fbpx

Прикарпатські реставратори врятують унікальну гуцульську ґражду

Наша історія 11:21, 03.02, 2023

Музей етнографії Національного заповідника «Давній Галич» отримав можливість під час війни реставрувати дах старовинної автентичної гуцульської хати-ґражди за 1 млн грн завдяки грантовій програмі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини та Гете Інституту.

Хата-ґражда (1889 р.) з села Устеріки Верховинського району є музейним експонатом та унікальною пам’яткою автентичної дерев’яної гуцульської архітектури, яка опинилася під загрозою знищення, потребувала негайного ремонту даху, що руйнувався роками. Цього літа ситуація стала критичною. В умовах війни, коли бюджет переорієнтований на потреби ЗСУ та підтримку економіки, розраховувати на державне фінансування такого об’єкта культури працівники заповідника не стали. Тому звернулися до пошуку грантових програм, які б підтримали сферу культури.

Гуцульська гражда в музеї Давній Галич

Затратність робіт і рахунок на 1 млн гривень фірма-підрядник виставила через унікальну технологію робіт та матеріалів, які мало чим відрізняються від процесу ХІХ ст. Дах хати-ґражди покритий драницею – це збірне поняття, що означає «тоненькі дощечки для оббивання стін і стелі під штукатурку, для покриття дахів». По суті, дранка для покрівлі — спрощена версія ґонту, вона не має клиноподібного паза. Виготовляють дранку колоттям («дранням») дерев’яних цурок до 1 м довжиною. Для цієї мети використовують спеціальні інструменти: особливий ніж, металевий клин з держаком. Колоди повинні бути добре висушеними: з вологістю не менше ніж 18 % — інакше готовий матеріал потріскається. Треба обирати стовбури без сучків — після висихання вони випадають і залишають діри. Для дранки використовують найчастіше сосну, ялину, осику, вільху.

«Збереження музейних експонатів – це не можливість, це мета кожного, хто причетний до сфери культури. Особливо в такий важкий для країни час. Культура – це наша сила у боротьбі з ворогом, це самоідентифікація народу, нації, українського суспільства в світі», – говорить авторка проєкту «Зберегти та відновити пам’ятку архітектури» Ірина Стасюк.

Реставрація гуцульської гражди - дранка для даху

Музей етнографії щодня приймає туристів та відвідувачів області, а цього року став візитною карткою Національного заповідника «Давній Галич», оскільки розкрив матеріальну та духовну культуру Прикарпаття для більше ніж 3 тисяч тимчасово переселених осіб зі східного регіону нашої країни. Експозиція музею вражає своєю різноманітністю та унікальністю, оскільки експонатами є не тільки побутові речі, одяг та знаряддя праці ополян, покутян, бойків та гуцулів, але і самі автентичні хати (10 шт.), зібрані та передані до музею зі всієї області.

Музей етнографії входить до складу Національного заповідника «Давній Галич». Скансен знаходиться за адресою: Н-09, Крилос, Івано-Франківська область.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: