fbpx

Державний борг України на початок 2020 року

Економіка 15:55, 29.01, 2020
НА ФОТО: Finance, business budget planning and analysis concept, graph report with calculator on office desk.

Наша держава, як і більшість держав світу, позичає гроші на внутрішньому та зовнішньому ринках для покриття дефіциту бюджету.

За минулий рік державний борг України знову зріс на кругленьку суму 6,04 мільярди доларів і на початок 2020 року складає 84,395 млрд. Хоча у гривнях наші борги знизились на 7,71% до загальної суми 1761,37 млрд грн. Різниця в показниках зумовлена зміцненням курсу національної валюти за останній рік.

Державний борг України за підсумками року складається з внутрішніх зобов’язань – 839 млрд грн, або 42% від загальної суми, та зовнішніх – 1159,22 млрд грн, що становить 58% всього боргу.

Безпечний рівень державного боргу для України

Безпечним вважають такий рівень державного боргу, при якому уряд спроможний виконувати свої боргові зобов’язання своєчасно і повністю. Якщо для погашення боргів держава змушена звертатись по додаткові запозичення або вести переговори про їх реструктуризацію, – є загроза дефолту.

Згідно з економічними дослідженнями щодо України, які підтверджені статистикою за роки незалежності, безпечним вважається державний борг на рівні 35% від ВВП.

Для оцінки боргової стійкості країн, що розвиваються і отримують міжнародні кредити, використовують спеціальні маркери.

Про надмірний рівень заборгованості говорять, коли є перевищення наступних показників:

·      Відношення поточних зобов’язань до доходів бюджету за рік досягає 80% (в Україні майже 60%)

·      Поточні (річні) виплати відносно ВВП за рік наближаються до 15% (за прогнозом приблизно 10%)

·      Величина поточних платежів з відсотками перевищує 220% надходжень від експорту за рік (за статистикою минулого року 119%)

На початок 2020 року відношення загального боргу до прогнозованого ВВП приблизно 50%. Тільки державний борг (без держгарантій) – 44% від ВВП. На початок минулого року цифри були відповідно 60,9% та 52,3%.

Якщо держава експортує більше товарів та послуг, ніж імпортує, її платіжний баланс позитивний і вона може обслуговувати свої борги. Відношення всіх поточних платежів за боргами до валютних надходжень не повинно перевищувати 25%.

Як Україна контролює державний борг?

Обслуговування державного боргу – це комплексні дії, пов’язані з розміщенням цінних паперів та виплатою процентів, погашенням боргових зобов’язань, випуском нових цінних паперів. Облік боргів та управління ними здійснюють такі суб’єкти держави:

·      Національний банк України

·      Державне казначейство

·      Міністерство фінансів

·      Укрексімбанк (докладно про банк)

Облік боргів розпочинається з реєстрації випущених державних боргових зобов’язань – облігацій зовнішньої та внутрішньої державної позики, казначейських векселів та інших цінних паперів.

Способи зменшення державного боргу

Скорочення боргу може відбуватись завдяки його виплаті, рефінансуванню, конверсії або анулюванню боргу кредиторами. Для погашення боргу у держави є наступні варіанти:

1.     Використовувати золотовалютні резерви

2.     Збільшувати експорт товарів та послуг

3.     Знову брати кредити і збільшувати борги

У 2019 році Міністерство фінансів виплатило борг за ОЗДП (облігації зовнішньої державної позики), які були розміщені у 2014 році на $1 млрд під 1,844% річних, та єврооблігацій на суму $661 млн. Під кінець 2019 року було також погашено ОВДП (внутрішньої позики)

Огляд підготували спеціалісти порталу Financer.com

Партнерська публікація

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: