fbpx

Сірчана пробка — що це таке та як її правильно видаляти

Здоров'я 19:17, 13.12, 2022
НА ФОТО: Наталія Волошкевич, оториноларинголог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Що таке сірчана пробка, як правильно чистити вуха, щоб не нашкодити, і чи можна використовувати вушні палички для цього? Про прості, проте важливі принципи догляду говоримо зі оториноларингологинею Наталією Богданівною Волошкевич, яка веде прийом в лікувально-діагностичному центрі «Мед-Атлант».

Що таке вушна або сірчана пробка?

Вушна пробка — це закупорка зовнішнього слухового проходу ущільненою вушною сіркою. Сама вушна сірка — це речовина, що в нормі виділяється сірчаними залозами, розташованими у хрящовому відділі зовнішнього слухового проходу. Вона потрібна для зволоження зовнішнього слухового ходу та захисту від пилу та бактерій із зовнішнього середовища і ніяких проблем не складає для людини, крім випадків, коли перетворюється у пробку.

«В когось частіше утворюються сірчані пробки, в когось рідше, а в когось взагалі не утворюються, це індивідуально», — зазначає Наталія Волошкевич.

Який правильний догляд за вухами?

Після водних процедур потрібно обережно просушити зовнішній слуховий хід рушником. Комусь для уникнення утворення сірчаної пробки достатньої такої загальної гігієни, а комусь потрібно додатково користуватись спеціальними засобами (спреї, краплі) для слухових проходів хоча би раз на тиждень. Це допоможе уникнути утворення пробки.

Існує думка, що вушними паличками можна собі нашкодити — як насправді?

При умові обережного використання і не частіше як 2-3 рази на тиждень вушні палички не становлять загрози для здоров’я. Головне правило – не намагатись якомога глибше почистити паличкою, тоді дійсно можна зашкодити.

Як зрозуміти, що є сірчана пробка?

Сірчана пробка наростає поступово і спочатку є безсимптомна. Клінічними проявами з часом є погіршення слуху, больові відчуття у вусі, відчуття закладеності вуха, а також навіть відлуння власного голосу «всередині» голови. При певних умовах симптомами можуть бути ще кашель, нудота, що не залежить від їжі, запаморочення. При будь-якому з цих симптомів потрібно звернутись за консультацією до лікаря.

Діагностика та лікування вушної пробки

Для виявлення сірчаної пробки проводиться отоскопія або ендоскопія ЛОР-органів. Єдиний метод лікування для діагностованої сірчаної пробки це її видалення. Сама процедура не складна, однак правильно її виконати може тільки лікар. Не варто пробувати проводити видалення в домашніх умовах, можна пошкодити барабанну перетинку і втрати слух. Методи видалення пробки також є різні, залежно від щільності пробки. Для пацієнта процедура безболісна, боятись немає чого. Слух відновлюється одразу, якщо причиною зниження була ця пробка.

До чого може призвести не лікована сірчана пробка?

З часом сірчана пробка може призвести до хронічного отиту та втрати слуху. Тому краще не ускладнювати собі життя і вчасно звернутись за допомогою. При схильності до утворення сірчаних пробок я як лікар пораджу відповідні засоби для домашнього догляду для уникнення рецидивів або зменшення їх частоти.

З повагою до Вашого здоров’я.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Партнерська публікація

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: