fbpx

В Україні у червні зросли ціни практично на все

Економіка 12:45, 13.07, 2021

Інфляція склала понад 9 відсотків.

В Україні за червень споживча інфляція виявилася вище прогнозу, озвученого Нацбанком у квітні.

Зростання цін склало 9,5% в порівнянні з червнем 2020 року, повідомляє ДТ.

“У червні 2021 року споживча інфляція в річному вимірі залишилася на рівні попереднього місяця – 9,5%. У місячному вимірі ціни зросли на 0,2%. Споживча інфляція виявилася вище прогнозу, опублікованого в інфляційному звіті за квітень 2021 року, проте відхилення зменшилося. Уповільнення зростання цін на сирі продукти харчування нівелювало ефекти від подальшого подорожчання природного газу і соняшникової олії, а також від посилення фундаментального інфляційного тиску”, – йдеться в повідомленні Нацбанку.

Згідно з дослідженням базова інфляція в Україні за червень прискорилася (до 7,3% г/г з 6,9% г/г у травні). Під впливом високих світових цін на продовольство, а також стійкого споживчого попиту і далі дорожчали оброблені продовольчі товари (на 12,1% г/г). Прискорилися темпи зростання цін на соняшникову олію і продукти її переробки (майонези, маргарини та спреди). Збільшення виробничих витрат на сировину та енергію позначилося на вартості макаронних і кондитерських виробів, м’ясних і молочних продуктів. Прискорилося також подорожчання алкогольних напоїв, передусім через підвищення цін на пиво.

Прискорилося зростання цін на непродовольчі товари (до 1,6% г/г) під впливом стійкого споживчого попиту і ефектів перенесення ослаблення обмінного курсу в попередні періоди. Швидше дорожчала фармацевтична продукція, меблі та побутова техніка. Відновилося зростання цін на товари для особистого догляду та електроніку. Водночас темпи падіння цін на одяг і взуття залишилися на рівні попереднього місяця, а подорожчання автомобілів дещо сповільнилося.

Підвищення вартості послуг прискорилося (до 8,1% г/г). Через збереження стійкого споживчого попиту і зростання виробничих витрат швидше дорожчали послуги громадського харчування, культури, відпочинку, страхування особистого транспорту, кабельного телебачення, інтернету і таксі. Водночас сповільнилося зростання вартості послуг установ особистого догляду через ослаблення карантинних обмежень. Меншими темпами також дорожчали туристичні послуги, зокрема внаслідок тимчасової зупинки авіаційного сполучення між Росією і Туреччиною.

Адміністративно регульовані ціни і далі підвищувалися (до 18% г/г). Вартість природного газу для населення продовжила рости стрімкими темпами в річному вимірі насамперед на тлі низької бази порівняння. Водночас в місячному вимірі подорожчання виявилося незначним через введення річних контрактів з фіксованими тарифами для населення. Збільшення виробничих витрат, зокрема на паливо й оплату праці, позначилося на вартості транспортних послуг. Так, в червні виросли тарифи на проїзд в громадському транспорті в декількох обласних центрах.

Темпи зростання вартості палива сповільнилися (до 34,7% г/г). Це насамперед пов’язано з ефектами бази порівняння. Незначний вплив також мало державне регулювання цін у формі обмеження торговельної надбавки на бензин А-95 і дизельне паливо. Ці та інші фактори будуть враховуватися в оновленому макроекономічному прогнозі, який буде оприлюднено 22 липня 2021 року під час пресбрифінгу за підсумками рішення правління Національного банку, а докладніше – в інфляційному звіті, який буде опубліковано 29 липня 2021 року.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: