенко навряд чи має якийсь стосунок до розкрадання бюджетних коштів, бо став власником та керівником фірми "Глобалкарпати-Еко" лише в грудні 2015 року.

Проте до грудня 2015 власником та керівником фірми був Роман Мочерняк.

6

На виборах-2012 до Верховної Ради Роман Мочерняк балотувався від партії Наталії Королевської "Україна – вперед". Проте не пройшов.

Основним видом діяльності фірми "Глобалкарпати-Еко" була оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням. Лише 15 травня 2015 року фірма отримує ліцензію на здійснення господарської діяльності, пов’язаної зі створенням об’єктів архітектури. Саме після того, як 12 травня 2015 року фірма "Брати КІП" отримує підряди на будівництво фортифікаційних споруд в зоні АТО від Департаменту будівництва та архітектури Івано-Франківської ОДА.

Щодо Романа Мочерняка, то на цей час він є заступником директора департаменту – начальником управління регіонального розвитку Департаменту будівництва та архітектури Івано-Франківської ОДА. Так, це той департамент, який уклав договори з фірмою "Брати КІП" на суму близько 40 млн гривень з будівництва фортифікаційних споруд в зоні АТО та керівних осіб якого звинувачують у розкраданні бюджетних коштів на суму понад 5 млн гривень.

Роман Мочерняк проживає за тією ж адресою, де донедавна була зареєстрована фірма "Глобалкарпати-Еко": смт. Ворохта, вул. Галицького, 94. Також за цією адресою зареєстрована Мар'яна Мочерняк (ймовірно, родичка, – ред.), яка, нагадаємо, є директором "Карпати-еко-груп". Також фірми "Захід-буд-сервіс" та "Глобалкарпати-Еко" мають спільний контактний номер, який, як виявилось, належить Романові Мачерняку –+380673433173.

7

Ми показали вам лише частину схеми з відмивання бюджетних коштів, за якою стоїть заступник директора департаменту – начальник управління регіонального розвитку Роман Мочерняк.

Проте поки триває слідство, важко чітко назвати суми, скільки ж розкрали керівники ОДА та наближені до них фірми на будівництві фортифікаційних споруд в АТО. Але для когось-таки війна – це мати рідна.

П.С. В наступному матеріалі ми покажемо, з якими ще фірмами "Брати КІП" та "Глобалкарпати-Еко" співпрацювали на будівництві оборонних споруд.

Євген Гапич

 

 
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: