У мистецькому просторі Підземний Перехід “Ваґабундо” відкрили виставку відомого київського художника Матвія Вайсберга.
Цикл “Стіна” – це 28 картин, написаних у січні-лютому 2014 року під час подій Революції Гідності, активним учасником якої був Матвій Вайсберг. Він був свідком і безпосередніх учасником революційних подій і написав серію у рекордні терміни – практично за 40 днів, з 28 січня по 8 березня 2014 року.
“Спочатку я ходив на Майдан просто як громадянин, – розповідає Матвій Вайсберг. – Так само, як був там з першого по останній день Помаранчевої революції. За кілька місяців після помаранчевого майдану Київ знову здавався мені політичним… болотом. І коли почалася Революція Гідності, я розумів щастя бути її свідком.
Іноді світ буває досконалим… Не було тоді більш естетично красивого місця, ніж Майдан, – світлого і доброго в усі буремні дні та ночі… Навіть коли прожектор висвітлює за барикадою каски беркутівців, які нагадують ікру, і ти відчуваєш подих смерті… Навіть коли небо застеляв дим і палав Хрещатик, який не горів із 1941 року. То була якась пекельна краса… А Майдан був спокійним і теплим – завдяки світлим людям, які почули і побачили одне одного, перебувають на одній фізичній хвилі. Багато людей зібралися разом і – мріють про хороше…”
Тоді, в січні 2014 року, художник на Майдані потрапив під час перемир’я під атаку сльозогінним газом. Коли він повернувся додому, то відчув, що зараз так само відбувається біблійна історія у багатьох фрагментах. І Стіна – це ще й барикада, вододіл між Добром та Злом.
“Коли я зрозумів, як хочу це написати, почав малювати як скажений, – розповідає художник. – Перші три картини по заготовках зробив за один день. Під час роботи кричав, волав, тупав ногами – не думав навіть, що я такий експресивний. А тоді почалося те, що я назвав живописом швидкої дії. Думати не було часу. Події розвивалися дуже швидко, ніхто не знав, що буде другого дня. Те, що сьогодні було надважливим, назавтра таким вже не здавалося… Але щось відбувається – маю відреагувати. Інколи вигулькувала думка, яку статтю мені припаяють за законом від 16 січня, – і продовжував писати, як казав Варлам Шаламов, зі всією достовірністю документа”.
За усієї документальності ця хроніка революційних подій – витвір високого мистецтва, рефлексія, пропущена художником через власну свідомість. Майстер сподівається, що колись картини будуть виставлятися поодинці. Кожна з робіт – самодостатня. Хоча зараз художнику все ще здається, що коли вилучити якусь одну роботу, загальна «книга», яку наразі можна читати зліва направо і зверху вниз, буде неповною.
“Це моя, своєрідна хронологія Революції Гідності, – зазначив на відкритті виставки у Ваґабундо автор, – вона починається зі штурмової ночі на 11 грудня, коли було: “Київ вставай!” І я пішов…”.
Виставку вже показали у Лондоні, Нью-Йорку та Берліні. У Франківську “Стіна” буде представлена впродовж двох тижнів, інформує 402 Канал.