fbpx

Померла майстриня Гафія Чорняк, що зібрала унікальні альбоми візерунків гуцульської вишивки

Культура 17:50, 12.11, 2020

На 88-му році життя померла відома вишивальниця Гафія Чорняк з села Космач, що на Косівщині. Гуцульська майстриня зібрала і уклала два альбоми унікальної космацької вишивки.

“Українська культура понесла велику втрату – відійшла у засвіти відома народна майстриня Гафія Чорняк. Вона вперше у світі вишила і зібрала два альбоми космацьких узорів, вона виготовила сотні ляльок у космацькій народній ноші, вона знала весь обряд космацького весілля, вона доглядала за своїм онуком, який має хворобу Дауна, вона недавно похоронила свою єдину дочку… Коли я опинився в скрутній ситуації – посилала мені гроші на лікування. Гафія Чорняк прожила дуже тяжке життя. Світла пам’ять про неї залишиться назавжди в серцях українців”, – написав про колегу вишивальник із Космача, колишній війт села Дмитро Пожоджук.

Померла майстриня Гафія Чорняк, що зібрала унікальні альбоми візерунків гуцульської вишивки 1

Гафія Чорняк народилася в 1933 році в Космачі і все життя працювала кравчинею.

У 2010 році мисткиня завершила вишивати уже другий альбом із зібраними нею космацькими узорами, пише kosivart.if.ua. Ця книжка сьогодні дивує світ, її оглядають туристи і мистецтвознавці, письменники і художники з Києва і Дніпра, з Нью-Йорка і Варшави, з Торонто і Лондона, з Парижа і Токіо. А окрім книги-альбома, Чорнячка, як називали її односельці, ще вишила чудові рушники з портретами Тараса Шевченка і Лесі Українки, з їхніми поетичними рядками. І багато космацьких узорів вишила на подушках, рушниках, сорочках.

Померла майстриня Гафія Чорняк, що зібрала унікальні альбоми візерунків гуцульської вишивки 2
Майстриню звали Чорнячка

Наприкінці минулого століття космацькими узорами зацікавилася відома дослідниця української вишивки Ірина Свйонтек. Вона багато разів відвідувала Гафію Чорняк, радилася з нею, дискутувала і видала два томи альбомів про космацьку вишивку, в які замістила деякі узори, зібрані Гафією Чорняк, розповідь про неї і світлини вишивальниці.

В молоді роки Гафія Чорняк ходила в Космачі збирати кнігинь у весільні вінки. Вона добре знала весь космацький весільний обряд і усі бервінкові пісні. Окрім того, багато років випікала колачі, струцні, весільні баранчики, вбирала їх дивоквітами, які сама виготовляла з гиблівок.

«Ця жінка вартує найвищої подяки за свою працю, найвищої нагороди, – сказав Віктор Ющенко, коли відвідав майстриню під час другого Міжнародного фестивалю «Великдень у Космачі». – В Україні я подібної книжки-альбома не бачив. Та й сама вишивальниця Гафія Чорняк – як берегиня українського роду…».

Померла майстриня Гафія Чорняк, що зібрала унікальні альбоми візерунків гуцульської вишивки 3
Під час другого Міжнародного фестивалю «Великдень у Космачі»

Сесія Космацької сільської ради вирішила представити Гафію Чорняк і ще кількох видатних народних умільців до почесного звання «Заслужений майстер народної творчості України». Підготували документи. Подали в район. Тоді Івано-Франківську область очолював Василь Чуднов. Його маленьким Гафія Чорняк тримала до хреста, тобто була його хресною мамою, пригадує Дмитро Пожоджук. Чуднов подивився список представлених до нагород, під прізвищем Гафії Чорняк викреслив звання «Заслужений майстер народної творчості України» і своєю рукою написав «За заслуги перед Прикарпаттям».

Альбоми з візерунками унікальної космацької вишивки від Гафії Чорняк дивували світ, її оглядають туристи і мистецтвознавці, письменники і художники, які бувають у Космачі.

Один із альбомів знаходиться в експозиції приватного музею Олекси Довбуша у Космачі, що його заснував Михайло Дідишин.

Вічна пам’ять!

Головні новини Івано-Франківська та області у Telegram

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: