fbpx

49% прикарпатців із зайвою вагою: у Франківську зайнялися профілактикою ожиріння та діабету

Здоров'я 14:55, 09.06, 2021

Сьогодні в Івано-Франківську науковці ПНУ із командою поділилися проміжними результатами транскордонного проєкту «Персоналізовані підходи для попередження ожиріння та діабету».

Проєкт реалізовують спільно Румунія та Україна в межах програми «Підтримка розвитку медичних послуг та доступу до здоров’я» за кошти Європейського Союзу. Задіяні два університети – університет «Штефан чел Маре», Сучава (Румунія) та Прикарпатський національний університет, Івано-Франківськ. Від ПНУ його реалізує кафедра біохімії та біотехнологій. Керівник проєкту – професор Володимир Лущак.

49% прикарпатців із зайвою вагою: у Франківську зайнялися профілактикою ожиріння та діабету 1
Професор Лущак презентує проміжні результати проєкту

Володимир Лущак пояснив, що надлишкова маса тіла є провокуючим фактором розвитку діабету. “Ожиріння – неінфекційна епідемія останніх 50 років в усьому світі“, – апелював до світової статистики науковець. За найсвіжішими даними, які оприлюднили в США (в Україні таких немає), станом на 2020 рік дослідили: збільшення споживання тільки підсолоджених газованих напоїв, в т. ч. пепсі, кока-коли, та збільшення реклами цих продуктів спровокували різке зростання випадків ожиріння і стрибок кількості хворих на цукровий діабет серед молодих людей і підлітків.

Для мешканців Прикарпаття проблема надлишкової ваги також є досить гострою, зазначив професор Лущак. Через це для багатьох є актуальним ризик захворіти на цукровий діабет. Тільки 39% прикарпатців мають нормальну масу тіла. 45% мешканців області – із зайвою вагою, в різних ступенях ожиріння (таких є три). І 4% людей на Франківщині – в крайньому ступені ожиріння, який потребує вже медикаментозного лікування.

49% прикарпатців із зайвою вагою: у Франківську зайнялися профілактикою ожиріння та діабету 2
Визначення відсотків жирової маси у 45-річного чоловіка на “розумній” вазі

“Близько половини людей на Франківщині мають зайву вагу і ожиріння, – наголосив Володимир Лущак. – Це означає, що всі вони мають ризик розвитку діабету впродовж наступних 10 років. За останніми доступними даними по області від 2015 року, діабет був діагностований у 44 000 прикарпатців, серед них 300 дітей. Від наслідків діабету померли впродовж одного року більш як 1500 хворих”.

Зважаючи на таку реальність, проєкт має на меті підвищити обізнаність мешканців області у тому, як запобігти ожирінню та діабету. На фініші, поєднавши наукову та практичну частини, прикарпатцям нададуть конкретні рекомендації, як мінімізувати ризики хвороби і навіть вийти з них, підкреслив професор.

49% прикарпатців із зайвою вагою: у Франківську зайнялися профілактикою ожиріння та діабету 3
Для жінок обхват талії понад 80 см уважається фактором ризику і є свідченням про першу стадію ожиріння. “Розумна” стрічка: зелений відрізок – норма

Зараз в контексті діабету в медицині застосовується такий підхід: проводять визначення рівня глюкози в крові і призначають специфічні препарати для його стабілізації – так передбачає державна програма “Як жити з діабетом”. Румунські та прикарпатські науковці хочуть змінити парадигму, коли медики працюють із наслідками, і запропонувати взятися за причину – надлишкову вагу та баланс калорій. Так у більшості людей можна буде призупинити порушення і запобігти розвитку хвороби.

Румунські колеги, за словами професора Лущака, більше зосереджені на практиці, тоді як акцент української сторони зроблений на науковому аспекті. На кафедрі біохімії і біотехнологій ПНУ працюють із піддослідними організмами – це мушки дрозофіли і миші, що дозволяє екстраполювати отримані результати на людей.

Паралельно в ПНУ реалізують свою практичну складову проєкту, яка передбачає виїзні обстеження й індивідуальне консультування. На цей час підготували команду, провели тренінги для науковців ПНУ, а також опитування і навчання сімейних лікарів. “На тренінгу опитали понад 60 лікарів з усієї області. Більше як дві третини медиків зазначили, що потребують додаткової інформації про харчування та нутриціологію”, – повідомив професор Лущак.

49% прикарпатців із зайвою вагою: у Франківську зайнялися профілактикою ожиріння та діабету 4
Процедура визначення рівня глюкози в крові

Відтак команда проєкту розробила наочні матеріали, серед яких приклад 7-денного меню з поширених українських продуктів для людей з надлишковою вагою. Їх та ще пакет корисної інформації надрукують і роздадуть медикам та пацієнтам по області.

Тепер науковці будуть братися до виїзного етапу. В межах проєкту придбали діагностичну апаратуру і обладнали автомобіль, поінформував науковий співробітник проєкту, лікар-інтерн Іван Твердохліб. Пересувна діагностична лабораторія “Здоров’я на колесах” виїде для попереднього скринінгу та консультування у 5 населених пунктів Прикарпаття. У селах Пійло Калуського району, Стецева на Снятинщині, Тисменичани Франківської громади, а також у містах Бурштині та Франківську обстежать учнів та педагогів – на ризик розвитку діабету. Інформацію узагальнять – вона стане підставою для подальших спільних дій науковців і медиків.

49% прикарпатців із зайвою вагою: у Франківську зайнялися профілактикою ожиріння та діабету 5
Калібер для вимірювання товщини жирової складки

Проєкт передбачає обстеження до 130 000 людей з обох боків кордону, зазначила наукова співробітниця, доцентка Олександра Абрат. Серед приладів, якими будуть користуватися, – апарати, що ними озброєні сімейні лікарі в ЄС, але яких не мають сімейні лікарі в Україні. Наприклад, калібери, якими вимірюють товщину жирових складок у чотирьох місцях на тілі. “Розумні” ваги, що визначають 7 показників, як-от метаболічний обмін, відсоток м’язів, відсоток різного жиру. Так можна дізнатися відсоток вісцерального жиру, який обволікає внутрішні органи і є більш небезпечним для здоров’я, аніж жир зовнішній. Причому значний відсоток вісцерального жиру може бути навіть у доволі худих людей, підкреслила доцентка.

“Проводячи комплексне обстеження, ми будемо розподіляти людей на групи ризику, консультувати і скеровувати до сімейних лікарів – тих, що вже пройшли відповідну підготовку і готові надавати рекомендації”, – пояснила Олександра Абрат.

В підсумку очікується, що весь комплекс заходів – і обстеження, й інформування, і консультування – дозволить змінити харчову поведінку і стиль життя, а отже, запобігти розвитку ожиріння і діабету у 30 000 прикарпатців.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: