Найбільше звернень зі скаргами до жіночого лікаря – на виділення з піхви. Синдром вагінальних виділень – збірний діагноз, який встановлюють на початковому етапі.
Вагінальні виділення можуть бути проявом патологічного стану або комплексу проблем в організмі. Метою лікаря є встановити причину виділень, насамперед виключити інфекції, що передаються статевим шляхом. Оскільки вони можуть стати причиною невиношування вагітності та безпліддя, пояснює Ірина Купчак, кандидатка медичних наук, доцентка кафедри акушерства і гінекології ІФНМУ, акушер-гінеколог клініки «Мед-Атлант».
Чи завжди виділення з піхви свідчать про негаразди із здоров’ям?
Розрізняють виділення фізіологічні, тобто нормальні, і патологічні, які є симптомом або захворювання, або патологічного стану мікрофлори піхви.
Інколи жінки трактують самі собі фізіологічні виділення як ненормальні і починають самолікування. При цьому порушується баланс мікрофлори слизової статевих органів і розвивається патологічний стан. Краще звернутися до гінеколога, коли є сумніви, нормальні виділення чи патологічні.
В нормі посилені вагінальні виділення у жінки репродуктивного віку, такої, що менструює, завжди є під час овуляції – приблизно в середині циклу, на 12-16 день. Фізіологічні виділення слизисті, прозорі або біло-прозорі, можуть бути дещо рідкуваті. Не мають неприємного запаху. І крім самої присутності, нічим жінку не обтяжують.
Посилені виділення з піхви бувають зазвичай під час вагітності, це теж нормально. Білі виділення зумовлені гормональними змінами в організмі жінки, зокрема переважанням прогестерону.
Вологе середовище вагіни – це здорово, оскільки це умова функціонування мікрофлори піхви. Якщо виділень немає, отже, знижений чи порушений гормональний фон жінки. Так буває, зокрема, при менопаузі. Тоді корегують цей стан, прибирають дискомфорт, призначаючи гормональні препарати.
Які виділення вважають патологічними і про що вони свідчать?
Нездоровими є виділення, які турбують жінку. Говоримо про такі, коли є специфічний різкий запах, змінений колір – не білий чи біло-слизистий, а жовтий, зеленуватий, коричневий, брудний, з грудочками. Коли є неприємні відчуття – свербіж, печія, біль. Всі ці ознаки супроводжують патологічні виділення.
Розрізняємо чотири види патологічних виділень залежно від причини – збудника, який їх викликає.
Найбільш поширений – це вульво-вагінальний кандидоз, або молочниця. Виникає тоді, коли знижується загальний або місцевий імунітет, пригнічується нормальна мікрофлора піхви і починає рости грибок роду кандида. Такий грибок присутній в статевих шляхах кожної здорової жінки – але в невеликій кількості, коли є здорова мікрофлора та працює імунітет.
Коли ж імунітет знижується, – а це стається при переохолодженні, вірусних інфекціях, цукровому діабеті, прийомі антибіотиків, які вбивають мікрофлору, – грибок починає активно розмножуватися. Починаються посилені виділення з грудочками «сиру», їх супроводжують печія, свербіж, загальний дискомфорт.
Лікується молочниця комплексно: усуненням чинників – загальною корекцією стану організму і протигрибковими препаратами місцево або загально.
Часто зустрічається і бактеріальний вагіноз. Це також незапальне захворювання, яке виникає внаслідок дисбалансу мікрофлори. За механізмом розвитку дещо схожий з молочницею. Спричинений надмірним ростом бактерій гарднерели – мікроорганізмів, які теж присутні в піхві здорової жінки. Зазвичай гарднерела знаходиться, так би мовити, в сплячому стані. Коли ж є порушення мікрофлори, бактерія пробуджується і починає розмножуватися, при цьому йдуть виділення з характерним рибним запахом.
Лікується протимікробними препаратами та корекцією мікрофлори.
Які виділення бувають при запальних станах?
Є специфічні і неспецифічні запальні процеси – вагініти.
Неспецифічні вагініти викликаються умовно патогенною флорою. Стрептококи, стафілококи, кишкова паличка – ці збудники теж присутні в здоровому організмі. Стають патогенними за певних умов і тоді викликають запалення з посиленими виділеннями.
Специфічний вагініт чи кольпіт викликається інфекціями, що передаються статевим шляхом.
Найбільш симптомний – трихомоніаз. Рясні пінисті виділення, біло-жовті з неприємним запахом. Посиленими патологічними виділеннями проявляють себе хламідійна та гонококова інфекція – збудники також передаються статевим шляхом.
Тому першочергово ідентифікуємо інфекції, що передаються статевим шляхом.
Лікуємо патологічні вагінальні виділення, коли маємо лабораторно підтверджену причину – чи це інфекції, що передаються статевим шляхом, чи неспецифічний запальний процес, чи молочниця. Визначаємо це за допомогою мазків і спеціальної діагностики.
Важливо: інфекції, які передаються статевим шляхом, лікуються антибіотиками. Кожна з них має свій специфічний антибіотик, який не діє на інші. Тому самолікування тут виключене – воно небезпечне.
Чим небезпечне самолікування?
При появі посилених виділень жінка йде в аптеку і каже: дайте щось від молочниці. Отримує і застосовує протигрибковий препарат. Через якийсь час патологія ховається. Але причина може бути зовсім інша, і кандидоз проявиться знову – це тільки питання часу.
Молочниця дуже часто супроводжує запальні процеси, вагініти. Якщо стани не диференційовані, а лікування якогось одного симптому почате, інфекція переходить в латентну фазу, захворювання протікає приховано. Клінічно малосимптомне, воно може викликати різноманітні ускладнення. Зокрема непліддя. Так діють непроліковані чи неправильно проліковані інфекції, які передаються статевим шляхом.
Важливо: статеві інфекції лікуються обов’язково за участі партнера. В іншому випадку відбудеться повторне зараження.
Латентні статеві інфекції при вагітності можуть спричиняти внутрішньоутробне інфікування дитини. Зокрема хламідіоз, який належить до групи так званих ТОРЧ-інфекцій.
Бактеріальний вагіноз у вагітних також треба лікувати, тому що він може викликати передчасне відходження навколоплідних вод і передчасні пологи.
Чи буває синдром вагінальних виділень у підлітків?
У маленьких дівчаток зрідка буває кандидоз, тобто молочниця. Після прийому антибіотиків в ділянці статевих губ може виникнути почервоніння, дитина відчуватиме свербіж. Такий самий симптом – подразнення – може виникнути в ділянці промежини.
Зараз вік початку статевого життя дуже помолодшав – тому важливо з’ясувати, чи живе дівчина статевим життям. У молодих дівчат передусім треба виключити статеві інфекції. А якщо вони є, то пролікувати, зважаючи на великий ризик безпліддя, невиношування та інші можливі ускладнення під час вагітності.
Якщо дівчатка не живуть статевим життям, то підозрюємо тільки патологічні стани – кандидоз чи неспецифічний вагініт.
Які обстеження передбачає пакет синдрому вагінальних виділень?
При обстеженні беремо з піхви загальний мазок на флору – він покаже баквагіноз, неспецифічний вагініт чи кандидоз. Запропонуємо ПЛР. Полімеразна ланцюгова реакція – це метод дослідження на інфекції, що передаються статевим шляхом.
Якщо є рецидивуючий кандидоз, рецидивуючий баквагіноз чи рецидивуючий неспецифічний кольпіт, тобто якщо патологічний стан повторюється чи відновлюється, обов’язково призначають посів на чутливість до протимікробних чи протигрибкових препаратів.
Рецидивуючим уважають стан, який повторюється досить часто – щонайменше чотири рази на рік. В цьому випадку є потреба розширеного обстеження.
В чому причина рецидивуючих захворювань при синдромі вагінальних виділень?
Є кілька причин рецидивів. Коли інфекція, що передається статевим шляхом, не пролікована – жінка не дотрималася алгоритму терапії, не виконала рекомендації. Коли не пролікувався статевий партнер та якщо з’явився новий статевий партнер.
Коли є рецидиви молочниці, баквагінозу і неспецифічного вагініту, то розуміємо, що в організмі присутній чинник, який спричиняє зниження імунітету і виникнення цих симптомів. Або підозрюємо некоректне лікування чи попереднє самолікування.
Важливо знати, що молочницю не лікують в парі. Неправильно призначати обом партнерам однакове лікування. Щоби виключити проблеми у чоловіка, йому рекомедуємо дообстежитися в уролога.
Так само лікування баквагінозу та неспецифічного вагініту не потребує залучення партнера.
Отже, головні рекомендації при синдромі вагінальних виділень: потрібно пам’ятати, що не всі виділення потребують лікування, не варто займатися самодіагностикоюю і самолікуванням, потрібно радитися з лікарем стосовно лікування партнера.
Вчасне і грамотно підібране лікування є запорукою видужання і відсутності повернення захворювань.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).