fbpx

В ОКЛ врятували від раптової смерті франківку з аневризмою черевної аорти

Здоров'я 19:24, 13.06, 2023

У відділенні судинної хірургії Івано-Франківської обласної клінічної лікарні успішно прооперували 62-річну франківку з рідкісною патологією – аневризмою черевної аорти.

Як пояснюють лікарі, хворіють цієї недугою здебільшого чоловіки, залежні від куріння, проте трапляється невеликий відсоток і жінок. При цьому шанси виявити недугу невеликі через те, що хвороба ніяк не проявляється, а встановити діагноз можна хіба що випадково, як це й трапилося з Марією Підлуською.

Жінка розповідає, що хворобу в неї виявили навесні минулого року, коли раптово почав підвищуватись тиск.

«Десь тиждень мені було погано. Тиск близько 160, хоча раніше такого ніколи не було, – згадує жінка. – Коли зробили УЗД черевної порожнини, знайшли аневризму».

В ОКЛ врятували від раптової смерті франківку з аневризмою черевної аорти 1
Операція тривала шість годин

Неабияк налякана пані Марія їздила від клініки до клініки, аби з’ясувати нюанси важкої патології, й усюди, як у Львові, так і у Франківську, їй радили якнайскоріше йти на операцію. В одній з лікарень жінці говорили навіть, що аневризму простіше забрати разом з ниркою. Проте вже тут, коли вона наважилась, обійшлися без крайнощів.

Пані Марія не одразу вирішила йти на операцію. Мовляв, скільки Бог присудив, стільки й житиме. Спочатку жінку стримував страх, потім перешкодили осінньо-зимові вимкнення світла через обстріли енергетичної інфраструктури. Але врешті після чергового УЗД та збільшення аневризми жінка таки наважилась.

Аневризма – це патологічне розширення діаметру судини, така повітряна куля, небезпека якої у тому, що вона може несподівано розірватись, і це, фактично, смерть на місці. Лікар відділення судинної хірургії Микола Федорів, який оперував пані Марію, каже, що аневризма у неї досягла 7 сантиметрів, а впродовж року збільшилася ще на півтора. Крім того, там ще була задіяна артерія, яка кровопостачала нирку.

«Ми зробили резекцію аневризми зі штучним протезом, реімплантацію ниркової артерії у протез, і зараз все добре, нирки працюють», – розповідає хірург.

Це був перший такий випадок у його восьмирічній практиці, та й загалом, кажуть, це доволі рідкісна операція. Цю основну судину замінюють і на дві кінцівки, на стегна виводять штучні протези. А реімплантації, тобто пришивання, ниркової артерії за останні років 12-15 взагалі не було. Бо якщо виключити ниркову артерію, є ризик того, що через 30-40 хвилин нирка може відмерти. Проте за шість годин з непростою задачею операційна команда таки справилась.

Про складність операції кажуть лікарі та й сама пацієнтка.

«Нікому не бажаю. Дуже тяжко після операції, – уточнює вона. – Але нічого. Вже три дні пройшло. Ми з лікарем навіть ходили по коридору…»

В ОКЛ врятували від раптової смерті франківку з аневризмою черевної аорти 2
Задоволені хірург і пацієнтка

Вже за кілька днів пані Марію готуватимуть до виписки, а далі – реабілітація. Зо два-три місяці, каже пані Марія, вона готова себе пошанувати.

Микола Федорів закликає всіх, кому за 60, щопівроку робити скринінги.

«Аневризма черевної аорти хоч і трапляється не часто, але при її розриві смерть приходить зненацька. А при вчасній діагностиці можна врятувати життя», – зазначає хірург.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: