fbpx

Верховина кличе на гуцульську Коляду

Культура 18:35, 08.01, 2020

Колядницька партія у Верховині вирушає у Різдвяну коляду, або ж «плєс», як називають її самі гуцули.

Кожен учасник гурту – у традиційному гуцульському вбранні – кептарях, сардаках та кожухах. На головах у чоловіків – рогачівки – зимові оздоблені шапки із натуральної шкіри та хутра. У руках – різьблений топірець як символ чоловічої влади. А також дзвіночок, яким супроводжується їхній різдвяний похід, йдеться в сюжеті ТРК “Вежа”.

Таких колядницьких гуртів цього року – п’ять на цілу Верховину. Щороку на Різдвяні свята вони відправляються в обрядовий похід, аби принести світлу звістку у кожну хату. А їх на шляху колядників – близько дев’яти десятків. Кожну із партій очолює «береза», тобто керівник колективу. Він відповідає за творчу частину – різдвяний репертуар. А от дисципліну у гурті тримає так званий «вибірця». Він також береже «скарбничку».

«Береза» колядницької партії присілка Підмагура Михайло Ванджурак несе цю відповідальну місію уже 54 роки. До гурту колядників долучився ще у рідному селі Віпче. А пізніше й тут – у Підмагурі – зібрав свою колядницьку партію. Нині їй виповнюється уже три десятиліття.

Серед учасників колядницьких гуртів є і молодь. Проте зібрати таку кількість колядників, як колись, кажуть «плєсуни», уже не вдається. Відроджувати автентичні традиції доводиться у меншості.

Гуцульська коляда триватиме близько двох тижнів. Від Різдва і до Йордану.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: