fbpx

У Калуській районній лікарні переплачують за медикаменти

Суспільство 14:03, 12.07, 2018

За даними аналітиків "Антикорупційної платформи", Центральна районна лікарня у Калуші придбала медикаменти за завищеними цінами. Лише на одному тендері лікарня могла зекономити майже 400 тисяч гривень.

У лютому цього року комунальний заклад "Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад" оголосила тендер на закупівлю медикаментів на 3 001 855,16 грн. Замовник поділив закупівлю на чотири лоти і, за результатами аукціону, тендер за всіма лотами виграло ТОВ "Веста Медікел", запропонувавши поставити товар за ціною 2 985 449,9 грн. Тобто лікарня зекономила всього 16 405 грн.

На переконання аналітиків "Антикорупційної платформи", лікарня завищила очікувану вартість медикаментів та не зовсім прозоро сформувала їх список. Зокрема, окрім технічних характеристик, вказувалася назва конкретного виробника, що призвело до обмеження конкуренції та завищення цін.

Очікувані ціни на медикаменти Калуської районної лікарні аналітики "Антикорупційної платформи" порівняли із аналогічними закупівлями в інших лікарнях та із цінами в інтернет-магазині "3-d farm". В результаті дійшли висновку, що можна було зекономити 372 943 грн.

Зокрема, у списку медикаментів є 9 тисяч штук нестерильного марлевого відрізу (500х90 см). За одну одиницю замовник вказав ціну 35,8236 грн. Порівняно з ринковими цінами націнка становить близько 5,3926 грн. А при закупівлі марлі в  кількості 9 тис. штук націнка становить 48 533 грн.

У Калуській районній лікарні переплачують за медикаменти 1

До прикладу, Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня закупила такий же товар по ціні 30,431 грн за штуку. Варто зазначити, що ТОВ "Веста Медікел" теж брало участь у тендері. Попри те, що переможцем визнали іншого учасника, "Веста Медікел" готове було продати львівській лікарні таку саму марлю на 5 грн дешевше, аніж калуській.

У Калуській районній лікарні переплачують за медикаменти 2

Ціни на шприци, яких Калуська районна лікарня купила 348 144 штук, завищили на 174 430 грн. А при закупівлі 68 500 штук систем для переливання інфузійного розчину вартість завищили на 149 980 грн.

Ймовірна загальна переплата по цих товарах, за підрахунком "Антикорупційної платформи", становить приблизно 372 943 грн.

Перший заступник головного лікаря Центральної районної лікарні Калуша, голова тендерного комітету Валерій Паляниця переконує, що замовник не має можливості проконтролювати максимальну ціну на той чи інший медичний виріб.

"Відповідно до тендерної документації на закупівлю медичних матеріалів, учасник самостійно несе відповідальність за формування ціни пропозиції та формує ціни у відповідності до вимог чинного законодавства", – зазначає Паляниця.

За його словами, ціни інтернет-магазинів не можна вважати середньоринковими та прирівнювати до них ціни, які пропонують учасники тендерів.

"Інтернет-магазини не хочуть працювати з бюджетними установами, оскільки працюють безпосередньо за готівкові гроші і не беруть участі в закупівлях, не беруть на себе зобов’язання за укладеними договорами та не несуть жодних ризиків,  каже Валерій Паляниця.  Тому ціни інтернет-магазинів не можна вважати середньоринковими та прирівнювати до них ціни учасників, які беруть участь у процедурах закупівлі. Моніторинг цін на медичні вироби в Україні здійснює тільки торгово-промислова палата на замовлення зацікавлених осіб за надану плату".

За словами аналітика "Антикорупційної платформи" Остапа Бринського, лікарня сформувала список медичних матеріалів для закупівлі у непрозорий спосіб. Він звертає увагу на те, що, окрім технічних характеристик, вказувалася назва конкретного виробника.

"Якщо один лот містить, до прикладу, 132 позиції конкретних бинтів, ниток, голок тощо, то дуже мало фармацевтичних компаній зможе запропонувати лікарні увесь список необхідних матеріалів. Тож звужується коло учасників торгів і зменшується конкуренція на самому аукціоні,  каже Остап Бринський.  Тому й виникає ситуація, коли на закупівлі вартістю 1,35 млн грн, коли закуповували марлеві відрізи, ціна зменшується лише на 7 тисяч. А через два місяці той же постачальник готовий іншій лікарні продати таку саму марлю на 5 гривень дешевше за штуку, бо на закупівлі була реальна конкуренція і учасники конкурували між собою до завершення аукціону. Так само й зі шприцами словацького виробництва. Вузьке коло постачальників дозволяє тримати завищені ціни на ринку публічних закупівель".

За його словами, це проблема не тільки калуської лікарні.

"Центральні лікарні часто формують на закупівлю список ліків і матеріалів за тільки їм зрозумілим принципом, в той же час завищується початкова очікувана вартість предмета закупівлі",  підсумовує аналітик.

*Робота аналітиків оплачена за підтримки наших європейських партнерів. Для створення цього матеріалу не витрачено жодної бюджетної гривні.

Цю публікацію було створено за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації повну відповідальність несе ГО "Центр "Антикорупційна платформа". Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.

 
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: