fbpx

В ОКЛ провели складну операцію – рятували 24-річну пацієнтку з гострим інсультом

Здоров'я 20:45, 25.05, 2021

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні провели складну операцію 24-річній дівчині, у якій стався гострий ішемічний інсульт.

Це один із найважчих видів інсульту, інформують медики. В його лікуванні застосували найбільш новітні техніки лікування, які уже є на Прикарпатті.

Напад у пацієнтки стався будь-яких симптомів напередодні. Вранці вона, як зазвичай, почала працювати із комп’ютером. Близько 8:30 її було знайдено біля нього без свідомості. 24-річна дівчина спортивної статури втратила можливість рухів у правих кінцівках.

Хвора була доставлена у Івано-Франківську центральну міську клінічну лікарню у важкому стані із паралічем кінцівок та порушенням свідомості. Їй провели КТ головного мозку. На ньому не було змін, що вказувало на гострий ішемічний інсульт, який ще не видимий у такий ранній період. Хворій негайно було впроваджено протокол тромболізису – ввели розчин «Актилізе», але тромб не вдалося розчинити з допомогою цього препарату.

Повторно проведене КТ із ангіографією вказало на закриття великої артерії мозку, що пояснювало неефективний тромболізис.

Невролог Світлана Лазорик (Sveta Lazorik) разом із професоркою Вікторією Гриб (Гриб Вікторія), знаючи про катастрофічні наслідки такого інсульту та важливість кожної хвилини для порятунку мозку, негайно проконсультувалися із нейрохірургом Обласної клінічної лікарні Андрієм Мартином для можливого проведення сучасної та ефективної операції – прямого черезсудинного видалення тромбу, так званої тромбекстракції.

Такі операції є найновішим досягненням у лікуванні гострого ішемічного інсульту у світі, але ефективні вони тільки в перші 4-6 годин, коли ще не втрачено головний мозок.

Пацієнтку негайно доставили просто в рентгенопераційну обласної лікарні. Час від початку інсульту був не більше 3 годин, що давало велику надію на порятунок головного мозку.

Була закрита тромбом найважливіша артерія, що живить мозок, а саме – середня мозкова артерія зліва. Її тотальне закриття призводить до повної втрати мови та паралічу правих кінцівок практично на все життя. А у більше ніж 50% хворих закінчується смертю.

В ОКЛ провели складну операцію – рятували 24-річну пацієнтку з гострим інсультом 1
Система для відсмоктування тромбів (Penumbra)

Нейрохірург Андрій Мартин використав методику так званої подвійної тромбекстракції, яка є найнадійнішою із операцій та прийнятою як золотий стандарт у розвинутих країнах світу. Полягає вона у використанні спеціальних стент-ретріверів у поєднанні з відсмоктуванням великого тиску.

В ОКЛ провели складну операцію – рятували 24-річну пацієнтку з гострим інсультом 2
Вигляд тромбу на стент-ретрівері

Пацієнтка із незначними елементами порушення мови та легкої слабкості в правих кінцівках на 5-й день виписалася зі стаціонару – з нейрохірургічного відділення ОКЛ. А вже за тиждень прийшла самостійно на огляд. Дівчина частково розмовляла.

На цей час рухи в кінцівках повністю відновлені, самостійно ходить, є незначне затруднення у мові, яке, безумовно, мине за кілька тижнів.

Батьки хворої разом із медиками застергіють не гаяти ні хвилини при інсульті.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: