fbpx

Не зарплатою єдиною: як фірми родини головного лікаря Івано-Франківської ОКЛ продають медикаменти лікарням області

Економіка 09:15, 25.07, 2018

В Україні є медичні династії, які роками "пасуться" на державних закупівлях. "Антикорупційна платформа" поцікавилась ситуацією в нашій області. Виявилось, що Івано-Франківщина не виняток.

Родина головного лікаря Івано-Франківської обласної клінічної лікарні Остапа Грищука використовує кілька приміщень у цій лікарні для ведення бізнесу та заробляє на постачанні ліків у бюджетні заклади області.

Зокрема, підприємство "Фармамаркет", співзасновником якого донедавна був Грищук, здійснює систематичне постачання медикаментів у прикарпатські лікарні.

Відповідно до даних з тільки однієї системи публічних закупівель Prozorro за 2017-2018 роки підприємство уклало угод на поточну суму у 2,6 млн грн на постачання фармацевтичної продукції.

"Фармамаркет" жодного разу не брав участь у конкурентних торгах, тобто між цією фірмою та закладами охорони здоров'я укладались виключно прямі договори, де не проводились аукціони. Характерно, що угоди укладались тільки з медичними закладами Прикарпаття.

Найбільше договорів з цією фірмою уклала Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня на постачання ліків, дитячого харчування, засобів медичного призначення тощо. Зокрема, за два роки інфекційна лікарня уклала більш як 20 угод на суму 1 770 820 грн.  

Фармацевтичну продукцію підприємство "Фармамаркет" постачає також у медичні заклади Надвірнянщини, Калущини, Верхнянської ОТГ. Окрім того, "Фармамаркет" системно отримує відшкодування вартості лікарських засобів від департаменту охорони здоров’я ОДА.

Загалом, за даними пошуково-аналітичної системи використання державних коштів "007", протягом 2017–2018 років підприємство отримало більш як 6 мільйонів гривень за лікарські засоби, які постачало медичним закладам Прикарпаття.

За даними інформаційно-аналітичної системи YouСontrol, Остап Грищук донедавна був одним з п’яти засновників "Фармамаркету" та мав частку розміром у 25%.

У е-декларації Грищук вказав, що минулого року отримав у цій фірмі 80 250 грн дивідендів. Нещодавно (у травні цього року) він вийшов із співзасновників підприємства, а частку передав своїй тещі Уляні Митник, яка є дружиною екс-міністра охорони здоров’я Зіновія Митника.

Основним видом діяльності ТОВ "Фармамаркет" є роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах. Підприємство є також засновником трьох аптек, що розміщені на території Центральної районної лікарні Калуша.

У е-декларації за минулий рік Грищук також вказав, що володіє часткою у розмірі 15% у ТОВ "Лікфарм". Це підприємство також займається роздрібною торгівлею фармацевтичних товарів. Зокрема, має дві аптеки у Городенці, одна з яких – на території Центральної районної лікарні.

У 2017–2018 роках "Лікфарм" отримувало відшкодування вартості лікарських засобів від Городенківського районного центру первинної медико-санітарної допомоги та департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА. Загалом, за даними 007, підприємство отримало більш як 380 тисяч гривень відшкодування.

Водночас у системі публічних закупівель Prozorro оприлюднені тільки угоди на відшкодування вартості лікарських засобів за програмою "Доступні ліки" від Городенківського районного центру первинної медико-санітарної допомоги на суму у 14 тисяч гривень.

Остап Грищук задекларував 45 445 грн дивідендів, які отримав від цієї фірми. Наприкінці минулого року свою частку в цьому підприємстві Грищук також переписав на тещу.

Так само на постачанні медичної продукції закладам області заробляє і дружина головного лікаря ОКЛ Наталія Грищук. Вона є співзасновницею ТОВ "Зіма", яке також займається фармацевтичною діяльністю. За 2017–2018 роки підприємство отримало майже 3 млн грн від держустанов.

1

Підприємство також не бере участі у торгах з аукціонами, а укладає прямі угоди без конкуренції на постачання медикаментів прикарпатським держустановам. Зокрема, відповідно до даних Prozorro, за 2017-2018 рр. було укладено 36 угод на загальну суму 895 730 грн.  

Ліки та медичне обладнання ТОВ "Зіма" постачало не лише у медичні заклади, а продавало медикаменти освітнім закладам, Івано-Франківській установі виконання покарань (№ 12) (СІЗО) та Вигодському держлісгоспу. ТОВ "Зіма" також системно отримує відшкодування вартості лікарських засобів від департаменту охорони здоров’я ОДА.

ТОВ "Зіма" має в області сім аптек: в Івано-Франківську (зокрема і в хірургічному корпусі обласної клінічної лікарні), Долині, Снятині (на території Центральної районної лікарні), а також у селі Ланчин Надвірнянського району.

У е-декларації Остапа Грищука вказано, що його дружина у ТОВ "Зіма" отримала дохід 103 120 грн від надання в оренду майна. А основне її місце роботи – Івано-Франківська міська дитяча стоматологічна поліклініка, де вона за рік заробила 42 585 грн.

Варто зазначити, що Наталія Грищук також є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "Сімедгруп". Це приватний клінічний лікувально-діагностичний центр, який працює на території обласної клінічної лікарні.

Законодавство не забороняє головним лікарям підробляти на стороні. Однак використання посади, доступних ресурсів та комунальних приміщень не має перетворюватися у родинний бізнес. А це в українській медицині вже стало звичною практикою.

Марія Гаврилюк, Ольга Симчич

*Робота аналітиків оплачена за підтримки наших європейських партнерів. Для створення цього матеріалу не витрачено жодної бюджетної гривні.

Цю публікацію було створено за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації повну відповідальність несе ГО "Центр "Антикорупційна платформа". Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

 
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: