fbpx

У Франківську увічнять пам'ять відомої акторки Наталії Наум - вона зростала у тутешньому сиротинці

Культура 20:55, 30.01, 2022

Голова ГО Мистецьке братство, франківець Ігор Роп’яник звернувся до міського голови Івано-Франківська, щоб увічнити у місті пам’ять відомої української акторки, землячки Наталії Наум.

Про це Ігор Роп’яник розповів на своїй сторінці у фейсбуці.

“Нещодавно до мене зателефонував Олександр Денисенко, відомий український кінорежисер. І розповів таке. Його мама – народна артистка України Наталія Наум від своїх дванадцяти до шістнадцяти літ (з 1944 по 1948 р.) зростала в Івано-Франківському сиротинці. На жаль, він не знає його адреси. Проте згадує, що мама часто з любов’ю розповідала про Станіславів і свої нелегкі післявоєнні дитячі роки у нашому місті. 23 листопада 2022 року їй би виповнилося 90 літ. “Я думаю, – каже пан Олександр, – і для теперішніх сиріт в тому сиротинці та й взагалі для всіх мешканців Івано-Франківська меморіальна дошка на якійсь із будівель на честь славнозвісної української актриси або найменування скверу чи вулиці були б добрим нагадуванням і прикладом того, як дитина без батька-матері сягнула висот мистецької кар’єри і стала знаменитістю. Фільми, в яких зіграла головні ролі Наталія Наум, в Україні дивляться і сьогодні: “Сон”, “Біла птаха з чорною ознакою”, “За двома зайцями”, “Олекса Довбуш”, “Ати-бати йшли солдати”, “Наталка-Полтавка”, “Страчені світанки” та багато інших”. З такою пропозицією Олександр Денисенко звернувся до мене як до голови ГО “Мистецьке братство” з надією, що ми, франківські митці, поклопочемося перед міською владою щодо увіковічення пам’яті славнозвісної актриси”, – розповів історію Ігор Роп’яник.

Відповідну пропозицію просто у соцмережі він адресував міському голові Руслану Марцінківу: “До листопада ще маємо час…”

“Вітаю! Підтримую”, – відповів мер Руслан Марцінків.

Надалі буде офіційне звернення до очільника Франківської громади від об’єднання художників.

У коментарях франківці підтримали цю ідею.

“Хороша ідея. І щоби той пам’ятник був сучасним, інтерактивним. Наприклад, формі поєднання скульптури з монітором, на якому кожен бажаючий міг би ознайомитися з творчим доробком актриси і переглягути епізоди з її участю”, – запропонував франківський блогер Олег Ущенко.

“Яка красива жінка! Яка чудова актриса! Я пам’ятаю, як знімали “Високий перевал” у Вишкові. То була подія! Моїх однокласників взяли на масовку, а ми, дівчатка, їхали дивитись. Всіх Денисенків бачила!” – також пригадала франківчанка Лілія Мартін.

У Франківську увічнять пам'ять відомої акторки Наталії Наум - вона зростала у тутешньому сиротинці 1
Ролі Наталії Наум

Довідково: Наталія Михайлівна Наум народилася 23 листопада 1932 року в селі Старий Мізунь Станіславського воєводства тоді Польщі в багатодітній родині (була тринадцятою дитиною) селянина Наума Михайла Васильовича та Гелени Кароль Майєр — доньки швабського інженера-залізничника Кароля Альберта Майєра, який працював у лісопереробному господарстві в місті Вигоді австрійського підприємця барона Леопольда фон Поппер Подгарі з 1880 р.

У 1942-му батько помер від голоду, за рік померла і мати, її забрав тиф. Наталю відправили до Долинського сиротинця, пізніше вона виховувалася в школі-інтернаті в Калуші та Станіславі. Здобувала освіту в ремісничому училищі в Чернівцях, а також брала активну участь у художній самодіяльності. Саме там запримітило керівництво Чернівецького театру акторські здібності Наум.

У період з 1950 по 1953 рр. Наталія працювала на швейній фабриці, а також грала в Чернівецькому українському драмтеатрі імені Ольги Кобилянської. Найпомітнішою роботою на той час стала роль Парасини в виставі «Земля» (за твором Ольги Кобилянської).

У 1953-му розпочалися зйомки фільму «Земля», роль Парасини яка дісталася Наум. У 1958 році закінчила КДІТМ імені Івана Карпенка-Карого та була зарахована акторкою в штат Київської кіностудії ім. Довженка.

Наталія Михайлівна Наум – трепетна, лірична, завжди емоційно наповнена українська актриса, кращі ролі якої ніби прошиває фольклорне мереживо. Знімалася переважно у фільмах режисера Володимира Денисенка, свого чоловіка. Її дуже цінував і кінорежисер Віктор Іванов, запрошуючи у свої картини («Олекса Довбуш», «За двома зайцями»). Наталія Наум виховала двох чудових синів, які пов’язали своє життя з українським мистецтвом, – Олександра і Тараса Денисенків.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: