fbpx

Новий обласний перинатальний центр: 9 років минуло – пора народити

Суспільство 14:40, 03.04, 2019

Вузькі палати, брак санвузлів, низькі коридори, скупе освітлення – такий вигляд мають майже всі медичні комунальні установи міста та області. Навіть якщо в цих приміщеннях проводиться капітальний ремонт і з бюджету виділяються десятки мільйонів гривень, виправити совкове планування неможливо. Єдиний вихід – будувати нові медзаклади. Однак на такі сміливі й коштовні рішення місцева влада поки не наважується.

Сьогодні знову мова про пологові будинки. На території Івано-Франківська знаходиться два пологових будинки. Два заклади – одне спільне приміщення,  один обласного підпорядкування, другий  міського.

Івано-Франківський міський перинатальний центр уже другий рік є самостійним медичним закладом. Має свого керівника Сергія Стефанка, який отримав свою посаду в обхід конкурсу, окреме  фінансування з міського бюджету і навіть план реформування на найближчі кілька років. Влада обіцяє, що 50-60 мільйонів гривень, 5 років  і пологовий буде як новий. 

Нині медичний заклад важко назвати сучасним, але він хоч повільно, та покращується. Пологовий заповнений на 100%. Враховуючи, що Івано-Франківська влада активно працює над розширенням меж міста, мабуть, і кількість клієнток перинатального буде зростати.  Тому є амбіції до розширення медичної установи.

Івано-Франківський обласний перинатальний центр не має власного приміщення і орендує його в Івано-Франківської міської влади. На відміну від міського, заклад має досить добру медичну базу, бо є учасником  міжнародних програм, активно співпрацює з міжнародними організаціями, тільки є одне але   відсутність власного приміщення. Важко розвивати установу, а тим більше залучати кошти на капітальний ремонт, якщо приміщення є орендованим. З медичної точки зору, обласний перинатальний центр має вагоме значення для медицини області, бо тут проводять складні пологи, операції і виходжують важких дітей.

Враховуючи невтішну статистику, відсоток природних пологів насправді є незначний. Нам треба визнати проблему  цілком здорових жінок мало. В Івано-Франківську за 2018 рік відбулося 2243 пологи, народилося 2273 дітей (30 пар двійнят), з них 509 – кесарські розтини, 333 жінки перебували у відділенні інтенсивної терапії, під час вагітності виявлено 28 патологій, з них 8 несумісних із життям, проведено флюорографію 1009 жінок, з них 12 з підозрою на туберкульоз. Відповідно, пологові будинки  це впершу чергу кваліфікована і якісна медична допомога, а не тільки сервіс, білі стіни, заміна санвузлів і перерізання стрічок. З другого боку, це підготовка жінок та сімейних пар до народження дитини. Міська влада мала б наведені показники аналізувати і працювати комплексно над проблемами через цільові програми.

Наразі комплексного підходу немає: як завжди, гасимо проблеми по мірі їх виникнення. В місті діє всього одна цільова програма. За 2018 рік на виконання заходів цієї програми “Покращення діагностики та профілактики злоякісних новоутворень на 2018-2020 рр.” було спрямовано аж… 49,9 тис. грн. Сміховинна сума. Просвітницько-профілактичну місію щодо здоров’я жінок повинні виконувати й жіночі консультації, але що можна вимагати від закладів, куди жінка має нести свій спирт і вату, сплатити благодійний внесок і поставити кілька підписів, щоб стати на облік.

Тому нам нарешті важливо мати сучасний перинатальний центр, як це мають інші області. Є на це всі передумови – приміщення, досвідчені лікарі, але чомусь немає політичної волі обласної влади.

Згадаймо, дев’ять років року, у  листопаді 2011 року, керівництво області заклало наріжний камінь у будівництво нового обласного перинатального центру. Плани були амбітні  збудувати новий перинатальний центр поряд з обласною лікарнею. Медичний заклад на 150 ліжок з власною поліклінікою та лабораторією. Завершити будівництво влада планувала вже до кінця того року. Та минуло 9 років, а проект не завершено.

Так, йдеться про будівлю, яка розташована біля Івано-Франківської обласної лікарні на вул. Федьковича. Цегляний будинок, який уже дуже зле виглядає. В нинішніх умовах для завершення будівництва об’єкта потрібні 276,3 млн грн, стан готовності об’єкта – 15 відсотків. У 2017 році проведено коригування проектно-кошторисної документації.

Новий обласний перинатальний центр: 9 років минуло – пора народити 1

Звідки взяти гроші?

Фінансування таких об’єктів  це компетенція центральної влади, однак лобіювання питання  це завдання голови ОДА, поки що Гончарука Олега Романовича та нардепів від Прикарпаття. Варто зазначити, що в інших областях такі перинатальні центри давно здані в експлуатацію і громади мають нові заклади.

Прикарпатські жінки чекають на новий перинатальний уже 9 років, бо місцевим чиновникам ніяк не доходять руки до роботи. 

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області! 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: