fbpx

Небезпека ревматологічних захворювань — чому стосується кожного? Профілактика та лікування

Здоров'я 12:57, 25.10, 2022
НА ФОТО: Зоряна Іванівна Петруняк, лікар-ревматолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

На відчуття скутості чи болю в суглобах, припухлості суглобів, ускладнення рухів часто не зважають одразу, а це є перші симптоми ревматологічних захворювань, і помилково думати, що притаманні вони тільки людям літнього віку.

Основна небезпека ревматологічних захворювань полягає в тому, що прояв патологій не тільки локальний, а часто характерне ураження інших органів і систем: серцево-судинної, м’язової системи, нирок, очей та навіть ураження шлунково-кишкового тракту. Все це разом суттєво знижує якість життя і часто є причиною інвалідизації людей.

Як убезпечити себе, чи можлива профілактика, які є найпоширеніші ревматологічні патології та яке є лікування? Про все це розбираємо з лікарем-ревматологом лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант» Зоряною Іванівною Петруняк.

лікування ревматологічних захворювань в Мед-Атлант Івано-Франківськ
Зоряна Іванівна Петруняк — лікар-ревматолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Профілактика ревматологічних захворювань

Профілактика ревматологічних захворювань буває первинною і вторинною.

До первинної належить здорове харчування, нормалізація ваги, уникнення надмірних навантажень на суглоби (завжди вітається здорова фізична активність, однак варто пам’ятати, що до суглобів треба ставитись бережно). Також важливо вчасно лікувати інфекційні захворювання, вони часто є фактором, що запускають розвиток ревматологічних патологій. Особлива увага до лікування ангін, тонзилітів, карієсу.

На жаль, немає гарантії повного уникнення ревматологічних захворювань, оскільки причинами розвитку патологій можуть бути травми, генетичний фактор, гормональні зміни при менопаузі у жінок або досягнення літнього віку для обох статей. Та все ж позитивні фактори догляду за собою мінімізують можливість ревматологічних захворювань або допомагають зменшити наслідки.

До вторинної профілактики належить вчасне лікування при вже діагностованих ревматологічних захворюваннях.

Найбільш поширені ревматологічні захворювання

Остеоартрит (або інша назва «остеоартроз»), подагричний артрит та ревматоїдний артрит є найбільш частими ревматологічними захворюваннями.

Остеоартрит розвивається внаслідок біохімічного руйнування гіалінового хряща. При цьому пошкоджуються всі суглобові тканини (кістки, зв’язковий апарат, синовіальна оболонка), найчастіше уражаються колінні та кульшові суглоби.

Саме остеоартрит при відчутності вчасно початого лікування призводить до необхідності протезування суглобів.

Ревматоїдний артрит — це прогресуюче захворювання ураження суглобів через аутоімунні порушення або як наслідок перенесених інфекційних захворювань. Небезпекою є, що при цьому захворюванні можливі ураження інших внутрішніх органів: серця, легень, нирок, очей.

Подагричний артрит (або подагра) — ураження суглобів через підвищення сечової кислоти. Найчастіше хворіють чоловіки, однак захворювання трапляється і у жінок. На розвиток подагри, крім генетичного фактора, суттєво впливає стиль життя, а саме надмірне вживання їжі і напоїв з високим вмістом пуринів: червоне м’ясо, дичина у великих кількостях, а також м’ясні субпродукти, бобові та деякі види морепродуктів, постійно у великій кількості пиво та віскі.

Симптоми у цих ревматологічних захворювань схожі або подібні. Тому для диференціації захворювання важливі професійна  діагностика та постановка діагнозу лікарем-ревматологом. Не варто лікуватись тим самим, що родич чи подруга. Невідповідне лікування тільки ускладнить в подальшому вам життя.

Крім названих ревматологічних захворювань, існує ще й ряд інших різної етіології, в тому числі аутоімунні ревматологічні захворювання.

ревматолог Івано-Франківськ
Зоряна Іванівна Петруняк, лікар-ревматолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Лікування ревматологічних захворювань

Навіть при дотриманні профілактики неможливо передбачити, захворіє людина чи ні на будь-яке ревматологічне захворювання. Не всі ці захворювання можна повністю подолати.

Однак з допомогою лікаря, при дотриманні всіх рекомендацій, можна полегшити перебіг захворювання та підвищити якість свого життя. І, головне, мінімізувати такі важкі відтерміновані наслідки як протезування суглобів, уникнути м’язової атрофії, підвивихів суглобів, розвитку м’язової контрактури (коли суглоб неможливо повністю зігнути або розігнути) тощо.

Часто лікування ревматологічних захворювань комплексне, довготривале і потребує консультації чи спостереження в інших вузькопрофільних спеціалістів.

Головне, що вчасно почате адекватне лікування дозволяє людині активно жити: працювати, втілювати свої плани і мрії. Не нехтуйте першими симптомами патологій. Дбайте про своє здоров’я.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Партнерська публікація

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: