fbpx

Сальмонела, стафілокок, кишкова паличка: як не підхопити інфекцію вдома

Здоров'я 14:10, 24.11, 2019

Ексміністерка охорони здоров'я Уляна Супрун розповіла про найбрудніші місця та предмети у помешканнях та порадила, як вберегтися від хвороб.

Більшість мікроорганізмів у нашому оточенні не є патогенними, а частіше навіть корисними, адже тренують наш імунітет. Однак у деяких випадках надмірне їх розмноження може становити небезпеку. Існують місця у квартирі, які ми іноді оминаємо своєю увагою під час прибирання, звертає увагу Уляна Супрун.

Бактерії люблять вологість та тепло, саме тому кухня — чи не найбільш наповнене мікроорганізмами приміщення у квартирі.

Напевно, ви вже здогадалися, що не лише смітник для харчових відходів є осередком бактерій. Невинна кухонна ганчірка нічим не гірша — нею витирають руки, стіл, пролиті інгредієнти. Понад 75% губок для миття посуду містять сальмонелу або кишкову паличку, а на ручці крану у ванній такі мікроорганізми зустрічалися лише у 9% випадків. Зрештою, використання такої ганчірки може призвести до харчового отруєння. 

Насправді кухонна ганчірка є відображенням мікробіоти та звичок своїх власників. Дослідники стверджують, що кількість бактерій пов’язана з кількістю членів сім’ї та наявністю дітей, соціальним та економічним статусом сім’ї, раціоном, а також власне типом ганчірки, яку використовують на кухні.

Наприклад, золотисті стафілококи — бактерії, які іноді живуть на шкірі, в носі чи горлі, переважали в сім’ях, які мають багато дітей і нижчий соціально-економічний статус. Водночас кишкова паличка частіше трапляється на ганчірках у квартирах, де більше споживають м’яса. 

По всій кухні можна знайти чимало місць та предметів, де живуть бактерії. У кухонній раковині та на крані може бути кишкова паличка, а на кухонній губці — взагалі сотні різноманітних видів бактерій. 

Тож аби вберегтися від харчових отруєнь, варто дотримуватися простих правил.

Передовсім регулярно прати та змінювати кухонні ганчірки — принаймні раз на тиждень. Не витирайте одним рушником, приміром, обличчя, руки і яблука. Регулярно протирайте дверцята шаф і холодильника, особливо після приготування м’яса, риби, яєць. Кавоварка чи кавова машина, дощечки для нарізання продуктів також потребують регулярного миття. Важливо користуватися окремою дошкою для нарізання м’яса та риби. І головне правило — мийте руки. Наскільки банально воно б не звучало, але саме руки гарантують бактеріям найшвидше переміщення всередину нашого організму.

Вимикачі світла та ручки не виглядають як найбільш очевидні осередки бактерій, хоча ними є. Насправді чимало бактерій чекають на нас на ручці мікрохвильовки, духовки та холодильника, на вимикачі світла у ванній і туалеті. Ці поверхні бажано мити щотижня. Також варто для кожної з поверхонь використовувати окремі ганчірки чи губки.

Як не дивно, ванна, місце, де ми власне позбавляємось усього бруду, що накопичується на тілі за день, також є доволі сприятливим для бактерій. Особливо якщо ви любите гарячий душ чи ванну, варто регулярно дбати про чистоту душу та шланга, стоку, кранів, підлоги довкола туалету, рушників та зубних щіток.

Іноді у вологих місцях ванної кімнати можуть утворюватися доволі стійкі бактеріальні біоплівки. Часто це деякі види мікобактерій. Зазвичай вони не розглядаються як патогенні, однак у деяких випадках, наприклад при пригніченому імунітеті, можуть бути причиною інфекційних процесів. Те саме стосується й плісняви, що частенько з’являється у місцях із підвищеною вологістю.

Протирати доступні поверхні та крани має сенс щодня, а повноцінне прибирання робити раз на тиждень. Не забувайте також змінювати рушники у ванній по мірі забруднення, але не рідше як раз на тиждень, а зубні щітки — кожні три/чотири місяці.

Пральна машина та білизна. Волога білизна навіть за короткий час може дати можливість мікроорганізмам розмножитися. Саме тому варто якомога швидше після прання виймати речі з машини та вивішувати сушитись. Також варто час від часу мити пральну машинку, зокрема за гумовою прокладкою — там накопичуються і сміття, і бактерії. А деякі пральні машинки мають функцію дезінфекції — не забувайте нею користуватися. 

Пензлики, спонжі та інший вміст косметички, особливо, якщо вона з вами багато подорожує чи переміщується містом, є осередком розмноження бактерій. Бактерії, що живуть на аплікаторах і пензликах, можуть спричиняти подразнення очей і шкіри або навіть розвиток інфекцій. Вміст косметички має зберігатися в чистому та сухому місці за кімнатної температури. Пензлики варто мити раз на тиждень. 

Та не лише домашні меблі та ганчірки можуть становити небезпеку. Мобільний телефон, навушники, ключі, гаманець, ланч-бокс та поверхня рюкзака чи сумки також є місцем проживання бактерій — адже вони з нами всюди.

Пульти, клавіатура та мишка — прилади, якими користуються відразу декілька членів сім’ї, варто регулярно очищувати аби небезпечні бактерії не передавалися таким шляхом.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: