fbpx

Трепан-біопсія пухлин грудних залоз: точна діагностика в Івано-Франківську 

Здоров'я 19:31, 12.03, 2024
НА ФОТО: Мамолог, онкохірург ЛДЦ "Мед-Атлант" Анатолій Шіляк

Пухлини грудних залоз можуть бути різного характеру: доброякісні, злоякісні або підозрілі на злоякісність. Для визначення точного діагнозу та призначення ефективного лікування лікарю необхідно мати достовірну інформацію. В цьому допомагає трепан-біопсія – безпечна та високоефективна процедура, що дозволяє отримати матеріал для дослідження. Кому призначається біопсія, як проводиться процедура та чому її не слід боятися, розповідає Анатолій Шіляк, мамолог, онкохірург клініки “Мед-Атлант“.

Алгоритм обстеження, або Коли призначається біопсія

Біопсія молочної залози – це діагностична маніпуляція, забір тканин для визначення характеру патологічного процесу. Показанням для проведення біопсії грудних залоз є наявність новоутворень – доброякісних, злоякісних або підозрілих на злоякісні. В клініці “Мед-Атлант” віднедавна застосовують трепан-біопсію – цей метод дозволяє не тільки підтвердити попередній діагноз, а й точно визначити тип пухлини, характер росту. Це ключові аспекти для подальшого призначення ефективного лікування, наголошує Анатолій Шіляк. 

Мамолог пояснює, що біопсія не призначається всім пацієнтам, так би мовити, “з порогу”. Є алгоритм обстеження. Спочатку – огляд у мамолога. Лікар збирає анамнез – розпитує про симптоми, спадковість тощо, після чого обстежує грудні залози. Відтак направляє на апаратну діагностику – УЗД та/або мамографію.

Трепан-біопсія в Івано-Франківську - клініка Мед-Атлант
Мамолог, онкохірург ЛДЦ “Мед-Атлант” Анатолій Шіляк

“Інформативно це різні обстеження, вони дають різні дані, – уточнює Анатолій Шіляк. – До якого методу вдатися, лікар визначає індивідуально, враховуючи моменти первинного огляду. Іноді для додаткової деталізації призначаються обидва обстеження. Іноді, при потребі, вдаються до МРТ-обстеження грудної залози”.

Лікар наголошує, що УЗД, мамографію чи МРТ слід проходити тільки за призначенням мамолога і після його огляду. Винятком можуть бути хіба щорічні візити до спеціаліста. “Якщо пацієнт обстежується кожного року, постійно є на контакті з лікарем, то перед наступним прийомом він може уточнити, чи доцільно пройти попереднє обстеження, щоби, наприклад, зекономити час”, – зазначає мамолог. 

Біопсію пропонують зробити, коли пацієнт вже оглянутий, додатково обстежений і лікар має підозру на новоутворення або вже виявив його. На цьому етапі виставляється попередній діагноз.

“Коли розуміємо, що в грудній залозі є утворення або змінена ділянка, тоді рекомендуємо біопсію, – пояснює мамолог. – Якщо утворення нечітке, якщо візуалізується зміна в тканині грудної залози, коли є підстави підозрювати патологічні зміни, в таких випадках саме з допомогою біопсії можемо встановити остаточний діагноз”.  

Лікар каже, його часто запитують: що треба відчути чи виявити в грудній залозі, щоби звернутись на консультацію. “Не варто чекати, щоби щось відчулося чи знайшлося. Дійсно, є моменти, коли пацієнт може сам виявити захворювання, але це рідкість. Навіть мамологу на ранній стадії онкозахворювання непросто встановити діагноз. Злоякісна пухлина початково буває дуже маленького розміру, – розтлумачує Анатолій Шіляк. – Кожна жінка повинна обстежуватися раз на рік при відсутності будь-яких симптомів чи скарг. У такому випадку є високий шанс виявити захворювання на ранньому етапі, коли лікування є максимально ефективним та легким для пацієнта. Ви коли останній раз були в мамолога? Довше, ніж рік назад? То вже треба звернутися”.

Мамолог в Івано-Франківську - клініка Мед-Атлант
Мамолог, онкохірург ЛДЦ “Мед-Атлант” Анатолій Шіляк

Звідки ростуть страхи, або Проблема пізньої діагностики

Для лікаря біопсія є рутинною діагностичною процедурою, без якої неможливо встановити остаточний діагноз. Однак частина пацієнтів зі страхом і упередженням ставляться до цієї маніпуляції, зазначає Анатолій Шіляк: “Дуже багато міфів довкола біопсії – є пацієнти, які вірять, що після процедури може прогресувати рак або можуть виникнути метастази чи інші ускладнення”.  

Мамолог пояснює, що біопсія не викликає прогресування захворювання. А страхи та упередження закорінені в пізніх зверненнях.

“Люди навколо розуміють, що пацієнт був хворий удома довший час, але не знав про це чи не звертався. Звернувся, обстежився і вважає, що захворювання від цього раптом спрогресувало. Насправді це звичайний перебіг хвороби, коли на пізніх стадіях злоякісні пухлини агресивно поширюються організмом. Допомогти хворому в такій ситуації, продовжити його життя дуже складно, не завжди можливо. Хоч ми стараємося допомагати пацієнту в будь-якій ситуації”, – розповідає лікар.  

Відсоток виявлення раку грудної залози на ранній стадії в Україні не є високим, як порівняти з європейськими країнами. Це пов’язано зі скринінгом: державне медичне страхування в багатьох країнах світу зобов’язує людей проходити регулярні обстеження. Тому там відсоток виявлення онкології на ранній стадії вищий. 

“Мусимо самі дбати про своє здоров’я і дотримуватися графіку оглядів”, – знову наголошує лікар.

Трепан-біопсія: доцільність і переваги

Трепан-біопсія є незамінним методом для верифікації доброякісних та злоякісних пухлин грудної залози, пояснює мамолог. Допомагає підтвердити або спростувати онкологічний діагноз перед прийняттям рішення про подальше лікування. 

Перевагами методу перед звичайною біопсією є мінімальне травмування тканин та висока інформативність. Окрім того, безболісна малоінвазивна процедура не залишає рубців чи інших змін на шкірі. “Процедура безпечна та високоефективна. Проводиться в амбулаторних умовах, дозволяє пацієнтам швидко повернутися до звичайного способу життя. Забезпечує отримання матеріалу з різних частин пухлини, що покращує точність та достовірність діагностики”, – підкреслює лікар. 

діагностика раку грудних залоз - Мед-Атлант Івано-Франківськ
Мамолог, онкохірург ЛДЦ “Мед-Атлант” Анатолій Шіляк

Сама процедура трепан-біопсії полягає в отриманні маленького зразка тканини з пухлини грудної залози для подальшого гістологічного дослідження. Забір проводять з допомогою спеціального медичного пістолета. Голку вводять у тканини під контролем ультразвукового зображення. За таких умов лікар має змогу потрапити точно в ціль, особливо якщо новоутворення маленького розміру. “Набираємо матеріал з п’яти різних точок, щоби отримати повну інформацію і мати більше шансів підтвердити або спростувати діагноз”, – наголошує мамолог. 

В клініці “Мед-Атлант” для трепан-біопсії використовують новий брендовий апарат. “Це надійне устаткування високого рівня, з ним працюють у багатьох європейських і американських клініках”, – додає Анатолій Шіляк. 

Гістологічний матеріал досліджують під мікроскопом для виявлення атипових змін у тканині та визначення ступеня проліферації – його здатності до розростання. Інформативність методу трепан-біопсії становить до 96%. 

Швидко і безпечно: під контролем УЗД

Суттєвим аспектом трепан-біопсії є контроль проведення процедури за допомогою ультразвукового обладнання. УЗД-апарат дає візуалізацію патологічної ділянки та кровотоку навколо неї. Це дозволяє чітко визначити область пухлини, з якої відбувається забір матеріалу. Точність біопсії впливає на надійність результатів та уникнення повторних процедур. 

У “Мед-Атланті” пацієнтів супроводжує висококваліфікований медичний персонал. 

“Кожна трепан-біопсія грудних залоз проводиться під місцевим знеболенням з великою увагою до безпеки пацієнток. Вони перебувають у свідомості, за бажанням можуть частково бачити, як відбувається маніпуляція. Плюс я завжди озвучую всі свої дії: що роблю, як роблю і для чого. Розумію, що пацієнтку лякає невідомість, вона не може спокійно розслабитися, коли не розуміє, що з нею відбувається. Тож проговорюємо і в такий спосіб мінімізуємо стрес, – описує підхід Анатолій Шіляк. – Ми з колегами працюємо і паралельно розмовляємо, жартуємо з пацієнткою, обговорюємо якісь новини, – людина відволікається, для неї процедура проходить швидко і комфортно. Це також важливий момент”. 

Після завершення діагностики пацієнтка має можливість відпочити у клініці, скільки потрібно. Лікар контролює її стан. Відтак пацієнтка повертається додому і живе звичайним життям. 

Перед проведенням трепан-біопсії пухлин грудних залоз не потрібно спеціальної підготовки. 

Однак лікарі рекомендують дотримуватися кількох важливих аспектів: 

  • щодо прийому ліків: рекомендовано попередити лікаря про ліки, які приймає пацієнтка на постійній основі; 
  • зворотний зв’язок та запити: пацієнткам слід обговорити з лікарем будь-які алергічні реакції на медикаменти чи інші побоювання;
  • відпочинок та зручний одяг: рекомендується відпочити перед процедурою та одягнутися в комфортний одяг, щоб забезпечити максимальний комфорт під час біопсії; 
  • обговорення процедури: лікар здійснить детальне пояснення процедури, відповість на всі запитання та пояснить очікувані результати. 

Трепан-біопсія пухлин грудних залоз є найбільш надійним сучасним методом обстеження, що дозволяє точно визначити характер утворення та призначити ефективне лікування. Біопсія в лікувально-діагностичному центрі “Мед-Атлант” забезпечує найвищу якість діагностики та лікування для кожного пацієнта. “Професійний медичний персонал, сучасне обладнання та індивідуальний підхід забезпечують максимальну якість та результативність процедури трепан-біопсії грудних залоз”, – підсумовує лікар. 

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Читайте головні новини Івано-Франківська і області у Google News

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: