Як кажуть, люди поділяються на два типи: тих, хто не може і дня прожити без кави, і тих, хто не розуміє ентузіазму перших. І все-таки кава – це один з найпопулярніших напоїв у сучасному суспільстві. А однак досі нема єдиної думки про вплив кави на організм. Зокрема, і про таку делікатну тему, як дію кави на розвиток та загострення геморою. Розібратися допоможе лікар-хірург, проктолог медичного центру «Оксфорд Медікал» Богдан Горбаль.
Корисні властивості кави
При правильному споживанні кава, як виявляється, має досить багато плюсів, а саме:
- захист судин, профілактика атеросклерозу;
- зниження ризику появи хвороби Паркінсона;
- стимуляція ЦНС, покращення пам’яті та уваги;
- дозволяє швидко адаптуватися та вникнути у робочий процес;
- стимуляція фактору росту нервової тканини;
- кава без цукру та молока запобігає відкладанню жирової тканини;
- покращення мозкового кровообігу.
У каві є багато необхідних для людини речовин, таких як тіамін, вітаміни В2, РР, фосфор та магній. А вони у свою чергу нормалізують перистальтику кишківника, укріплюють стінки судин, стабілізують серцеву діяльність.
Чи впливає кава на розвиток геморою?
Геморой – це захворювання, що характеризується варикозним розширенням судин прямої кишки та подальшим її випадінням. Щоб знати, як впливає кава на геморой, варто співставити патогенез виникнення геморою та фізіологічний вплив кави на людський організм.
Отже, як діє кава на наш організм? Не є новиною той факт, що кава містить кофеїн. У малих дозах кофеїн тонізує організм, а у великих – навпаки, пригнічує його роботу. Основний ефект – звуження судин та підвищення артеріального тиску. Також кава стимулює виділення шлункового соку, тому людям, які страждають печією, каву бажано виключити з раціону.
Для пацієнтів, які страждають на геморой, варто знати, що у їхньому випадку каву слід вживати вкрай обережно, тому що:
- кава провокує нестабільність тиску, що викликає спазм м’язів та неприємні больові відчуття;
- кава сприяє значній дегідратації через свій сечогінний ефект;
- кава викликає часті закрепи.
Також варто зауважити, що кофеїн міститься не тільки у каві, а й у енергетиках, міцному чорному чаї. Тому від цих напоїв також варто відмовитися, адже дія буде ідентичною, плюс високий вміст цукрів у енергетиках має свої додаткові негативні наслідки.
Що можна порадити кавоманам?
Спочатку зверніть увагу на кілька основних пунктів:
- Чи якісну каву ви п’єте?
- Скільки ложок кави ви споживаєте за один раз?
- Скільки разів на день ви п’єте каву?
- У які години доби?
- Чи додаєте ви цукор або молоко?
Зауважте, що кількість спожитої кави за день – це індивідуально для кожного. Для середньостатистичної здорової людини досить буде 2-3 чашки за добу. Але рекомендовано пити чисту каву без цукру та молока, і варто забути про каву з цигаркою чи з солодощами.
Пацієнтам, у яких геморой, мушу порадити зовсім виключити каву з раціону. Проте не варто панікувати, адже є досить багато варіантів гідної заміни кави. Рекомендую звернути увагу на кавозамінні напої, що складаються з ячменю або цикорію.
До речі, позитивний вплив на пацієнтів має і міцний зелений чай, він містить багато антиоксидантів, таніну. Ці речовини зміцнюють та захищають стінки судин, нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту, мають спазмолітичний ефект.
Будьте здорові і не забувайте про своєчасний візит до лікаря!
Для запису на консультацію до проктолога телефонуйте: +380 673 777 299 та +380 503 777 299
Партнер публікації – клініка “Оксфорд Медікал”