fbpx

Франківці необізнані про інсульт: результати опитування

Здоров'я 20:15, 30.10, 2019

29 жовтня, у Всесвітній день привернення уваги до хворих на інсульт, в Івано-Франківську відбулась акція з інформування населення про цей страшний недуг.

Інтерни ІФНМУ спільно з викладачами відвідали основні лікувальні заклади міста, зокрема обласну лікарню, поліклініку № 2, що на вулиці Довгій, центральну міську клінічну лікарню, а також центральний корпус рідного університету, інформує пресслужба ІФНМУ.

«Вони мали у руках буклети з інформацією про інсульт, – розповідає Вікторія Гриб, завідувачка кафедри неврології та нейрохірургії ІФНМУ. – У них ішлося про те, що таке інсульт, які фактори ризику, прояви, куди звертатися. І те, що діяти треба дуже швидко, аби зберегти якнайбільшу кількість нейронів мозку».

Крім того, вони анкетували людей. Як виявилось, рівень обізнаності населення щодо того, що таке інсульт, дуже низький.

«Це дуже прикро, оскільки вже близько 5 років я постійно і всюди розповідаю: на телебаченні, радіо та в газетах – про те, що таке інсульт, – стверджує Вікторія Гриб. – Але якось це залишається поза увагою широкого загалу. Ніхто не хоче читати про інсульт».

В анкеті було декілька питань. Зокрема, “що таке інсульт?” із наведеними варіантами відповіді. І найбільше опитаних вказали, що це проблема з легенями. Серед факторів ризику, які провокують інсульт, люди проігнорували куріння, рівень холестерину у крові та знижену фізичну активність.

«Мої інтерни були шоковані результатами анкетування. Це у свою чергу демонструє, що знання громадян про те, що це за недуг, катастрофічно обмежені», – наголошує завідувачка кафедри неврології та нейрохірургії ІФНМУ.

Фахівець зазначає, основна профілактика – здоровий спосіб життя та правильна культура харчування. На це варто звернути увагу як дорослим, так і підростаючому поколінню. Потрібно дітей змалку привчати до правильного харчування. Також не забувати про фізичні вправи, як мінімум необхідно ходити кожного дня, аби кров активніше циркулювала у тілі. Ці прості правила можуть мінімізувати ризик розвитку інсульту та низки інших серцево-судинних захворювань у майбутньому.

Однак схильність до інсульту може мати вроджений характер.

«Таке захворювання як гіперхолестеринемія передбачає високий рівень холестерину в крові, що передається через гени, – пояснює Вікторія Гриб. – І цей недуг є однією з причин утворення бляшок. Сім’ї, в яких є інсульти, інфаркти, обов’язково мають бути обстежені на рівень холестерину. Особливо діти».

Якщо цього не зробити, в організмі можуть розвинутись атеросклеротичні бляшки, які будуть наростати і перекривати кровотік. Однак якщо стежити за рівнем холестерину та контролювати його медикаментозно, цю загрозу можна нівелювати.

У випадку, якщо у людини таки трапився інсульт, важлива практично кожна хвилина. Адже у лікарів є тільки 4 години на введення в організм ліків – тромболітиків.

«Інколи нам видає їх держава, або ж хворим доводиться купляти препарат в аптеці, а ціна його доволі висока, – пояснює фахівець. – Проте його потрібно тільки один раз ввести – і ми зможемо врятувати ту ділянку мозку, яка мала б постраждати, якби ми цього не зробили».

Тим не менш Вікторія Гриб наголошує, найкращим засобом від інсульту є профілактика. Адже завжди легше не допустити розвиток захворювання, ніж потім боротися з його наслідками.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: