fbpx
  • Головна
  • Новини
  • Здоров'я
  • Що порадив франківським студентам-медикам Генрі Марш: найцікавіше з лекції відомого британського нейрохірурга

Що порадив франківським студентам-медикам Генрі Марш: найцікавіше з лекції відомого британського нейрохірурга

Здоров'я 20:01, 07.02, 2020

Провідний британський нейрохірург Генрі Марш на запрошення організації UMSA провів для студентів Івано-Франківського національного медичного університету спеціальну лекцію, на якій розповів про свої спостереження протягом 40-річної медичної практики та як балансувати між викликами складної професії.

Генрі Марш закоханий в Україну та приїздить сюди впродовж останніх 28 років, допомагаючи розвивати нейрохірургію в країні.

Сьогодні він прочитав лекцію, яку вже чули в Англії та в США. Зауважив, що в Україні ситуація зі студентами та лікарями-початківцями ще складніша, ніж у цих країнах.

Доктор розповів про свій шлях у медицину, вибір нейрохірургії та свої відкриття в обраній професії.

На шляху до всесвітньої слави Генрі Марш не раз стикався зі страхом і соромом та робив помилки, з якими дуже боляче потім жити. При цьому йому вдавалося зберігати високий рівень довіри пацієнтів.

Найбільше його захоплював і продовжує захоплювати дивовижний людський мозок. Нейрохірургія є досить жорсткою та недосконалою супроти фантастичного та надскладного мозку, каже лікар.

«Проникнення навіть найменшого інструменту у мозок руйнує сотні нейронних зв’язків. Особливістю оперативних втручань у мозок є те, що він не лікується. М’язи лікуються, кістки лікуються, інші органи лікуються, а мозок може трохи відновитися, але це не буде механізм зцілення. Саме тому нейрохірургія є одним з найбільш небезпечних напрямків медицини», – пояснив доктор.

За словами Марша, оперувати легко, але важко – все решта. Оскільки кожен може отримати «технічні» знання та вміння, але застосування їх на практиці тягне за собою численні виклики.

Тож за роки своєї практики Генрі виокремив принципи, які допоможуть лікарю зберігати рівновагу. Цієї потреби і проблеми можуть не помічати лікарі-початківці, але протягом своєї кар’єри вони обов’язково зіткнуться з ними.

  1. Лікар повинен балансувати між співчуттям до свого пацієнта, науковим обґрунтуванням клінічного випадку та рішенням щодо ведення пацієнта.
  2. Медицина – це командна робота. «Тут, в Україні, все ще існує середньовічна медична культура, коли всі переконані, що професор ніколи не допустить помилки. Але справді успішна сучасна медицина базується на командній роботі», – зауважує Марш. Він пояснює, що такий підхід доречний для вирішення простих проблем, але не для нейрохірургії. Інакше лікарі не мають змоги розвиватись.
  3. Потрібно знаходити баланс між найкращим рішенням проблеми пацієнта та лояльністю до медзакладу, в якому лікар працює та зобов’язаний своїм робочим місцем. Бувають випадки, коли лікарі рекомендують додаткові обстеження пацієнту, які не є обов’язковими, але можуть принести закладу додатковий прибуток.
  4.  Вибір між відданістю професії і бажанням заробити грошей. «У державах, як Україна, цей пункт ускладнюється тим, що лікарі беруть від пацієнтів гроші в конвертах. В Англії чи Америці процес оплати праці лікарів регулюється та інформація про вартість послуг відкрита. Через те, що праця лікарів добре оплачується, в цих країнах взагалі немає корупції», – зазначає Генрі Марш. Він сподівається, що медична реформа в Україні змінить ситуацію, але на це потрібен час.
  5.  Важливо балансувати між самовпевненістю і самокритикою. «Я досі нервую перед операціями. Потрібно завжди бути впевненим у своїх діях, але при цьому ставити собі запитання: «Чи можу я це зробити краще?» – радить нейрохірург. При цьому не варто надто самокритично ставитись до своїх дій, оскільки може виникнути страх.
  6. Часто перед лікарем стоїть вибір – бути чесним з пацієнтом чи знайти заспокійливу відмовку при озвученні страшного діагнозу. «Україна – дивна країна, де лікар не завжди каже пацієнту правду, особливо коли в того важка хвороба. Але надія – це найсильніші ліки, які ми маємо. Жахливо і неможливо жити без надії», – каже доктор.
  7. Навіть у класного лікаря бувають прекрасні і жахливі часи. Кожен може припуститися необачних рішень. Важливо приймати критику і вміти перебороти цей стрес.
  8. Потрібно вміти розрізняти надію і реальність.
  9. Важливо знайти баланс між роботою та особистим життям. Часто лікарі віддають більшість свого часу та переживань пацієнтам, а на власну сім’ю бракує часу.

Протягом лекції Генрі Марш кілька разів згадав, що ще одним викликом для українських лікарів є корупція, яка є наслідком недостатнього рівня оплати праці та нерідко стимулюється на «вищих рівнях». Бюрократія та інші фактори часто деморалізують лікарів. Справжньою бідою є те, що лиш 30% випускників медвузів стають лікарями. «Це марнування людського потенціалу», – каже Генрі Марш.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: