Навіть з урахуванням воєнних дій в Україні зараз дуже вдалий час для імпорту та експорту товарів, чим користуються підприємці. Проте при майже ідентичній номенклатурі імпортованих та експортованих товарів бізнесмени можуть витрачати різну кількість часу та грошей на перевезення їх через кордон. Чому так відбувається? Найчастіше причина проблем полягає у неправильно оформлених паперах, а також у претензіях з боку представників митниці.
Щоб уникнути незапланованих затримок та додаткових витрат, комерсанти залучають сторонніх фахівців, а саме – брокера та адвоката. Розберемося, чим вони відрізняються і в яких випадках варто звертатися саме до юристів.
Різниця між митним брокером та юристом
І митний адвокат, і брокер орієнтовані на те, щоб допомогти клієнту оптимізувати ввезення та вивезення продукції, але їхні сфери діяльності відрізняються. Юрист працює на випередження, допомагаючи виявити можливі проблеми та вчасно їх виправити, а також визначитися з вибором найбільш вдалого режиму проведення експорту чи імпорту. Крім того, його залучають, коли вже виникла суперечка зі співробітниками митних органів, зокрема його допомога необхідна під час судового розгляду. Завдяки підтримці кваліфікованого адвоката підприємець може уникнути незаконних звинувачень та необґрунтованих додаткових нарахувань. Ще одну категорію клієнтів, які звертаються в адвокатське об’єднання “Lawrange” для отримання послуг митного адвоката, становлять іноземні фірми, які стикаються з українською бюрократією та не можуть через брокера врегулювати конфлікт із контролюючими органами.
Питання, які вирішує митний адвокат:
- використання спеціального чи пільгового митного режиму;
- оцінка ризиків переміщення того чи іншого вантажу через кордон;
- розрахунок та обґрунтування митної вартості продукції;
- визначення порядку дій під час декларування товарів;
- організація акредитації як суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності;
- попередження та врегулювання митних спорів;
- набуття статусу автоматизованого економічного оператора тощо.
Брокером може бути лише юридична особа, занесена до спеціального реєстру, – до його обов’язків входить забезпечення митного супроводу. Переважно такі компанії допомагають із прорахунком вартості імпорту/експорту, заповненням різних документів (включаючи митну декларацію) та оформленням вантажів у пунктах перетину кордону. Фактично, брокер – це помічник під час здійснення імпортно-експортної діяльності, але не без права представлення інтересу клієнта у суді. Насправді якщо виникає конфлікт із працівниками митниці, то брокер майже не має важелів впливу на держструктуру, тому все одно доводиться звертатися до юриста.
Промо