fbpx

Похоронний бізнес: кому і як роздає підряди у Франківську "Ритуальна служба"

Суспільство 19:32, 20.08, 2018

Антикорупційна платформа дослідила, як минулого року проводило закупівлі івано-франківське комунальне підприємство "Міська ритуальна служба" та чому Антимонопольний комітет разом з правоохоронцями зацікавилися тендерами підприємства.

У 2017 році комунальне підприємство "Міська ритуальна служба" провело 29 успішних тендерів у системі електронних закупівель РroZorro. 25 з них відбулись з аукціонами та дозволили зекономити понад 992 тисячі гривень (7,64% від суми очікуваних вартостей закупівель). Ще 8 закупівель не завершились.

Аналітики "Антикорупційної платформи" дослідили закупівлі КП та виявили порушення при оголошенні тендерів та визначенні переможців тендерним комітетом "Міської ритуальної служби".  

 

Квітники без гарантій

У грудні 2017 року КП "Міська ритуальна служба" провело аукціон на закупівлю квітників (виробів з бетону, цементу та гіпсу). Очікувана вартість закупівлі – 910 000 гривень.

В аукціоні взяли участь два учасники. Перший – ТОВ  "Франківськ Західбуд" – ціну під час аукціону не знижував, а ФОП Паранюк Анатолій Васильович запропонував 908 600 грн.

Підприємець-переможець не тільки фактично не знижував ціни, але й виявився колишнім керівником єдиного конкурента на аукціоні – ТОВ "Франківськ Західбуд". За даними інформаційно-аналітичної платформи YouControl, Паранюк Анатолій Васильович у 2011 році очолював ТОВ "Франківськ Західбуд".

Окрім того, заявка Паранюка не відповідала вимогам законодавства, зокрема, він не подав текстовий документ банківської гарантії у розмірі 5000 грн, яка вимагалась у тендерній документації. ФОП у складі пропозиції завантажив тільки цифровий підпис на цю гарантію.

Майбутній переможець запізнився і з подачею заповненої форми тендерної пропозиції, яку вимагав замовник. Документ був поданий уже після оприлюднення повідомлення про намір укласти угоду. А також подав проект договору, що відрізняється від того, який КП "Міська ритуальна служба" вимагало у тендерній документації.

Незважаючи на це, комунальне підприємство таки уклало договір з Паранюком.

"Комунальне підприємство порушило законодавство, визначивши переможцем Паранюка Анатолія. Якщо документи учасника торгів на момент розгляду пропозиції не відповідають вимогам тендерної документації, до прикладу, окрім невідповідного проекту договору, не було подано банківську гарантію, яка вимагалася, то Замовник зобов’язаний відхилити таку пропозицію через її невідповідність і перейти до розгляду наступної", – зазначає керівниця "Антикорупційної платформи" Христина Зелінська.

 

Розіграли 3,5 мільйони на похоронному приладді

У березні 2017 року "Міська ритуальна служба" оголосила тендер на закупівлю похоронного приладдя. Очікувана вартість закупівлі немала для міста – 3,65 мільйона гривень. Участь у тендері взяли два підприємці – Кітраль Андрій Іванович та Панахид Микола Мирославович.

Кітраль запропонував на 50 тис. грн менше – 3 522 500 грн та був визнаний переможцем торгів. 

Цікаво, що у двох цих учасників закупівлі збігаються адреси за районом, селом, вулицею та спільний робочий телефон.

Похоронний бізнес: кому і як роздає підряди у Франківську "Ритуальна служба" 1

Також, якщо проаналізувати карточки цих двох учасників у модулі аналітики ProZorro, ми побачимо у них навіть спільну електронну адресу.

Похоронний бізнес: кому і як роздає підряди у Франківську "Ритуальна служба" 2

А заявки обох ФОПів були завантажені у систему ProZorro з інтервалом в одну годину та вони отримали спільну електронну адресу в системі ProZorro. Тому є підстави вважати, що тендерні пропозиції двох учасників торгів могли бути подані з однієї ІР-адреси.

Крім того, підприємець, який переміг, у п’ятиденний термін після оголошення наміру про укладання договору не надав інформації, яка б підтверджувала відсутність підстав для відмови в участі визначених частинами першою і другою ст. 17  Закону.

Відповідно тендерний комітет комунального підприємства мав підстави не укладати договір з ФОП Кітраль Андрій Іванович.

На підозрілий тендер звернула увагу місцева прокуратура. 20 липня за зверненням прокуратури Антимонопольний комітет покарав двох підприємців за антиконкурентні узгоджені дії. Їм заборонено протягом трьох років брати участь у тендерах та накладено штрафні санкції на 68 тисяч гривень.

 

Фіктивний тендер

У березні 2017 року КП проводило закупівлю автобуса для перевезень. У системі ProZorro на торги зареєструвалися два підприємці Вилущак Віталій Ігорович та Солодовчук Іван Васильович. Переможцем визнано Вилущака з пропозицією 538 000 грн, Солодовчук пропонував за автобус на 10 тисяч більше.

11 квітня директор КП Андрій Хруник уклав з Вилащуком договір на поставку автобуса. Підприємець зобов’язався поставити товар протягом одного дня. А через три дні замовник уже перерахував постачальнику гроші.

Втім, пізніше Солодовчук заявив, що не брав участі у тендері, а невстановлені особи подали замість нього підроблені документи. Чи це дійсно так, тепер з’ясує слідство. За цим фактом правоохоронці відкрили кримінальне провадження. Слідчі Івано-Франківського міського відділу поліції підозрюють, що саме посадовці КП "Міська ритуальна служба" при проведенні закупівлі внесли неправдиві відомості в тендерну пропозицію Івана Солодовчука, фіктивно провели процедуру закупівлі та завищили її вартість.

Підпримець Солодовчук розповів слідчим, що підписи на електронних документах нібито поданої ним пропозиції не його.

Що цікаво, у тендерній пропозиції Солодовчука невідомі неправильно вказали реєстраційний номер облікової картки платника податків. Замість номера Солодовчука вказали номер переможця тендеру Віталія Вилущака.

 

Заплутати учасників

У кількох закупівлях КП "Міська ритуальна служба" неправильно вказувало код предмета закупівлі. Зокрема, під час згаданого тендеру на закупівлю похоронного приладдя та закупівлю послуг з утримання територій. У цьому тендері на відкритих торгах перемогло ТОВ "Західполіремкомплект" з пропозицією 680 000 гривень при очікуваній вартості закупівлі 900 тисяч.

Нагадаємо, ТОВ "Західполіремкомплект" заснувала помічник секретаря Івано-Франківської міської ради Оксани Савчук Павликівська Уляна Василівна. Зараз засновником підприємства є Бойчук Анатолій Богданович. Очолює це підприємство Джус Ірина Богданівна, яка була  головним бухгалтером ТОВ "Комунальні інвестиції", співзасновником якого була сама секретар ради та екс-депутат міської ради "свободівець" Михайло Сеньків.

Також закупівлі, які проводить підприємство, не відповідають річному плану, оскільки є неточності, невідповідність сум, розбіжність процедур та орієнтовних строків проведення закупівель.

"Вся ситуація із закупівлями підприємства є наразі не дуже втішною. Є непоодинокі випадки, коли тендерний комітет підприємства незаконно визнавав переможців торгів і укладав з ними договори. Неточне планування, невідповідності та порушення при укладенні договорів можуть свідчити як про високі корупційні ризики, так і про не досить задовільну якість самих результатів закупівельної діяльності – робіт, товарів і послуг, які підприємство купувало для забезпечення потреб франківчан", – коментує Христина Зелінська.

За результатами аналізу закупівель КП "Міська ритуальна служба" у 2017 році активісти Антикорупційної платформи підготували звернення до контролюючих органів та Івано-Франківської міської ради щодо потенційної змови та спотворення процедури закупівлі відкритих торгів між учасниками та неправомірних дій тендерного комітету комунального підприємства.

Василь Крайник

*Публікація здійснена в рамках проекту "Прозорі комунальні підприємства", що виконується Центром Ейдос за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Зміст публікації не відображає офіційної позиції Королівства Нідерландів.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області! 

 
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: