fbpx

Хвороби сезону: вірус асоційовані бронхіти та вірусні пневмонії

Здоров'я 19:20, 28.11, 2022
НА ФОТО: Олена Журавльова, пульмонолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Осінь та зима стало є періодами гострих респіраторних захворювань. Поява кашлю на фоні ГРВІ є нормою, але якщо кашель довготривалий, застуда ніяк не минає, стає гірше, то це може бути ознакою бронхіту або пневмонії, викликаних вірусною інфекцією (близько 80% бронхітів та пневмоній в осінньо-зимовий період є вірус асоційованими).

Чому не варто відкладати візит до лікаря, при яких станах можна лікуватись вдома, а коли необхідне лікування в стаціонарі — розказує Олена Анатоліївна Журавльова, лікар-пульмонолог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант».

Варто пам’ятати, що при вірусній природі захворювання бронхіти і пневмонії є заразними для інших людей. Інфікування відбувається повітряно-крапельним або контактно-побутовим шляхом. Спочатку вражаються слизові носоглотки, а потім інфекція вражає нижні дихальні шляхи.

Вірусна пневмонія — це запалення легенів, викликане вірусами грипу і респіраторно-синцитіальним вірусом, а також аденовірусами, метапневмовірусом, вірусом “атипової пневмонії” чи коронавірусами.

Вірусний бронхіт — це захворювання нижніх дихальних шляхів, викликане вірусами, що викликають застуду або гострі респіраторні захворювання.

Найбільш вразливими для інфікування є люди, які мають хронічні захворювання дихальних шляхів, курці, люди, які живуть або працюють в несприятливих умовах (часто перемерзають), віком понад 60 років на фоні інших хронічних захворювань і послаблення організму. 

Клінічними проявами, які мають насторожити, є:

  • кашель з мокротинням або без;
  • виражений хрип під час дихання;
  • тахікардія;
  • біль у грудній клітині;
  • слабкість та ломота тіла;
  • підвищене виділення поту;
  • швидка втомлюваність;
  • біль у кінцівках та м’язах.
вірусний бронхіт - пульмонолог Мед-Атлант
Олена Анатоліївна Журавльова, пульмонолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Часто люди не звертаються до лікаря, лікують ці прояви як звичайну застуду і втрачають дорогоцінний час. Основна небезпека вірусних бронхітів та пневмоній — ускладнення. В ослаблений вірусом організм може проникнути бактеріальна інфекція, і це значно ускладнить самопочуття та лікування. Наслідками невчасно початого лікування є і такі можливі ускладнення як бронхіоліт, бронхоектатична хвороба, набряк легень, плеврит, респіраторний дистрес-синдром і т.д. У важких випадках можливий летальний наслідок.

З практики, людей цікавить, як відрізнити бронхіт від пневмонії. Диференційовану діагностику варто довірити профільному лікарю (сімейний лікар, терапевт, пульмонолог), оскільки сама людина може помилитись. До того ж бронхіт може перейти у пневмонію. Хоч, звичайно, відмінності є. Оскільки при бронхіті відбувається запалення слизової оболонки трахеобронхіального дерева, а при пневмонії уражається тканина легень, то час прослуховування лікар ідентифікує хрипи у різних місцях та їх різний характер. Ці відмінності будуть помітні під час проведення рентгенографії або УЗД легень.

Отже, при вищеперерахованих симптомах дбайте про себе і звертайтесь до лікаря. Вчасна діагностика і призначене адекватне лікування допоможуть швидше відновитись і не отримати важких наслідків. При неускладненому протіканні бронхіту або пневмонії лікування можливе в домашніх умовах з контролем лікаря.

Ознаками, коли може бути рекомендоване стаціонарне лікування, є: тривале підвищення температури, кашель, що посилюється при всьому перебігу хвороби, тривала слабкість, поява серцево-судинних патологій та ознак інших ускладнень.

Профілактикою вірус асоційованих бронхітів або пневмоній є щорічна вакцинація від вірусу грипу, вчасне щеплення від коронавірусу, раціональне та поживне харчування, здорова фізична активність і дотримання правил гігієни.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: