fbpx

Аптечку проти хімічного ураження варто мати кожній родині, - лікар ЦМКЛ Ігор Соколовський

Здоров'я 19:10, 04.05, 2022

Видів хімічної зброї є багато. Найпоширеніші хімічні ураження – хлором та аміаком. Можливе використання ворогом фосфору чи заріну, припускають військові. Яку аптечку проти хімічного ураження варто мати кожній родині, розповів завідувач рентгенологічного відділення Івано-Франківської міської клінічної лікарні Ігор Соколовський.

Медик акцентує, що ворог може по-різному використовувати хіматаку. Може, наприклад, взяти звичайну зброю, щоби поцілити підприємства чи склади з хімічними речовинами довкола Франківська чи загалом на Заході України. В такому випадку доведеться мати справу з хлором чи аміаком – це найбільш поширені речовини, які використовуються на різних виробництвах.

Спочатку забруднюється повітря, потім водойми, наголошує лікар 402 Каналу. В цьому випадку слід орієнтуватися на характерний запах. І на специфічний звук сирени – спочатку короткий сигнал, потім довгий.

Наступна небезпека – білий фосфор і речовини, які впливають на нервову систему, це зарин.

Що стосується фосфорної зброї, то тут головне не потрапити під те, що сиплеться з неба. Потрібно позбутися забрудненого одягу, змести з відкритих ділянок шкіри залишки речовин і змити великою кількістю води. “Перевірили в Сирії, що це помагає – багато змивати водою”, – зазначив Соколовський.

“В кожній хаті здалося би приготувати таку коробку, – демонструє медик. – На кришці прикріпити інструкцію про те, що робити, коли хлор і коли аміак. Всередину наробити масок. Взяти респіратор, вкласти в нього звичайну медичну маску і між ними простелити ватою. Скріпити степлером. Вата має бути ближче біля носа. Тоді є дві літрові пляшки з розчином. Кожна підписана. В одній розчин, який потрібний при хлорі, в іншій – при аміаку. Сода і лимонна кислота в магазині є. По 2 ст ложці на літр. В ситуації треба вдягнути маску і кожному з родини зверху поливати цим розчином”.

Лікар радить обов’язково тримати в такій аптечці олію. “Промити і видути ніс і змастити слизову олією”, – рекомендує він в обох випадках.

Підійдуть краплі сульфацил натрію. “Якщо печуть очі, то промити очі і лице водою, закрапати краплі і якомога швидше виходити з зони ураження”, – говорить лікар.

При аміаку слід шукати захисту на нижніх поверхах і в підвалах. При ураженні хлором, каже медик, варто навіть вилізти повище на дерево.

В усіх інших випадках варто звертатися по медичну допомогу – в лікарні.

Ігор Соколовський додає, що всі хімічні речовини зв’язуються з водяною парою у повітрі і так поширюються. “На Прикарпатті підвищена вологість повітря, така специфіка регіону, тому при вдиху хімречовини будуть осідати на слизових органів дихання. Набряк може початися пізніше – навіть і через 6 годин, тому слід бути дуже уважними до свого самопочуття”, – пояснює спеціаліст.

Антидотів як таких немає, говорить медик. Тому треба бути готовим із набряком дихальних шляхів шукати лікарську допомогу.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: