fbpx

Принципи сучасної анестезії — це турбота про людину

Здоров'я 19:17, 01.08, 2022
НА ФОТО: Лікар-анестезіолог ЛДЦ «Мед-Атлант» Любов Грицишин

Чи знаєте ви, що можливий наркоз без голодування перед операцією? Що анестезія без опіатів чи використання їх у мінімальних дозах – один із ключових факторів у доктрині швидкого відновлення після операції?

Сучасне загальне знеболення — це не тільки про адекватний наркоз на час оперативного втручання, а і про бережну підготовку до операції та хороше самопочуття після.

Що змінилось в анестезіології і які принципи стали головними для збереження життя та здоров’я? Розповідає Любов Грицишин, лікар-анестезіолог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант».

Чому важливі нові методи в анестезії?

Основними складовими перемоги над хворобою є оцінка ступеня медичного втручання, належна підготовка, емпатія, злагоджена робота персоналу та налаштування на позитивний результат лікування.

Одним з першочергових завдань сучасної медицини є зниження ризиків виникнення ускладнень під час та після оперативного втручання. Чи не найбільшу роль у виникненні останніх відіграє стрес-відповідь, що розвивається в результаті хірургічної травми. Вираженість хірургічної стрес-відповіді визначається насамперед травматичністю втручання і його тривалістю. Тому пацієнти завжди потребують адекватного знеболення в пери- та післяопераційному періодах.

Одним із завдань анестезії є пригнічення ноцицепції — відповіді організму на больові подразники. Раніше в практиці загальної анестезії застосовували переважно опіоїди. І хоч вони являються чудовими антиноцицептивними засобами, їх введення викликає негативні побічні ефекти, що проявляються в ранньому післяопераційному періоді сонливістю, головокружінням, нудотою, блювотою, тремором, відчуттям холоду. Зрештою, при повторному введенні і звиканням.

анестезіодог Любов Грицишин - Мед-Атлант Івано-Франківськ
Любов Василівна Грицишин, лікар-анестезіолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

«Пацієнти приходять на операцію інколи дуже перелякані. І боятись – це фізіологічно нормально. Я їм всім розповідаю, що так має бути. Власне для того я розмовляю з пацієнтами, пояснюю, що я буду робити. І тоді пацієнти дуже гарно налаштовуються», — Любов Грицишин.

Власне пошук методів ефективного захисту пацієнта від болю при та після виконання оперативних втручань спонукало нас до застосування принципів мультимодальної анестезії та протоколу прискореного відновлення після операції ERAS (Enhanced Recovery After Surgery), що є звичною практикою у високорозвинених країнах світу.

Що таке принципи ERAS?

Знеболення за протоколом ERAS передбачає наступне:

  • Відмова від премедикації, седації та голодування перед операцією.
  • Застосування малоінвазивних оперативних технік.
  • Скорочення часу перебування пацієнта на операційному столі до 4 годин.
  • Зниження рівня інвазії (хірургічної та анестезіологічної).
  • Використання загальних анестетиків і гіпнотиків короткої дії (севофлюран, пропофол) з обмеженим застосуванням опіоїдів.
  • Запобігання післяопераційній нудоті та блювоті.
  • Уникнення  гіперволемії та гіпотермії через зігрівання пацієнта та інфузійних середників.
  • Власне застосування мультимодальної анестезії.

Ефективна мультимодальна анестезія

Сама ж мультимодальна анестезія передбачає використання різних анестетиків і технік, що мають відмінні механізми дії на периферичну та/або центральну нервову систему, які чинять синергічний чи аддитивний ефект, що призводить до більш високої якості знеболення в порівнянні з використанням кожного препарату окремо.

Мультимодальна анестезія (ММА) забезпечує:

  • Ефективне знеболення необхідне для ранньої мобілізації пацієнта та значно скорочує термін перебування його в стаціонарі.
  • Запобігає органній дисфункції внаслідок неадекватного знеболення, що є запорукою швидкого відновлення після операції.
  • На сучасному етапі ММА дозволяє використовувати мало- чи безопіоїдні методики, нівелює пов’язані з ними ефекти.

Серед компонентів ММА:

  1. регіонарна анестезія (епідуральна чи реґіонарні блоки),
  2. нестероїдні протизапальні середники,
  3. парацетамол, метамізол та допоміжні лікарські засоби.

Адекватне знеболення і правильна передопераційна підготовка – це запорука якісного і швидкого відновлення пацієнта після операції та повернення до повноцінного життя.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Партнерська публікація

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: