fbpx

Методи діагностики COVID-19 в ДІЛА

Здоров'я 15:53, 29.10, 2020
Методи діагностики COVID-19 в ДІЛА 1

Гостру респіраторну інфекцію COVID-19 (від англ. CoronaVirus Disease 2019) викликає коронавірус SARS-CoV-2. Діагноз встановлюється на підставі клінічного обстеження, даних епідеміологічного анамнезу та результатів лабораторних досліджень. Поява COVID-19 і пов’язана з ним пандемія поставили перед фахівцями охорони здоров’я завдання швидкої діагностики і надання своєчасної медичної допомоги хворим. Для виявлення SARS-CoV-2 в медичній лабораторії ДІЛА застосовуються методи якісного або напівкількісного визначення антитіл до збудника 2019 nCOV, а також виявлення РНК методом ПЛР. Комплексне поєднання досліджень за допомогою методу полімеразної ланцюгової реакції та імуноферментного аналізу істотно підвищує чутливість скринінгу, особливо у випадках безсимптомного протікання інфекції.

Якщо потрібно терміново і максимально точно дізнатись, інфіковані ви коронавірусом чи ні, ви можете пройти дослідження у найближчому відділенні або вдома, замовивши послугу «Виклик медсестри додому». Дослідження проводяться як для підтвердження інфікування (при наявності проявів ГРВІ або стурбованості з приводу можливості захворювання), так і безпосередньо для діагностики – при специфічних симптомах, після контакту з хворим або після відвідування країн з високим рівнем поширення 2019 nCOV.

ПЛР-тести

Дослідження «Коронавірус (SARS-Cov-2), COVID-19, РНК методом RT-ПЛР – якісний» зі зворотною транскрипцією проводиться для виявлення РНК вірусу. Для такого тестування використовується матеріал з верхніх дихальних шляхів (мазок епітелію зі слизової ротоглотки чи носоглотки). Незаперечна перевага методу ПЛР – це пряме підтвердження факту інфікування у разі отримання позитивного результату.

Для чого проводиться дослідження:

  • скринінг умовно здорових людей;
  • підтвердження діагнозу COVID-19;
  • виявлення інфекції COVID-19 при наявності контактів з людьми, у яких лабораторно підтверджене інфікування SARS-CoV-2.

Діагноз COVID-19 підтверджується при позитивному результаті лабораторного дослідження на наявність РНК SARS-CoV-2. Позитивний результат означає інфікування, негативний – може означати як відсутність інфекції, так і ранню стадію інфікування та стадію одужання.

Для більшої інформативності Real-Time ПЛР застосовується у комплексі з дослідженням на IgM та IgG до 2019 nCOV.

Підготовка. За 3 години до взяття мазка з ротоглотки (зіву) не можна їсти, пити, чистити зуби, полоскати рот і горло. Також слід відмовитися від куріння і жувальних гумок.

За 2 години до взяття мазків з носа не можна використовувати назальні краплі або спреї, промивати ніс. При наявності рясних виділень з носа треба очистити носові ходи сильним видихом (висякатися).

Імуноферментний аналіз (ІФА)

Дослідження методом ІФА дозволяє визначити наявність антитіл IgG та IgM до вірусу SARS-CoV-2. Фактично ви дізнаєтеся, чи стикався ваш організм з коронавірусною інфекцією і наскільки сильною була імунна реакція на неї. Це сучасне високоточне дослідження, яке допомагає не тільки швидко виявити наявність специфічних імуноглобулінів в організмі, але й визначити їх концентрацію. Особливістю скринінгу є можливість відстежувати динаміку рівня антитіл і оцінювати зміни стійкості імунітету до COVID-19.

Дослідження дозволяє оцінити рівень імунної відповіді до COVID-19 та динаміку тривалості імунітету до COVID-19.

Тест включає виявлення:

  • IgM, які виробляються організмом у відповідь на зараження вірусом. В мінімальній концентрації вони виявляються в крові через 5-7 днів, в максимальній – в гострий період захворювання. Виявлення цих антитіл свідчить про недавній контакт з інфекцією і прояв гострої форми захворювання. При виявленні імуноглобулінів IgM обов’язково потрібно здавати ПЛР-тест.
  • IgG. Антитіла класу IgG з’являються пізніше антитіл IgM, ближче до кінця другого тижня хвороби, проте вони зберігаються довгий час після одужання. Наявність в крові імуноглобулінів IgG свідчить про стадію одужання або про перенесену інфекцію.

Підготовка. Матеріалом для дослідження служить венозна кров. Її можна здати натщесерце, через 8 годин після їжі. Воду пити можна. Потрібно обов’язково повідомити лікаря, якщо протягом 14 днів до дослідження застосовувалися імуносупресивні препарати або імуностимулятори.

Результати досліджень

  • Результати ПЛР-тесту і тестів на антитіла дозволяють визначити стадію захворювання, а також рівень небезпеки людини для оточуючих. Наприклад, при негативному ПЛР-тесті, високих значеннях IgM і негативних або низьких значеннях IgG можна припустити, що інфекція вже спустилася по дихальній системі і вражає клітини бронхів і/або легень.
  • При негативному ПЛР-тесті, низьких значеннях IgM і високих IgG можна говорити про те, що людина, ймовірно, перехворіла COVID-19 кілька тижнів тому і, швидше за все, не представляє загрози для оточуючих.
  • При позитивному ПЛР-тесті і негативних результатах тестів на IgM і IgG, а також при відсутності будь-яких симптомів ГРВІ людина, ймовірно, знаходиться в інкубаційному періоді коронавірусної інфекції і становить загрозу для оточуючих – є вірогідність того, що незабаром у неї розвинеться COVID-19.

Результати досліджень не призначені для самостійної інтерпретації пацієнтом і не можуть служити єдиною підставою для постановки діагнозу. Інтерпретація здійснюється лікарем в комплексі з клінічною картиною, даними інших видів досліджень і в контексті епідеміологічної ситуації. Результати лабораторної діагностики не можуть служити єдиною підставою для постановки діагнозу.

Реклама

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: