fbpx

Чому болять суглоби: як ін'єкції гіалуронової кислоти зупиняють остеоартроз

Здоров'я 19:14, 21.02, 2023
НА ФОТО: Валентин Романюк — ортопед-травматолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Остеоартроз суглобів може розвинутися в будь-якому віці. Він виникає в кожної третьої людини у 40–65 років і присутній у 60–70% старших людей. Це захворювання потребує комплексної терапії. Внутрішньосуглобові ін’єкції гіалуронової кислоти – один із найбільш сучасних та ефективних методів лікування при остеоартрозі, розповідає Валентин Романюк, ортопед-травматолог клініки Мед-Атлант.

Чим небезпечний остеоартроз суглобів?

Остеоартроз – це дегенеративно-дистрофічне ураження суглобів, що поширюється не тільки на хрящову тканину, а й на інші суглобові структури: кістку, суглобову сумку, зв’язки та м’язи. 

Дегенерація може відбуватися як старіння та як патологічний процес. Патологія виникає через генетичні чинники, травми або системні захворювання, наприклад ревматологічного спектру. 

Без своєчасного лікування процес призводить до структурних змін: починають поступово руйнуватися зв’язки, хрящова тканина, кісткові елементи суглоба.

Остеоартроз виникає на великих суглобах плеча, коліна, гомілки, ліктя, на кульшовому суглобі. Найчастіше захоплює коліна (гонартроз) та кульшові суглоби (коксартроз). Симптоми пізніх стадій – біль, хрускіт при русі, обмеження рухливості, деформація суглобів. 

Остеоартроз – хвороба людей літнього віку? 

Серед факторів, що провокують захворювання, справді є вік. Однак до цього додаються надлишкова маса тіла, професійна діяльність, пов’язана з підняттям важких вантажів, чи професійний спорт – звідси часті травми. Плюс неправильне харчування і шкідливі звички, як-от гіподинамія – брак рухової активності.

Останнім часом є тенденція – як у світі, так і в Україні, – що ці захворювання дуже помолодшали. У Франківську є випадки, коли пацієнти вже в 25-27 років мають остеоартрози.

Однією з причин розвитку остеоартрозу у молодих людей став коронавірус. При коронавірусній хворобі часто уражаються кульшові суглоби. Кровопостачання головки стегнової кістки природно бідне, забезпечується судинами дрібного калібру, а коронавірус характеризується агресивним тромбоутворенням. Коли тромбуються дрібненькі судинки, кістка кульшового суглоба залишається без кровопостачання. Коли кістка не має живлення, розвивається коксартроз. 

Інший вагомий фактор – спосіб життя. Молоді люди тепер відводять менше часу на прогулянки, у них загалом зменшена фізична активність, багато сидячої роботи в офісах. 

Коли починають боліти суглоби, є припухлість, скутість у рухах, це вже задавнене захворювання? 

Розглянемо на прикладі гонартрозу. Остеоартроз коліна першого ступеня у багатьох пацієнтів може протікати взагалі безсимптомно. Часто виявляється після отримання травми, коли проводимо обстеження, бо підозрюємо розрив якоїсь структури. 

Якщо є скутість у рухах, ймовірний третій ступінь. Обмежені рухи – це вже досить складні зміни, які відбулися в суглобі, можливо, навіть незворотні. На цьому етапі хвороба мало піддається консервативному лікуванню. 

Підступність остеоартрозу в тому, що біль не є його абсолютною ознакою. Кожний організм має різний больовий поріг. Тому говоримо про втому в суглобах як про можливу ознаку захворювання другого ступеня. Важливо знати, що процес є несиметричним – один суглоб зазвичай турбує більше. Коли людина проходить звичну дистанцію і відчуває втому та більший дискомфорт в одній кінцівці, то на це вже треба звертати увагу. 

остеоартроз лікування в Мед-Атлант
Валентин Романюк — ортопед-травматолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Чи є типові симптоми остеоартрозу?

Кульшові суглоби менше турбують людей на ранніх стадіях. Остеоартроз колінних суглобів на ранніх стадіях відчувається більше. При гонартрозі можуть бути відчуття, що ноги підкошуються; є періодичні болі у внутрішній і передній частині суглоба, що віддають у гомілці.

Хронічний больовий синдром і запалення присутні упродовж усієї другої та третьої стадій.

Зміни в суглобах на різних стадіях такі:

  • перша — зміни в складі синовіальної рідини та синовіальної оболонки, суглоб не може протистояти звичному навантаженню, розвивається запалення, м’язи біля суглоба ослаблені, але не змінені;
  • друга — починає руйнуватися суглобовий хрящ, на кістці формуються нарости, функції м’язів порушуються;
  • третя — кісткова тканина значно вражається, вісь суглоба змінюється, обмежується рухливість, змінюється амплітуда скорочення м’язів.

Основний механізм розвитку цієї патології полягає в порушенні структури та функцій хрящового прошарку суглоба. Хрящ втрачає глюкозаміни та колагени — речовини, які відповідають за його еластичність та пружність, стає сухим і тонким. Через це прилегла до нього кістка потовщується, розростається в сторони. Капсула суглоба запалюється, вражаються зв’язки, сухожилля і м’язи. 

Біль при цьому може бути різко вираженим або помірним і виникати тільки під час певних рухів. Іноді пацієнти кажуть: хрускало, боліло, але я розходився. Так сприймати остеоартроз є помилкою, оскільки це шлях до прогресування патології. Люди влучно кажуть: ця хвороба з’їдає суглоби.

Коли потрібні внутрішньосуглобові ін’єкції гіалуронової кислоти?

Ортопед-травматолог після вивчення скарг, історії хвороби та життя пацієнта призначає проведення обстежень для визначення першопричин, типу і ступеня артрозу. Серед них загальні аналізи крові та сечі, біохімічний аналіз крові, рентгенограма, УЗД, КТ, МРТ суглоба. Плюс консультації профільних фахівців, щоби, наприклад, виключити ревматологічні та ендокринні захворювання.

Внутрішньосуглобові ін’єкції гіалуронової кислоти призначаються при остеоартрозі другого ступеня і початковій третій стадії, після оперативного лікування колінного суглоба (артроскопії), після перенесених травм. А також при спектрі рідкісних дрібних захворювань, коли вони дають результат. 

При цьому є ряд протипоказань. Як-от запальний процес в суглобі в стадії загострення (спочатку потрібно провести консервативне лікування), інфекційні захворювання в гострій стадії, загострення хронічних хвороб, вагітність та лактація, онкологічні патології тощо.

Як працює гіалуронова кислота?

Гіалуронова кислота – одна зі складових синовіальної рідини, яка є в кожному суглобі. Ця рідина забезпечує живлення хряща. При остеоартрозі відбувається зміна хімічного складу рідини – хрящ починає “голодувати”. На початковому етапі відбувається втрата його опорної здатності, тобто він не витримує нашої ваги і навантаження. На другому етапі посилюється тертя і починається стирання хряща. Коли включається механічний вплив, з’являється біль. 

Якщо не прибрати механічне тертя, хрящ буде знищуватися, стиратися – дійде до його повного знищення. Це вже незворотні зміни, третя стадія артрозу – занедбаний варіант хвороби. Важливо не допустити до цього – і тут нам на допомогу стає ін’єкція гіалуронової кислоти. З допомогою такої терапії ми, умовно кажучи, даємо змащення, забираємо тертя і забезпечуємо хрящу живлення. Так покращуємо амортизаційні функції суглоба. 

Скільки ін’єкцій призначають для покращення стану суглоба і стійкого результату?

Це залежить від типу препарату та його об’єму. Ми працюємо із сертифікованими європейськими препаратами. Зазвичай внутрішньосуглобове введення гіалуронової кислоти застосовується раз на пів року чи раз на рік.

Є проста лінійна гіалуронова кислота, є перехреснозшита гіалуронова кислота, відтак є препарати піврічні, а є річні.  Якщо говорити про річні препарати – в них використовують, як правило, перехреснозшиту гіалуронову кислоту. Що більша кількість міліграмів гіалуронової кислоти в одному мілілітрі препарату, то довший ефект у пацієнта. Все це впливає на вартість препарата. Тож який препарат застосовуємо, вирішуємо в комунікації з пацієнтом. 

Ін’єкції гіалуронової кислоти дають тривале покращення, але не є панацеєю. Не можна говорити, що в такий спосіб ми вже вилікували хворобу. Не можна вірити тому, хто каже, що остеоартроз можна вилікувати, – такого не буває. Прибравши механічний вплив, покращивши трофіку і живлення, можна тільки уповільнити прогресування та відтермінувати оперативне лікування – ендопротезування – на фінальній стадії захворювання.

Тобто якщо ми зробили річну ін’єкцію і пацієнти відчувають, що впродовж цього часу їм добре, а потім знову з’являється дискомфорт та больові відчуття, тоді вони повторно до нас звертаються. 

Як відбуваються ін’єкції гіалуронової кислоти в суглоб? Чи болюча ця процедура? 

Ін’єкції безболісні. Виконуємо місцеве знеболення. Проводимо введення гіалуронової кислоти в суглоб в умовах маніпуляційного кабінету, де використовуються антисептики, кварцування, постійне вологе прибирання і провітрювання – забезпечуємо такий режим, щоби звести до мінімуму побічні ефекти. 

Виконуємо ін’єкцію під УЗД-контролем – наголошуємо, що це є обов’язковий метод навігації для лікаря. Забезпечуємо такий підхід для максимальної ефективності терапії. 

Сама процедура, якщо говорити про коліно, а це найпоширеніший вид ін’єкції, триває пів години. Після введення препарату пацієнт перебуває під наглядом ще 15 хвилин – тут кладемо холод на коліно. Після цього людина своїм кроком йде додому.

Чи бувають побічні дії такого лікування? 

Треба розуміти, що ми вводимо стороннє тіло і що кожен організм на нього реагує по-своєму. У кожному з препаратів описані можливі побічні дії – можуть бути запальні реакції, підвищення температури, інтенсивний біль і т.д. Таке іноді трапляється. Ми про це попереджаємо. Якщо ці реакції розвиваються, вони самі проходять до трьох діб. 

Через місяць після ін’єкції проводимо контроль стану пацієнта. Як правило, початок терапевтичного ефекту пацієнти помічають через два-три тижні. 

А чи можна запобігти розвитку остеоартрозу? 

З допомогою внутрішньосуглобових ін’єкцій гіалуронової кислоти зупиняємо прогресування остеоартрозу – подальший розвиток дегенеративно-дистрофічних змін у суглобі. 

Для запобігання ж розвитку остеоартрозів потрібно:

  • повноцінно харчуватися;
  • вчасно лікувати супутні захворювання;
  • попереджати травми;
  • не допускати ожиріння;
  • своєчасно усувати вроджені та придбані порушення біомеханіки суглоба;
  • уникати гіподинамії упродовж усього життя.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Партнерська публікація

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: