fbpx

Коли забиті судини: як виявити атеросклеротичні бляшки і що з цим робити

Здоров'я 12:23, 10.12, 2023
НА ФОТО: Кардіолог, лікар УЗД лікувально-діагностичного центру Мед-Атлант Лілія Хомут

Інфаркт, інсульт, трофічні виразки, гангрена ніг – це все наслідки хронічного захворювання – атеросклерозу судин. Розвитку атеросклерозу сприяє підвищений тиск. Як розпізнати загрозу та виявити змінені судини за допомогою ехокардіоскопії та доплерографії судин, читачам КУРСу розповідає Лілія Хомут, кардіолог, лікар УЗД лікувально-діагностичного центру Мед-Атлант.

Атеросклероз судин: непомітні підступні бляшки

Атеросклероз судин – це патологічний стан, такі зміни в організмі, при яких на стінках артерій утворюються атеросклеротичні бляшки. Тобто відбувається відкладення холестерину на стінках судин. Поступово ці відкладення розростаються, зменшуючи просвіт в артеріях, через що виникає погіршення кровопостачання та живлення різних органів. Іноді утворюються тромби.

Це хронічне захворювання розвивається протягом тривалого часу – 10 і більше років. У більшості випадків – непомітно, в цьому його підступність. Симптоми захворювання з’являються вже при розвитку ускладнень.

Атеросклероз і гіпертонічна хвороба пов’язані між собою. Сприяють прогресуванню серцево-судинних захворювань та розвитку ускладнень, як-от інфаркт міокарда та інсульт. 

Гіпертонічна хвороба – це тривале підвищення артеріального тиску, до 140 на 90 мм рт. ст. і більше. При високому артеріальному тиску пошкоджуються стінки артерій, особливо в місцях розгалуження, і створюються умови для утворення атеросклеротичних бляшок.

Залежно від того, які артерії пошкоджує атеросклероз, розрізняють форми захворювання. Біль за грудиною – тиснучий чи пекучий – може вказувати на проблеми з коронарними судинами серця, на стенокардію або ж інфаркт (ураження серцевого м’яза, викликане гострим порушенням його кровопостачання). 

При атеросклеротичних змінах в судинах шиї чи в головному мозку виникає порушення мозкового кровообігу, що веде до інсульту. 

Якщо атерослеротичні бляшки локалізуються в судинах нижніх кінцівок, то турбує біль в ногах під час ходи, важкість, відчувається слабкість в ногах при фізичному навантаженні, є відчуття холоду та оніміння – це облітеруючий атеросклероз судин ніг. 

Кардіолог і УЗД в Мед-Атлант Лілія Хомут
Кардіолог, лікар УЗД лікувально-діагностичного центру Мед-Атлант Лілія Хомут

Як дізнатися, чи забиті судини? 

Відчуття болю чи дискомфорту в різних частинах тіла може бути ознакою проблеми зі судинами. 

Атеросклероз починає розвиватися переважно у чоловіків за 40 років, а у жінок – в період менопаузи. Оскільки захворювання майже не проявляється, за наявності факторів ризику пацієнтам рекомендують регулярні обстеження – спостерігатися у свого лікаря та періодично робити УЗД судин.

При підозрі на інфаркт міокарда рекомендовано робити електрокардіограму та коронарографію, яка показує, на скільки відсотків атеросклеротична бляшка чи тромб перекривають судину. 

При підозрі на порушення кровообігу головного мозку обов’язкова процедура – доплер судин голови і шиї. 

При гострому порушенні мозкового кровообігу, що може супроводжуватися втратою свідомості, порушенням мови, рухів, рекомендовано зробити комп’ютерну томографію мозку з контрастною речовиною для визначення крововиливу чи тромба або атеросклеротичної бляшки. 

При атерослеротичних змінах судин ніг рекомендовано зробити доплер артерій нижніх кінцівок. При цьому на ультразвуковому обстеженні буде видно бляшки, їхню локалізацію, форму, розміри, кількість, на скільки відсотків вони перекривають артерію і перешкоджають кровотоку. Звідси роблять висновок про вибір методу лікування – консервативний чи оперативний. 

УЗД судинних змін: ехокардіоскопія та доплер 

У більшості випадків обстеження починають з лабораторних аналізів, ехокардіоскопії, доплерівського сканування судин голови та шиї. 

При гіпертонічній хворобі ехокардіоскопія дозволяє оцінити структуру серця – розмір камер, товщину стінок, фракцію викиду лівого шлуночка. При ускладненні гіпертонічної хвороби – інфаркті міокарда – оцінюють сегментарну скоротливість стінок лівого шлуночка для своєчасної діагностики тромбів, аневризми і для правильної постановки діагнозу.

Доплерографія (доплер) – ультразвуковий метод діагностики, який дозволяє оцінити будову і стан судин, побачити швидкість і напрямок руху крові, прохідність вен і артерій, діаметр судин, стеноз, звуження чи закупорку (оклюзію) судин. 

Доплерографія (доплер) - ультразвуковий метод діагностики
Кардіолог, лікар УЗД лікувально-діагностичного центру Мед-Атлант Лілія Хомут

З допомогою цього методу виявляємо конкретне порушення – що саме викликає кисневе голодування. 

При атеросклерозі в діагностиці допомагає сканування судин шиї та голови – в такий спосіб виявляємо атеросклеротичні бляшки в сонних артеріях. Оцінюємо форму бляшок, локалізацію, відсоток стенозу (звуження) судин. Виявляють тромби та аневризми (випинання стінки судини). 

Доплер судин голови та шиї – своєчасна діагностика та профілактика інсульту.

З допомогою доплерографії також знаходимо бляшки в артеріях нижніх кінцівок при облітеруючому атеросклерозі судин ніг. Під час цього дослідження чітко видно зменшення кровопостачання. Процес локалізується переважно у великих судинах: аорті, клубових артеріях. Можуть бути уражені судини середнього калібру: стегнові, підколінні, артерії гомілки і дрібніші судини.

Ехокардіоскопія та доплер судин голови і шиї дозволяють виявити цілий спектр судинних патологій. Своєчасна діагностика допоможе правильно і ефективно провести комплекс лікування та запобігти небезпечним ускладненням.

Профілактика атеросклерозу та гіпертонічної хвороби

На розвиток атеросклерозу та гіпертонічної хвороби впливають такі фактори як спадковість, вік, високий рівень холестерину; малорухливий спосіб життя; психоемоційні навантаження; вживання алкоголю, куріння; наявність хронічних захворювань, серед яких цукровий діабет чи артеріальна гіпертензія; зайва вага.

Профілактика включає ряд заходів, спрямованих на зменшення та усунення факторів ризику і підтримку серцево-судинного здоров’я:

  • Здоровий спосіб життя: 
  • здорове харчування, обмеження насичених жирів і трансжирів.
  • регулярна фізична активність, кардіозаняття.
  • Контроль ваги. Підтримання нормальної маси тіла сприяє зниженню ризику розвитку атеросклерозу і гіпертонічної хвороби.
  • Відмова від куріння. Куріння є одним із ключових факторів для розвитку атеросклерозу.
  • Контроль артеріального тиску. Регулярне вимірювання АТ (індивідуально) допоможе дізнатися про можливі проблеми і запобігти розвитку атеросклерозу та ускладненням гіпертонічної хвороби.
  • Контроль рівня холестерину. Регулярне вимірювання холестерину (ліпідограма) потрібне для зниження “поганого” холестерину (ліпопротеїди низької щільності) та підвищення “корисного” холестерину (ліпопротеїдів високої щільності). 
  • Керування стресом. Вивчення та застосування методів психологічної самодопомоги.
  • Лікування хронічних захворювань, таких як цукровий діабет та інші, що можуть збільшувати ризик ускладнень атеросклерозу.

Потрібно обов’язково звертатися до лікаря для індивідуальних рекомендацій та своєчасної діагностики, регулярно проходити приписані обстеження. Від цього залежить ефективність лікування та тривалість активного життя.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Партнерська публікація

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: