fbpx

Як позбутися нальоту на зубах: практичні рекомендації

Здоров'я 17:10, 27.12, 2021

Зубний наліт – м’яка біоплівка липкої текстури, що складається з бактерій та продуктів розпаду їх життєдіяльності, слини, їжі, зруйнованих слизових клітин. Наліт накопичується там, де найпростіше закріпитися: міжзубні перегородки, навколодеснева зона, щілини та тріщини в емалі.

Як позбутися нальоту на зубах: практичні рекомендації 1

Зубний наліт – основна причина утворення зубного каменю, карієсу, пульпіту, пародонтиту та передчасної втрати зуба. Тому так важливо підтримувати адекватну гігієну ротової порожнини та відвідувати лікаря-гігієніста не рідше двох разів на рік.

Основні ознаки нальоту

Визначити наявність зубного нальоту можна за ознаками:

 • втрата природного блиску емалі;
 • шорсткість під час проведення мовою;
 • кровоточивість ясен при чищенні;
 • потемніння емалі, пігментація;
 • чутливість зубів та ясен до харчових або температурних подразників;
 • почервоніння та набряклість ясен.

При скупченні нальоту утворюється зубний камінь від світло-до темно-коричневого відтінку. Нашарування бактеріальної плівки призводить до затвердіння нальоту, руйнування пародонтальної тканини, і як наслідок, рухливості зубів, запалення.

Види зубного нальоту

Зубний наліт класифікується за структурою, локалізації, кольором. За структурою виділяють мінералізовані та немінералізовані відкладення.

Мінералізований зубний наліт – це затверділі відкладення, локалізовані в підясенній та надясенній ділянці. Поддесневий наліт покриває прикореневу частину зуба нижче рівня ясенної лінії. Наддеснева відзначається на видимій поверхні емалі.

Як позбутися нальоту на зубах: практичні рекомендації 2

Немінералізований зубний наліт – це залишки оболонки зуба (кутикула), пеллікула, м’яке нашарування бактерій та продуктів їх життєдіяльності, залишки їжі, зруйновані клітини слизових оболонок ротової порожнини, зубні бляшки – щільні утворення з мікробів.

Існує класифікація зубного нальоту за кольором:

 • Жовтий і білий. На емалі утворюється липка бактеріальна плівка жовто-білого відтінку. Такий наліт вважається природним та утворюється під час їжі, нічного сну. При неадекватній гігієні або відсутності догляду за ротовою порожниною такий наліт має кислуватий присмак, а в роті з’являється неприємний запах.
 • Пігментований. При пігментації нальоту на емалі з’являються плями від світло-до темно-коричневого відтінку. Наліт особливо фарбується у курців, любителів червоного вина, міцного чаю.
 • Темний або майже чорний відтінок (наліт Прістлі). Виникає переважно на молочних зубах або у дорослих із супутніми захворюваннями органів та систем. Іноді стає наслідком тривалої антибіотикотерапії.

Зняти наліт можна за допомогою щоденного догляду за порожниною рота: зубною щіткою та пастою, йоржиками, флосами та ниткою. Проте, навіть ретельний підхід до гігієни зубів та ясен не призводить до таких результатів, як професійне чищення у стоматолога.

Від чого з’являється наліт на зубах

Механізм утворення нальоту пов’язаний з активністю умовно-патогенної мікрофлори, представленої, переважно, коковим середовищем, дифтероїдами, лактобактеріями, грибками, лептотрихіями та іншими. Освіта нальоту проходить кілька стадій:

 • осідання залишків їжі та бактерії на пелікулі;
 • утворення м’якого нальоту;
 • дозрівання бляшки, що складається із щільного бактеріального шару;
 • мінералізація нальоту та утворення зубного каменю.

З моменту утворення м’якого нальоту активізуються карієсогенні бактерії. Вичистити наліт у домашніх умовах складно – за допомогою щітки ми видаляємо забруднення тільки з видимої поверхні, коли як улюбленими місцями бляшок є навколодеснева лінія, міжзубні перегородки, мікротріщини в емалевому шарі, борозенки на ріжучій поверхні зуба.

Як видаляють зубний наліт у стоматології

Якісне та своєчасне видалення нальоту – важливий аспект профілактики карієсу, пародонтиту, гінгівіту. Пацієнти із занедбаним карієсом та розхитуванням зубів через відсутність своєчасної санації розуміють, що намагаються сказати стоматологи, закликаючи відвідувати лікаря не рідше двох разів на рік.

Проведення професійного чищення зубів має не тільки оздоровлюючу дію, а й підвищує естетику посмішки. Наприклад, за один сеанс ультразвукового чищення можна відбілити емаль майже на 2-3 тони.

Як позбутися нальоту на зубах: практичні рекомендації 3

Сучасна стоматологічна клініка в Києві пропонує наступні варіанти очищення зубів від нальоту:

 • Механічне очищення. Метод ручного очищення за допомогою кюретки сьогодні практично не використовується, однак іноді доповнює деякі апаратні та щадні методи при грубих відкладеннях, необхідності кюретажу пародонтальних кишень для видалення густих відкладень усередині каріозної порожнини.
 • Ультразвукове чищення (UF скейлінг). Популярний та безпечний метод апаратного чищення зубів та ясен від нальоту, зубних бляшок та каменю. По ходу процедури на зуби наносять спеціальний препарат, який активізується під впливом ультразвуку та руйнує навіть застарілий наліт.
 • Очищення апаратом Air-Flow. Піскоструминний метод очищення емалі. Під тиском на емаль подається дрібнодисперсний розчин, що руйнує наліт навіть у важкодоступних місцях.

Сучасна стоматологія може запропонувати своїм пацієнтам полірування абразивними складами, метод глибокого фторування, видалення грубих відкладень поряд з освітленням емалі шляхом фото-або хімічного відбілювання.

За наявності ортодонтичних конструкцій: брекет-систем, ортопедичних тяжів, елайнерів – рекомендовані спеціальні пристрої та пристрої для щоденної гігієни. У планових оглядах у лікаря передбачено професійне чищення зубів від нальоту та відкладень.

Чим небезпечний наліт на зубах

Небезпека зубного нальоту ґрунтується не лише на зменшенні привабливості посмішки. Затвердіння відкладень та їх кальцифікація призводить до усунення зубного каменю вниз до ясенної лінії. Це призводить до зсуву лінії ясна, оголення кореня, утворення пародонтальних кишень та наступних ускладнень:

 • пульпіт;
 • періодонтит;
 • пародонтит;
 • гінгівіт;
 • розхитування зубів.

Наліт на зубах становить небезпеку для осіб з тяжкими патологіями внутрішніх органів та систем, імунодефіцитами різної природи. З огляду на те, що наліт складається з бактерій, патогенна мікрофлора легко проникає в організм, зі струмом крові проникає в органи, тканини.

Основний захід профілактики ускладнень зубного нальоту полягає в організації адекватної гігієни ротової порожнини:

 • щоденне очищення зубів будинку за допомогою щітки, пасти, іригатора – пристрої для напівпрофесійної гігієни в домашніх умовах;
 • огляди лікарем-гігієністом не рідше 2 разів на рік, а за наявності ортодонтичних конструкцій за показаннями;
 • професійне чищення емалі 1-2 рази на рік.

Профілактику зубного нальоту в дітей віком рекомендується починати з прорізування першого молочного зуба.

Фахівці стоматологічної клініки в Києві не рекомендують недооцінювати важливість гігієни ротової порожнини. Сучасні методи очищення зубів і ясен дозволяють підтримувати здоров’я ротової порожнини цілий рік. Записуйтесь на прийом сьогодні та отримайте професійний догляд найближчим часом.

На правах реклами

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: