fbpx

Субвенції-2017: скільки коштів “завели” нардепи Тимошенко і Соловей, та хто на цьому заробив найбільше

Політика 20:39, 30.09, 2018

“Антикорупційна платформа” завершує аналізувати розподіл державних субвенцій на розвиток окремих територій Івано-Франківщини у межах одномандатних виборчих округів. Насамкінець ми дослідили, куди витрачаються кошти і хто освоїв найбільше субвенцій на виборчих округах №88 і №89.

Державні субвенції виділяються місцевим бюджетам для реалізації конкретно визначених цілей. Ці кошти повинні сприяти розвитку окремих сіл, міст чи районів. На один і той же регіон субвенції можуть виділятися як на будівництво великих інфраструктурних об’єктів, на зразок, шкіл, лікарень чи доріг, так і, здавалось би, на дріб’язкові придбання – комп’ютери, меблі чи дитячі майданчики. Таким чином, державні кошти розпорошуються на незначні, непріоритетні проекти. Зрештою, розподілом державних субвенцій можуть зловживати депутати-мажоритарники, використовуючи їх в агітаційних цілях, рекламуючи себе перед виборцями. 

“Антикорупційна Платформа” проаналізувала розподіл державних субвенцій на розвиток окремих територій у межах області та прив’язала їх до виборчих округів. У попередніх матеріалах ми дослідили, як розпоряджаються бюджетними коштами на округах №83 (Олександр Шевченко), №84 (Михайло Довбенко), №85 (Віктор Шевченко), №86 (Анатолій Дирів) та №87 (Юрій Дерев’янко). На черзі аналіз освоєння державних субвенцій на одномандатних виборчих округах №88 (Юрій Тимошенко) та №89 (Юрій Соловей).

Субвенції на окрузі №88: подвійна підтримка

Одномандатний виборчий округ №88 знаходиться у межах Городенківського та частини Коломийського районів. За підрахунками аналітиків “Антикорупційної платформи”, народний депутат від політичної партії “Народний Фронт” Юрій Тимошенко протягом 2017 року “завів” на свій округ 67 млн гривень.

До цієї суми не увійшла субвенція на 25 млн гривень, призначена для придбання медичного обладнання Коломийській центральній районній поліклініці. До виділення цих коштів доклав зусиль народний депутат Андрій Іванчук, що є уродженцем міста Коломия. Нардеп особисто зустрівся із медиками Коломийської поліклініки, оглянув закуплені апарати, а його приїзд висвітлювався у місцевих ЗМІ. Додамо, що до парламенту Андрій Іванчук потрапив за списком політичної партії “Народний Фронт” і нині обіймає посаду Голови Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики.

Загалом на округ Юрія Тимошенка уряд направив 6,7 млн гривень для капітального ремонту медичних закладів. Субвенції призначались для ремонту приміщень Коломийської і Городенківської районних лікарень, сімейних амбулаторій та фельдшерсько-акушерських пунктів. При цьому найбільша субвенція на понад 2 млн гривень була виділена для завершення першої черги будівництва поліклініки у місті Коломия.

Трохи менше, а саме 6,6 млн гривень, дісталось закладам освіти. Субвенції направлялись на капітальний ремонт, добудову та реконструкцію ряду шкіл і садочків, заміну вікон, ремонт систем опалення, придбання комп’ютерної техніки і дитячих майданчиків.

Понад десяток державних субвенцій на загальну суму 4 млн гривень було виділено на капітальний ремонт сільських клубів та будинків культури. Сюди входить субвенція на 1 млн гривень на добудову сільського клубу у селі Лука Городенківського району. А ось найбільша субвенція у розмірі 1,4 млн гривень призначалась для капітального ремонту даху Городенківського районного палацу культури.

На розвиток інфраструктури та покращення благоустрою Кабмін виділив куди більше, загалом 7,1 млн гривень. Серед них субвенція на півтора мільйона гривень призначена для будівництва каналізаційної мережі від вулиці Михайла Старицького до вулиці Олександра Козакевича в Коломиї. Понад 1,3 млн гривень було направлено на реконструкцію центральної площі у Городенці. Ще одна значна субвенція на 1 млн гривень була виділена для реконструкції незавершеного будівництва будинку станції переливання крові під багатоквартирний житловий будинок для бійців АТО в Городенці.

Округ Юрія Тимошенка виділяється з-поміж інших округів області розмірами субвенцій на ремонт автомобільних доріг та вулиць. Ми нарахували 16 субвенцій на загальну суму 42,6 млн гривень. При цьому найбільші за розміром субвенції надійшли до бюджету міста Коломия. Зокрема, це субвенція на 23 млн гривень, виділена урядом для капітального ремонту вулиць Старицького, Торговиця, Атаманюка, та субвенція на 7 млн гривень для капітального ремонту дорожнього покриття вулиці Івана Франка.

Майже півтора мільйона гривень отримав бюджет Коломийського району на ремонт автодороги Городенка – Черемхів. Водночас така ж сума була виділена бюджету Городенківського району для ремонту автомобільної дороги Городенка – Серафинці.

Окремо дві субвенції по 1,4 мільйона гривень були направлені обласному бюджету на ремонт автомобільних доріг Коломия – Чернятин у Коломийському районі та Хмелева – Вікно у Городенківському.

Відзначимо, що найбільшим розпорядником державних субвенцій на окрузі було Управління комунального господарства Коломийської міськради  загалом 33,2 млн гривень. В основному це кошти, виділені урядом на ремонти доріг та будівництво каналізаційної мережі у Коломиї. Для порівняння, Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА отримав у розпорядження 14 млн гривень, Коломийська райдержадміністрація – 2 млн гривень, а Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області розпорядилася коштами на суму 1,4 млн гривень.

На окрузі Юрія Тимошенка список найбільших освоювачів державних субвенцій очолює ТОВ “ПБС“. За даними пошуково-аналітичної системи використання державних коштів “007”, фірма, наближена до народного депутата Олександра Шевченка, минулого року заробила на підрядах 31,4 млн гривень. Сюди входить субвенція на 23 млн гривень, виділена урядом для капітального ремонту вулиць Старицького, Торговиця, Атаманюка, а також субвенція на 7 млн гривень, призначена для капітального ремонту дорожнього покриття вулиці Івана Франка. Також на замовлення Служби автомобільних доріг ТОВ “ПБС” здійснювало ремонт автомобільної дороги Городенка – Черемхів, на яку уряд виділив субвенцію у розмірі 1,4 млн гривень.

Ще одним осовоювачем державних субвенцій на окрузі №88 є ТОВ “Шляховик”. На рахунку фірми з десяток прямих договорів із Департаментом ЖКГ облдержадміністрації та сільськими радами на загальну суму 8,1 млн гривень. Зокрема, ТОВ “Шляховик” за 1,4 млн гривень відремонтувало частину автомобільної дороги Коломия – Чернятин. Ще 980 тис. гривень фірма освоїла на капітальному ремонті дорожнього покриття вулиці С. Бандери у місті Городенка. За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Шляховик” зареєстроване на Городенківщині. До числа засновників підприємства входить зо два десятка осіб. Очолює “Шляховик” Василь Симчич.

Державних субвенцій на суму 2 млн гривень, за даними “007”, освоїв ФОП Павлюк Богдан Миколайович. Підприємець уклав із Департаментом ЖКГ облдержадміністрації два прямих договори на капітальний ремонт даху Городенківського районного палацу культури та ремонт даху Городенківського районного центру творчості учнівської молоді.

Таку ж суму освоїло Комерційне підприємство “Стандарт-ІФ“, власником якого є Степан Волковецький. Фактично це одна субвенція на 2 млн гривень, виділена урядом для завершення І черги будівництва поліклініки у місті Коломия.

Також по одній субвенції освоїли комунальне підприємство “Полігон Екологія” та ТОВ “Темп-Прут“. Управління комунального господарства Коломийської міськради уклало із “Полігон Екологія” прямий договір на капітальний ремонт автомобільної дороги по вул. Міцкевича від буд. № 86 до буд. № 102 в місті Коломия на суму 1,4 млн гривень. ТОВ “Темп-Прут”, на замовлення того ж Управління комунального господарства Коломийської міськради, здійснювало будівництво каналізаційної мережі від вулиці Михайла Старицького до вулиці Олександра Козакевича в місті Коломия. Вартість робіт становить 1,3 млн грн. Відзначимо, що ТОП “Темп-Прут” зареєстроване у місті Коломия. За даними аналітичної системи Youcontrol, засновниками підприємства є депутат Коломийської міської ради Мирослав Прусак та Ігор Украінцев, що зареєстрований на території Російської Федерації.

Окремо варто сказати про ПМП “Оріон“, що освоїло дві субвенції, виділені урядом на капітальний ремонт першого поверху Коломийської центральної лікарні. Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, засновником ПМП “Оріон” є Олександра Шульга, дружина помічника нардепа Юрія Тимошенка на громадських засадах Віталія Шульги.

Так, 26 грудня Департамент ЖКГ облдержадміністрації підписав із ПМП “Оріон” договір на 586 тис. грн, а 27 грудня ще один договір на суму 342 тис. гривень. Що цікаво, за даними “007”, наступного дня після підписання документів, відповідно 27 і 28 грудня, із підрядником повністю розрахувались.Виходить, що підприємство виконало роботи по кожному із договорів буквально за один день.

Цього року за зверненням коломийського журналіста Євгена Гапича було відкрито кримінальне провадження щодо ремонту Коломийської ЦРЛ підприємством “Оріон”. Євген Гапич про це сам написав на своїй сторінці у мережі Фейсбук. Загальна вартість ремонтних робіт Коломийської ЦРЛ становить 929 тис. гривень, з них близько 530 тис. гривень  витрати на матеріали. Журналіст проаналізував ціни, що вказані в актах виконаних робіт за грудень 2017 року, із середньоринковими цінами за вересень 2018 року. Різниця між ними становить 187 тис. гривень. Тобто, як стверджує Євген Гапич, на матеріали могли витратити не 530 тис. гривень, а всього лиш 343 тис. гривень.

Так, у серпні Коломийським ВП ГУНП було відкрите кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 191 КК України, а це “Службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення документів, а також складання і видача завідомо неправдивих документів” та “Привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні”.

  1

Субвенції на окрузі №89: пріоритет – школи і садочки

Одномандатний виборчий округ №89 знаходиться у межах Верховинського, Косівського та Снятинського районів. За підрахунками аналітиків “Антикорупційної платформи”, народний депутат від “Блоку Петра Порошенка” Юрій Соловей протягом 2017 року “завів” на свій округ 28,5 млн гривень.

Найбільшу суму державних субвенцій Кабмін направив на капітальний ремонт і реконструкцію закладів освіти. Для цих потреб було виділено 17,6 млн гривень. Зокрема, на реконструкцію школи з добудовою навчального корпусу та спортивного залу в селі Красноїлля Верховинського району уряд направив п’ять субвенцій на загальну суму 3,8 млн гривень. Окремо 600 тис. гривень виділено для завершення будівництва дитячого садка у селі Тулуків Снятинського району. За повідомленням місцевих ЗМІ, Юрій Соловей особисто приїздив на урочисте відкриття закладу у січні цього року. Також нардеп посприяв у виділенні 500 тис. гривень для будівництва садка у селі Верхній Ясенів Верховинського району, роботи над яким ведуться ще з 2012 року.

На ремонт та будівництво закладів культури протягом 2017 року було виділено 5,3 млн гривень. По 1 млн гривень перепало для ремонту Задубрівського сільського будинку культури та будівництва Народного дому в селі Белелуя на Снятинщині. Стільки ж уряд виділив на будівництво Народного дому в селищі Верховина.

Майже 4,7 млн гривень було направлено на розвиток ЖКГ та покращення об’єктів інфраструктури. Серед них субвенція на 1,5 млн гривень, призначена для капітального ремонту відкритого басейну в місті Снятин. Ще 300 тис. гривень було виділено для завeршeння будівництва спортивного залу в селі Довгополe, що на Верховинщині. Окремо відзначимо шість субвенцій по 200 тис. гривень, що призначалися для оплати послуг з підключення до інтернету для ряду сіл Верховинського району. Проте у системі ProZozzo ми не знайшли жодних закупівель, що відповідали б вказаним субвенціям. Можливо, ці кошти не були освоєні.

Щодо медичної сфери, то тут суми виділених державних субвенцій у рази менші. Ми нарахували дві субвенції на загальну суму 600 тис. гривень. Сюди входить субвенція на 100 тис. гривень, призначена для заміни вікон лікарської амбулаторії в селі Пістинь, що на Косівщині, а також одна субвенція на 500 тис. гривень, призначена для ремонту системи опалення поліклініки в місті Снятин.

На ремонт дорожнього покриття на окрузі уряд виділив всього лиш одну державну субвенцію на 300 тис. гривень для капітального ремонту підвісного переходу в селі Текуча Косівського району.

Найбільший розпорядник державних субвенцій на окрузі Юрія Солов’я  Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА  у минулому році здійснив закупівель на 8,7 млн гривень по цьому округу. У два рази меншою сумою розпорядився Відділ будівництва Косівської райдержадміністрації  4,7 млн гривень. Управління освіти Снятинської районної державної адміністрації було розпорядником державних субвенцій на 3,2 млн гривень, в Відділ культури Снятинської районної державної адміністрації – на 1,3 млн гривень.

Щодо найбільших освоювачів державних субвенцій, то тут першість отримало приватне підприємство “Промбудсервіс-Косів”. Це місцеве підприємство, власником якого є Володимир Тинкалюк, на підрядах із субвенцій, за даними “007”, заробило 4,1 млн гривень. Сюди входять п’ять державних субвенцій, виділених урядом на реконструкцію із добудовою навчального корпусу та спортивного залу школи в селі Красноїлля Верховинського району. Також підприємство освоїло субвенцію на 299 тис. гривень, що була виділена для реконструкції системи опалення дитячого садка в селі Малий Рожен Косівського району. За повідомленням місцевих ЗМІ, урочисте відкриття закладу, що відбулося буквально кілька тижнів тому, нардеп Юрій Соловей відвідав особисто.

Далі у списку освоювачів державних субвенцій йде приватне підприємство “Проектно-виробнича будівельна компанія “Будагропроект” із сумою 1,4 млн гривень. Фірма освоїла всього лиш одну субвенцію на капітальному ремонті відкритого басейну в місті Снятин. Відзначимо, що саме підприємство зареєстроване на Снятинщині. За даними аналітичної системи Youcontrol, кінцевим власником та керівником фірми числиться Іван Спасюк.

Фермерське господарство “Полонина Діл“, що зареєстроване на Верховинщині, освоїло 1,3 млн гривень. Сюди входять дві державні субвенції, призначені для капітального ремонту приміщення Кривопільської школи на Верховинщині. За даними аналітичної системи Youcontrol, засновником фірми є Іван Стефурак.

Також у списку освоювачів державних субвенцій значиться ТОВ “Оріон-Будсервіс“. Відділ будівництва Косівської райдержадміністрації уклав із підприємством чотири прямі угоди на капітальний ремонт ряду шкіл у Косівському районі на загальну суму 1,1 млн гривень. Саме підприємство заснував на Косівщині Арсен Попазов.

Трохи менше мільйона гривень освоїло проектно-виробниче підприємство “Капітальне будівництво“. Зокрема, підприємство всього за два дні відремонтувало дитячий садок “Золотий ключик” в місті Снятин. Управління освіти Снятинської районної державної адміністрації 26 грудня уклало із “Капітальним будівництвом” договір на 394 тис. гривень, а вже 28 грудня із фірмою повністю розрахувались. Також підприємство освоїло дві субвенції, що були виділені для заміни вікон у цьому ж садку. За даними аналітичної системи Youcontrol, “Капітальне будівництво” зареєстроване на Снятинщині. Власником фірми зазначений Роман Колотило.

2

Як бачимо, на кожному окрузі кошти розподіляються по-різному. Не можна виокремити якийсь один пріоритетний напрямок, кожен регіон має свої потреби на зразок недобудованої школи чи сільської амбулаторії, що роками без ремонту. Місцеві органи влади розпоряджаються державними субвенціями теж по-різному, водночас освоюються кошти в основному місцевими підприємствами. Зрештою, ці грошові ресурси дозволяють вирішити низку нагальних соціально-економічних питань, навіть незважаючи на політичну заангажованість процесу.

Тетяна Черниш, Остап Бринський, Ольга Симчич

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

*Дослідження підготовлене на основі аналізу Додатку №1 до розпоряджень Кабінету Міністрів України про “Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій” за період 2017 року. Субвенції прив’язувалися до виборчих округів за географічним принципом. Опрацювання інформації здійснювалося ручним способом. Це могло вплинути на їх повноту та точність.

*Робота аналітиків оплачена за підтримки наших європейських партнерів. Для створення цього матеріалу не витрачено жодної бюджетної гривні.

Цю публікацію було створено за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації повну відповідальність несе ГО “Центр “Антикорупційна платформа”. Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: