fbpx

Тарифний майдан: 5 кроків для виходу з кризи за 2 тижні

Політика 11:16, 13.01, 2021

Всі дискусії про тарифи ідуть в площині трьох головних посилів: «опустити ціну неможливо, бо посваримося з МВФ», «Фірташ-монополіст заробляє на нас» та «влада вбиває народ високими тарифами».

Читайте також: У Франківську “тарифного майдану” не сталося: на протест вийшли до пів сотні людей

Хоча насправді контекст набагато ширший, винних більше і з МВФ можна не сваритися. Я не хочу вдаватися в розлогі розмови, що було зроблено не так, хоча слід зауважити одну важливу річ: ця історія, якщо вийти з політичного контексту, крутиться навколо протистояння Фірташа та Нафтогазу. Один хоче зберегти позиції, а другий хоче витіснити опонента з ринку.

Отже, що може в короткий період (за 1-2 тижні) зробити влада, щоб збити градус напруги в суспільстві.

1. Потрібно, принаймні тимчасово (до 1 травня), повернути так зване ПСО (публічні соціальні обов’язки), які регулювали максимально можливу ціну на газ для населення. Її було скасовано влітку, коли ціни були найнижчими, і тоді нікого особливо не цікавило, а що ж буде взимку.

2. ПСО дозволить нам обійти питання МВФ і не вдарить по НАК НАфтогаз. Справа в тому, що зараз НАК продає газ, закачаний у сховища і куплений за наднизькою ціною попередніх періодів. І, напевне, несправедливо, що куплений за наші гроші дешевий газ зараз нам продають за європейською ціною сьогоднішнього дня.


3. Потрібно розібратися з рішенням НКРЕКП щодо тарифів на транспортування для 5-7 компаній, яким затвердили неадекватні ціни (не може бути розбіжності в 3-4 грн за кубічний метр). Але це має бути дуже швидка і жорстка реакція.

4. В терміновому порядку (за 1 тиждень) потрібно запустити оновлену субсидіарну кампанію з можливим частковим розширенням субсидіантів. Призначати субсидії можна постфактум. Тобто людина зараз заповнює відповідну анкету, відсилає її в управління соцзахисту, і там автоматично призначають субсидію з 1 січня 2021 року (так працювали в 2017 році). Верифікація пройде пізніше, і людина має розуміти, що за неправдиві дані отримає серйозний штраф.

5. Терміново потрібно розпочати інформкампанію щодо відкриття ринку газу: люди мають розуміти, як вони можуть змінити постачальника. Ба більше, має працювати гаряча лінія скарг на те, як і хто заважає переходити до більш дешевого постачальника. Раз на тиждень має на рівні Кабміну відбуватися публічна порка тих, хто заважає.

Читайте також: “Тарифний майдан” – спецоперація Коломойського, – Сергій Фурса

Це короткі екстрені заходи, які дозволять знизити градус протистояння в суспільстві. Хоча мені б дуже хотілося, щоб окремо були винесені рішення по тих людях, які провалили програму енергонезалежності, адже в 2020 році ми мали вже стати експортером газу, добуваючи всі 100% газу, необхідного для України.

Публікується з дозволу автора, оригінал тут

Головні новини Івано-Франківська та області у Telegram

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: