fbpx

Як карантин вплинув на ринок нерухомості Івано-Франківська: пояснює рієлтор Роман Петрів

Економіка 15:52, 03.04, 2020
НА ФОТО: Роман Петрів, старший менеджер відділу продажу компанії blago developer

Сьогодні суспільство і бізнес намагаються пристосуватися до життя в умовах суворих обмежень і невизначеності. Епідемія коронавірусу і карантин змушують підприємців переглянути плани й методи роботи, перебудувати звичні способи спілкування з клієнтами. Намагається адаптуватися до складних реалій і франківський будівельний бізнес. Тим часом громадяни, які планували придбати житло, задумалися: чи це вдалий час для покупки, як тепер переконатися в надійності забудовника, як взагалі в час карантину фізично можна оформити угоду.

Про те, що відбувається з ринком нерухомості в Івано-Франківську, який останні роки незмінно входить в ТОП українських міст за об’ємами зданого в експлуатацію житла на одного мешканця, розповідає старший менеджер відділу продажу компанії blago developer Роман Петрів (14 років досвіду роботи на ринку).

Пане Романе, як вплинула ситуація з пандемією на ринок нерухомості?

Ринок розділився на два табори: з одного боку, спостерігаємо великий відкладений попит, тобто люди активно цікавляться, резервують квартири, але у зв’язку з карантинними обмеженнями оформляти квартири збираються після завершення карантину. З другого – навпаки: мешканці стараються скористатися нинішнім моментом та придбати нерухомість з вигодою.

Але зараз люди налякані невизначеністю, кому в таких умовах хочеться купувати житло?

Зараз справді ситуація складна, і новини ЗМІ, в т. ч. міжнародних, а також соцмережі, на жаль, часто підсилюють панічні настрої… Але задумайтесь над іншим: всі кризи минають, і цей період теж мине, а квадратні метри завжди є в ціні. У нашої компанії і в мене особисто є досвід успішного подолання двох криз – світової 2008 року і вітчизняної 2014-2015 року. Тому я переконаний, що люди, які купують у період, коли курс долара зріс, а ціна у гривні ще не відреагувала, – у найбільшому виграші.  

Скажімо, ще місяць тому квартира коштувала на 3-4 тисячі доларів дорожче. А за місяць, швидше за все, або ціна квадратного метра піде вгору за курсом, або курс адміністративним шляхом повернуть. І люди, котрі розуміють, що така ситуація є тимчасовою, успішно нею користуються…

Але експерти прогнозують курс 30, 35 гривень за долар… Тоді ще вигідніше буде купити?

Прораховуємо і такі сценарії… Однак ринок нерухомості працює за іншими принципами, аніж валютний чи фондовий, де різкі коливання не рідкість. Забудовник мусить враховувати зарплатний фонд, вартість матеріалів, а вони зазвичай корелюються з курсом долара і, відповідно, після його росту будуть також переоцінені. Тому ті, хто купує саме в такий досить короткий часовий проміжок, коли валюта робить ривок, а ціни на зміну курсу валюти ще не відреагували, однозначно будуть у виграші.

Можливо, зараз і вигідно купити житло, але у місті вже стільки набудовано і стільки квартир простоюють. Хто їх купуватиме?

Це все відносно. Можна зайти в магазин електроніки і сказати: «Ого, скільки тут техніки, хто це все купить!?». Повірте, знайти квартиру в цих “набудованих” будинках не так вже й легко. Людям притаманно постійно прагнути кращого – ми раз на рік чи два міняємо телефони, а не ходимо досі з Nokia 3310. Так і з нерухомістю, багато людей періодично (раз на 5 – 10 років) змінюють житло, оскільки стандарти будівництва постійно покращуються. Зараз, придбавши квартиру в новобудові, ви отримуєте закриті двори з майданчиками, відповідну шумо- та теплоізоляцію, красиві фасади, новітні ліфти і т. д, що не йде в порівняння зі стандартами будівництва 10-річної давності, не кажучи вже про житло, збудоване в радянську епоху. Також молоде покоління (18-30 років) все частіше хоче бути цілком незалежним і мати власну оселю, а не жити з батьками.

Куди вигідніше вкласти валюту: «під матрац» чи в нерухомість, як робить багато наших заробітчан?

Тут багато залежить від фінансової грамотності. Хто розуміє, що кошти самі по собі не є капіталом, а просто засобом обміну, той, повірте, не тримає під матрацом десятки чи сотні тисяч “кровно зароблених”… До прикладу, в мене є знайомі, які купили долар в 2014-2015 роках по 35 грн і досі чекають, щоб він повернувся до того курсу. А інші, навпаки, купили в 2014-му однокімнатну квартиру за 12 тис. доларів, а на початку цього року продали її з ремонтом за 32 тис. у.о.   

Треба розуміти таку річ: якщо нерухомість дешевшає в доларовому еквіваленті, то дешевшає все навколо – пальне, хліб, проїзд тощо. Глобально ви нічого не втратите, але коли відбувається девальвація національної валюти, ваша купівельна спроможність впаде суттєво. Багато людей пам’ятають часи СРСР, коли вони й подумати не могли, що з їхніми заощадженнями може щось статися, і здавалося, що немає надійнішого інструменту, аніж зберігати свої кревні в карбованцях, а ще на ощадкнижках. І всі ми знаємо, чим це закінчилось.

Які прогнози щодо вартості квадратного метра на найближчий період?

Думаю, що збережеться помірний ріст, який триває останні роки. Зараз всі країни світу для підтримки економіки включили друкарські станки і суттєво здешевлюють свою валюту, в таких умовах, якщо говорити про глобальну перспективу, здешевлення нерухомості навряд чи можливе.

Як сьогодні обрати надійного забудовника?

Надійність будівельної компанії найкраще можна перевірити наявністю у неї готового продукту! До прикладу, наша компанія у 5 житлових комплексах має вже готове житло, тобто це не проєктні площі, а вже збудована квартира, в яку ви можете зайти, можете оглянути, оцінити якість робіт і без будь-яких ризиків купити її.  

У період кризи якраз суттєво збільшується кількість клієнтів, котрих цікавить саме готовий продукт, а не проєкт, який ще реалізовуватимуть колись у майбутньому. Хоча і до такого житла зацікавленість залишається. Крім того, варто враховувати досвід і авторитет будівельної компанії на ринку. Зрозуміло, що час перебування фірми на ринку, наявність позитивного іміджу щодо виконання своїх зобов’язань перед клієнтами і сьогодні відіграють важливу роль.

Чи можливо, дотримуючись вимог карантину, обрати собі житло?

Сучасні технології дозволяють робити огляд житла онлайн, здійснювати оплату придбаного житла по перерахунку. Тому проблем нема. Наша компанія навіть практикує оформлення договірних відносин онлайн. Тобто фактично фізичної присутності, щоб ознайомитися з житлом чи оформити його придбання, і не потрібно.

На правах реклами

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: