fbpx
  • Головна
  • Новини
  • Економіка
  • Науковці харківського інституту "Ніохім", що переїхали в Калуш, досліджують добування солі з природних джерел

Науковці харківського інституту "Ніохім", що переїхали в Калуш, досліджують добування солі з природних джерел

Економіка 16:55, 24.05, 2022
НА ФОТО: фото Суспільне

30 працівників науково-дослідного інституту основної хімії “Ніохім” переїхали з Харкова до Калуша через бойові дії. Процес релокації наукової установи на Івано-Франківщину розпочався понад два місяці тому.

Зараз харків’яни досліджують видобуток солі з природних джерел Прикарпаття, інформує Суспільне.

У 2023 році “Ніохіму” має виповнитися сто років, каже заступник директора інституту Євген Щастливець. Наразі в науковій установі в Харкові через численні обстріли російських військ — вибиті вікна та двері.

Поблизу “Ніохіму” — вирва від влучання ракети “Калібр” 23 березня.

Науковці харківського інституту "Ніохім", що переїхали в Калуш, досліджують добування солі з природних джерел 1
Вирва від влучання ракети “Калібр” 23 березня. Фото: Євген Щастливець

“Звісно, люди в таких умовах працювати не могли, але у нас існувала філія в Калуші — колишній інститут галургії, який на той час вже був нашою складовою і називався “Лабораторія галургії”. І прийняли рішення здійснити евакуацію на захід”, — розповідає Євген Щастливець.

У Калуші працівники прибрали захаращені приміщення від сміття. До однієї кімнати позносили старі меблі. Обладнали декілька робочих місць, де працюють евакуйовані працівники з Харкова.

“Трішки не те, як було в нашому офісі в Харкові. Але працювати є де. Не жаліємося”, — каже інженер першої категорії “Ніохіму” Євген Ковальов.

Харківський інститут основної хімії має багато міжнародних проєктів, каже Євген Щастливець. Аби ефективно продовжити роботу після евакуації, у калуському приміщенні встановили комп’ютери для дистанційної роботи. Віддалено зараз працюють 200 людей. Більшість залишилася у Харкові, але деякі працюють з Франції, Голландії, Польщі.

З 1967 року у приміщенні працює лабораторія колишнього інституту галургії. Зараз у ній досліджують видобуток солі з природних джерел Прикарпаття, каже головний спеціаліст “Ніохіму” Іван Костів.

“Є багато невеликих природних джерел в Косівському, Калуському районах, в Рожнятівській громаді, на Львівщині. Але вони — малої потужності. Там промислове обладнання ставити нераціонально. Тому ми розробляємо варіант із виварюванням солі за допомогою природних джерел енергії”, — пояснює Іван Костів.

Зараз в Україні видобуток солі припинився через бойові дії, каже Євген Щастливець. Тому, імовірно, сіль експортуватимуть з-за кордону. За його словами, видобуток харчової солі на заході Україні із закинутих родовищ можна відновити навіть зараз. За рік-два це виробництво повинно повністю окупитися, вважає Євген Щастливець.

Науковці харківського інституту "Ніохім", що переїхали в Калуш, досліджують добування солі з природних джерел 2

“Займаємося питанням відновлення традиційного для цього регіону виробництва – саме видобутку харчової солі. Можна вирішити частково саме ті питання техногенної небезпеки, які вже зараз існують. Тобто частину тих розсолів, які можуть хлинути у місцеві річки, можна вже почати використовувати для видобутку солі”, — розповідає заступник директора інституту Євген Щастливець.

“Ніохім” планує розвивати свою діяльність на заході Україні й після повернення до Харкова.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: