fbpx

Що таке вусопад: говоримо про поширені проблеми зі здоров'ям чоловіків

Здоров'я 12:26, 08.11, 2020

Вусопад, або мовембер (Movember, від англ. moustache – вуса та november – листопад) – щорічна подія, яка триває увесь листопад. У цей час чоловіки, які підтримують ініціативу, відрощують вуса з метою привернення уваги до найбільш поширених проблем чоловічого здоров’я, таких як рак простати, рак яєчок та інших хвороб, і збирання відповідних пожертв.

Що варто знати про поширені проблеми зі здоров’ям чоловіків, розповідає ексміністерка охорони здоров’я України Уляна Супрун.

Рак простати

Це найбільш поширений рак серед чоловіків. Зазвичай хвороба розвивається повільно, не викликає симптомів на початкових стадіях, тож тривалий час людина не знає, що хворіє на неї.

Ризик захворіти на рак простати зростає з віком. Такий вид раку рідко зустрічається у чоловіків молодших за 40 років, але ймовірність його мати швидко зростає після 50. Приблизно 6 із 10 випадків раку простати виявляють у чоловіків старших за 65 років. Окрім віку, фактором ризику є також сімейна історія хвороби – якщо батько чи брат його мали, це подвоює ризик. Ризик збільшується також, якщо рак мали кілька родичів чи його було виявлено у них в молодому віці.

Рак простати складно діагностувати на ранніх стадіях. Його симптоми — різноманітні проблеми з сечовипусканням (складно почати, біль та печіння під час, відчуття, що сечовий міхур не повністю спорожнений) та кров у сечі або спермі не завжди вказують саме на цей діагноз, оскільки є досить загальними та можуть бути симптомами інших захворювань.

Найбільш поширений метод скринінгу для виявлення цього раку — аналіз крові на ПСА (простат специфічний антиген). Якщо результат показує, що рівень ПСА підвищений в крові, далі рекомендують робити біопсію. Або ж МРТ, а потім біопсію. Чому так?

Проблема в тому, що ПСА може показувати хибнопозитивний результат і вести до надмірної діагностики та лікування, коли цього взагалі не потрібно. Одне велике дослідження за участі більш ніж 60 тисяч чоловіків виявило, що після однієї здачі ПСА майже 17,8% мали хибнопозитивний результат. Часті проходження ПСА збільшують ймовірність мати неправдивий результат ще більше. Це має як фізичні, так і психологічні наслідки для чоловіків. Наприклад, біопсія у цьому випадку може стати причиною ускладнень — збільшує ризики інфекцій чи може стати причиною появи крові у спермі або еякуляті.

З другого боку, приблизно 15% чоловіків з цим раком мають хибнонегативний результат, тобто не лікують хворобу і не знають про неї. Ще одна проблема — цей скринінг призводить до діагностики раку у деяких чоловіків, чий рак ніколи б не став симптоматичним протягом життя.

Через таку специфіку тесту ПСА не є частиною національних скринінгових програм і не рекомендований всім та кожному. US Preventive Services Task Force вказує, що ПСА має свої переваги та ризики. Рішення робити тест варто приймати з огляду на наявність факторів ризику, клінічну картину та обговорення з пацієнтом негативних наслідків, які може мати ПСА (це хибнопозитивний результат та надмірна діагностика та лікування). Це щодо чоловіків від 55 до 69 років. Старшим за 70 років робити ПСА як скринінг не рекомендовано.

American College of Physicians не рекомендує скринінг методом ПСА чоловікам до 50 років, старшим за 69 або чоловікам з очікуваною тривалістю життя менше ніж 10-15 років від моменту здачі тесту. Що ж тоді робити? Знати про свої ризики, за наявності симптомів, звертатися до лікаря та не займатися самолікуванням.

Рак яєчок

Найбільш поширений рак у чоловіків віком від 15 до 34 років. Він трапляється відносно рідко та складає близько 1% випадків раку серед чоловіків у всьому світі. Зазвичай рак яєчок виявляють у себе самі чоловіки або їхні урологи під час планового огляду.

Існують фактори, які підвищують ризики мати хворобу, серед них: неопущення яєчка (крипторхізм), сімейна історія цього діагнозу, попередній діагноз раку яєчка, вік та ВІЛ-інфекція.

Типовими симптомами є безболісний набряк чи грудочка в яєчку або будь-яка зміна форми чи текстури яєчок. Також може виникати затерпання, дискомфорт, різниця в розмірі між яєчками та больові відчуття. Інші симптоми — набряк та збільшення грудей у зв’язку з гормональними змінами, біль в попереку, задишка, біль в грудній клітці, кашель. Вони більш характерні для пізньої стадії хвороби, коли рак поширюється та вражає інші органи та лімфатичні вузли.

Якщо немає симптомів, то профілактичний скринінг не радить робити фактично жодна організація. Якщо симптоми є, то варто звернутися до лікаря, який має провести обстеження яєчок та лімфатичних вузлів. Наступним кроком може були призначення УЗД яєчок та аналіз крові на онкомаркери. Зазвичай цього достатньо, аби поставити діагноз, тому біопсію роблять рідко.

Не варто дуже перейматися, рак яєчок гарно піддається лікуванню на будь-яких стадіях у переважній більшості випадків — незалежно від стадії захворювання, більше ніж 90% усіх вперше діагностованих випадків раку яєчка будуть вилікувані. Просто будьте уважні та у разі появи симптомів не ігноруйте їх, а зверніться до лікаря.

Ментальне здоров’я чоловіків

Депресивний розлад діагностують у жінок вдвічі більше, ніж у чоловіків, при цьому чоловіки вчиняють суїцид щонайменше у два рази частіше. Така тенденція спостерігається у всіх країнах світу. Наприклад, у 2017 році загальний рівень самогубств серед жінок становив 6,3 смерті на 100 тисяч, чоловіків — 13,9 на 100 тисяч.

Це можна пояснити тим, що чоловіки рідше говорять про своє самопочуття та здебільшого вважають проблеми з ментальним здоров’ям проявом слабкості. Вони частіше не визнають, що мають проблеми, бо “я ж чоловік!”. Саме тому відстежити їхню схильність до суїциду й попередити її складніше.

Жінки більш схильні просити про допомогу та приймати її, а від чоловіків очікується, що вони справлятимуться самі. Тому вони більш агресивні у виборі знаряддя для самогубства, можуть мати запальну поведінку або поведінку, яка протилежна до тієї, що вказує на схильність до суїциду у жінок.

Які ознаки можуть вказувати на ментальну проблему у чоловіків:

  • гнів, дратівливість або агресивність
  • помітні зміни настрою, рівня енергії чи апетиту
  • проблеми зі сном, труднощі в зосередженні
  • зловживання алкоголем та / або наркотиками
  • ризикова поведінка
  • соціальна ізоляція від близьких та друзів
  • відчуття безнадії та “зради”
  • проблеми з травленням без причини

Якщо ви помітили це у близької людини, поговоріть з ним про те, як він почувається, та порадьте звернутися до фахівця з ментального здоров’я, якщо розмова не допомагає. Тут є кілька порад, як з цим справлятися та як допомогти.

Як щодо COVID-19 і чоловіків? Поки дані щодо гендерного розподілу захворюваності та смертності вивчають, але попередні результати деяких досліджень показали, що чоловіки старшого віку (за 60 років), мають вищі ризики померти через COVID-19, ніж жінки, подекуди вдвічі. Звісно, смертність залежить не лише від віку і статі, а й від інших факторів — як-от наявності супутніх хвороб чи спроможності медичної системи. Утім, ці результати дають підстави досліджувати причини вищої смертності серед чоловіків. Зараз говорять про відмінність в імунній відповіді. Але це ще треба дослідити.

Проблеми зі здоров’ям чоловіків виходять далеко за межі окреслених в Movember. Передусім через те, що чоловіки схильні менш ретельно піклуватися про здоров’я (не вакцинуються, терплять симптоми хвороби до останнього та не лікуються) чи бувають менш обережними (не використовують пасок безпеки). Через це вони частіше і раніше передчасно помирають, ніж жінки, причому від причин, яким можна було запобігти завдяки модифікації способу життя чи відмові від куріння або алкоголю.

На це й вказує тривалість життя чоловіків і жінок в Україні — у чоловіків вона на десять років менша, ніж у жінок. Причина — в сукупності факторів, які можна узагальнити способом життя. Чоловіки помирають передусім через алкоголь, куріння, неповноцінне харчування та доволі поширене зневажливе ставлення до свого здоров’я.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: