fbpx

Як перевірити серце: кому і коли варто робити ехокардіоскопію?

Здоров'я 19:32, 07.03, 2023
НА ФОТО: Лілія Хомут — лікар УЗД, кардіолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Ехокардіоскопія, або ж УЗД серця, допомагає виявити структурні зміни серця та діагностувати ряд захворювань при скаргах пацієнтів на дискомфорт в серцевій ділянці, швидку втомлюваність, знесилення.

Однак іноді скарг немає – зміни себе не проявляють, симптоми відсутні, а хвороба розвивається. Тому для перевірки здоров’я серця призначають УЗД серця, пояснює Лілія Хомут, лікар УЗД, кардіолог в лікувально-діагностичному центрі «Мед-Атлант».

Після перенесених ГРВІ, грипу та COVID призначають ехокардіоскопію (УЗД) серця. Чому рекомендовано робити це обстеження?

Після того як пацієнт перехворів вірусною інфекцією, з боку серцево-судинної системи може виникнути ускладнення – таке як міокардит чи перикардит. Людина пройшла курс лікування і спочатку почуває себе краще, а потім виникає відчуття, ніби хвороба знову повертається – тяжко дихати, втома. В цьому випадку я рекомендую зробити ехокардіоскопію та електрокардіограму.

Оцінюючи роботу серця з допомогою УЗД, можна виявити перикардит – запалення перикарду (зовнішньої оболонки серця), що супроводжується накопиченням рідини навколо серця. При цьому пацієнт може скаржитися на біль та дискомфорт в ділянці серця, відчуття нестачі повітря, слабкість, швидку втомлюваність.

Міокардит – це запальне ураження міокарда (середнього шару серцевого м’яза), яке призводить до функціональних порушень в роботі серця. Пацієнт може відчувати порушення ритму – нерівномірне чи прискорене серцебиття, задишку, підвищене потовиділення, в цьому випадку також присутні відчуття нестачі повітря, швидка втомлюваність та слабкість.

Ехокардіоскопія в Івано-Франківську - УЗД серця
Лілія Хомут — лікар УЗД, кардіолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Ехокардіоскопія, якщо порівняти з електрокардіограмою, більш інформативний метод діагностики?

Електрокардіограма (ЕКГ) – це електрофізіологічне дослідження роботи серця. З допомогою електричних імпульсів можна бачити ритм серця, оцінити передсердя, роботу шлуночків. З’ясувати, як проводяться імпульси від передсердь до шлуночків, діагностувати інфаркт міокарда, ішемію міокарда, гостре або хронічне ушкодження міокарда, тромбоемболію легеневої артерії та електролітні порушення.

Ехокардіоскопія, або УЗД серця, це неінвазивний безболісний високоінформативний метод діагностики. Це дослідження серця за допомогою ультразвукових хвиль. Проводиться з метою виявлення порушень в роботі серцево-судинної системи, отримання інформації про стан серцевих структур.

Ці два методи обстеження серця доповнюють один одного. При цьому УЗД серця є більш інформативним методом. 

При УЗД серця добре видно структуру клапанного апарату, розмір камер серця (для різного віку є свій розмір камер серця), передсердь, шлуночків, легеневої артерії, аорти та градієнту тиску в них. Вимірюємо товщину стінок серця – вони потовщуються при гіпертонічній хворобі, гіпертрофічній кардіоміопатії. Оцінюємо сегментарну скоротливість серця – вона порушується після міокардитів, перенесених інфарктів.

Будь-яке відхилення від норми має насторожити лікаря.

Чи є серцеві недуги, які виявляють тільки з допомогою ехокардіоскопії?

При УЗД серця виявляють таке захворювання як дилатаційна кардіоміопатія (ДКМП). Етіологія якої остаточно не встановлена. Є гіпотези, що розвивається після перенесених міокардитів та вірусних і бактеріальних інфекцій.

У деяких пацієнтів клінічна картина захворювання себе не проявляє. Діагностувати ДКМП можна переважно з допомогою ехокардіоскопії.

Якщо узагальнити, кому і коли показана ехокардіоскопія?

Ехокардіоскопія, або УЗД серця, показана:

  • при міокардитах;
  • при ішемічній хворобі серця, стенокардії, інфаркті міокарда;
  • при захворюваннях клапанів серця, таких як стеноз, недостатність, пролапс;
  • при вадах серця, наприклад дефекті передсердної та міжшлуночкової перетинок та ін.;
  • при гіпертонічній хворобі;
  • при ревматизмі, ревматоїдному артриті;
  • при перенесених інфекційних хворобах, які можуть призвести до ушкодження серцевих структур – спровокувати ендокардит, перикардит;
  • стан після інтервенції на серці: операційні втручання, аортокоронарне шунтування, стентування коронарних судин – для контролю;
  • як загальна оцінка функції серця та ефективності лікування.

Ехокардіоскопія показана також людям, які мають підвищений ризик розвитку серцево-судинних захворювань, зокрема із сімейною історією. Якщо у родичів є діабет чи перенесені інфаркти, спостереження у кардіолога варто починати після 30 років. Зазвичай роблять кардіограму і ехокардіоскопію. Також у цьому випадку я рекомендую пацієнтам міряти тиск і робити загальноклінічні лабораторні дослідження, в т.ч. ліпідограму. Це потрібно, щоби вести спостереження в динаміці.  

УЗД серця показане вагітним. Важливо знати стан серцево-судинної системи майбутньої мами, щоби з’ясувати, чи є показання до кесарського розтину з боку серця, чи жінка може народжувати природним шляхом.

Ехокардіоскопія показана спортсменам. Ті, хто займається професійним спортом, мають бути впевнені, що у них здорове серце та клапанний апарат.

Іноді звертаються люди, які хочуть просто перевірити своє серце – пройти профогляд серцево-судинної системи. Це дає змогу виявити серцеві захворювання на ранній стадії, попередити розвиток ускладнень.

Лілія Хомут — лікар УЗД, кардіолог ЛДЦ «Мед-Атлант»
Лілія Хомут — лікар УЗД, кардіолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Чи потрібно робити ехокардіоскопію підліткам?

УЗД серця показане також і підліткам від 11 до 15 років, особливо коли у них прискорений ріст. Якщо за рік дитина виросла на 5-6 см, я рекомендую зробити ехокардіоскопію, щоби оцінити стан серця.

Якщо підліток має фізичні навантаження – заняття спортом у секціях, у танцювальних гуртках тощо, – варто періодично контролювати стан серцево-судинної системи з допомогою ехокардіоскопії.  

Як часто слід проходити профілактичну УЗ-діагностику?

Після 40 років усім, а не тільки людям із обтяженим сімейним анамнезом варто періодично робити комплексне обстеження серцево-судинної системи. Як уже було сказано, це електрокардіограма, ехокардіоскопія і лабораторні аналізи.

Періодичність профоглядів залежить від результату. Якщо виявлена певна патологія, лікуємо її і контролюємо результат лікування. Тому обстеження повторюємо раз на рік чи навіть двічі. Якщо діагностика показала, що все добре, то наступні обстеження можна планувати з більш тривалою періодичністю – що два, що три роки. В будь-якому випадку інтервал обстеження узгоджується з лікарем.

УЗД серця – безпечна процедура, яка не має абсолютних протипоказань. Зробити ехокардіоскопію та отримати консультацію кардіолога можна у медичному центрі «Мед-Атлант».

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Партнерська публікація

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: