fbpx

Як розпізнати діабет 2-го типу і "подружитися" з хворобою?

Здоров'я 20:35, 13.02, 2023
НА ФОТО: Лідія Орел — ендокринолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Сьогодні цукровий діабет 2-го типу став таким поширеним, що медики говорять про світову епідемію. Чому цю недугу називають “мовчазним вбивцею”, як розпізнати негаразди зі здоров’ям на ранній стадії та до чого тут зайві кілограми, розповідає лікарка-ендокринолог медичного центру “Мед-Атлант Лідія Орел.

Чому діабет 2-го типу називають хворобою способу життя

Діабет – хронічне захворювання, що внаслідок дефіциту інсуліну або його неправильної роботи призводить до порушення всіх видів обміну речовин, ураження судин, нервів, різних органів і тканин. Характеризується хвороба гіперглікемією – підвищеним рівнем цукру в крові.

Діабет стається, коли підшлункова залоза не може виробляти інсулін або коли тіло не може повноцінно використовувати інсулін, який виробляє. Інсулін – це гормон, ключ, який дозволяє глюкозі з їжі проходити з кровотоку в клітини тіла, щоби виробляти енергію.

Коли дефіцит інсуліну повний, маємо справу з діабетом 1-го типу. Коли дефіцит є незначним або коли інсулін неправильно працює, тоді говоримо про діабет 2-го типу.

За статистикою лише 10% хворих на діабет мають повний дефіцит і є інсулінозалежними. 90% – люди з другим типом хвороби, які її набули через спосіб життя.

Надмірна вага, ожиріння – це основна причина розвитку діабету 2-го типу. Поясню спрощено: жирова тканина є блокатором роботи інсуліну. В нормі інсулін виділяється і знижує цукор крові. Але жировий блок не дозволяє йому виконувати свою біологічну функцію. Що товстіший жировий прошарок, то більш критичний блок.

Коли ставлять діагноз ожиріння

Науково розраховуємо індекс маси тіла – відношення між ростом і вагою. Коли індекс маси тіла вищий за 30 одиниць, тоді говоримо про ожиріння. Від 25 до 30 одиниць – надмірна маса тіла. Раніше 25-20 це був уже перший ступінь ожиріння, зараз науковці змінили підхід.

як визначити ожиріння - Індекс маси тіла (ІМТ)

Ожиріння – це фактично неминучий розвиток діабету 2-го типу. Це лише питання часу. Окрім того, надмірна маса тіла, коли відкладається зовнішній і вісцеральний жир, загалом шкодить суглобам, хребту, провокує гіпертонічну хворобу, ішемічну хворобу серця.

Вісцеральний жир призводить до діабету 2-го типу?

Особливо небезпечне ожиріння внутрішніх органів, так званий вісцеральний жир. Воно викликає метаболічний синдром, коли інсулін не може, умовно кажучи, пробиватися до внутрішніх органів і забезпечувати правильний метаболізм цукру.

Часто трапляється вісцеральне ожиріння кишківника та печінки. Так званий жировий гепатоз – це ніби забиті жиром клітинки печінки. У здорових клітинах печінки відкладаються запаси цукру у вигляді глікогену, так відбувається правильний вуглеводний обмін у здорової людини. При гепатозі печінки глікогену нікуди відкладатися і він викидається одразу в кров – так різко підвищується рівень цукру крові.

Виходить замкнене коло: короткі вуглеводи не переробляються у вигляді енергії, а відкладаються у вигляді вісцерального жиру. А вісцеральний жир не дає перероблятися вуглеводам. Висновок: вісцеральний жир – головна причина діабету другого типу.

Наявність вісцерального жиру показує УЗД-обстеження. Але важливо пам’ятати, що не може бути жировий гепатоз у худої людини. Вісцеральний жир без зовнішнього жиру не відкладається – це паралельні процеси. Однак при ожирінні 70-80% припадає власне на внутрішній жир.

Ожиріння потребує медичного спостереження?

Ожиріння обов’язково має спостерігатися лікарем, бо його наслідки можуть бути катастрофічні. Через ожиріння в майбутньому всі органи будуть мати фізіологічні зміни. Тобто розвинуться хвороби, для яких немає підстав, якщо вага внормована. Тільки від того, що людина має надмірну масу тіла, вона отримає в перспективі великі проблеми зі здоров’ям. Включаючи проблеми з судинами, суглобами, хребтом, щитоподібною залозою – особливо у жінок.

Наголошую пацієнтам: схуднувши, ви можете припинити розвиток діабету. Діабет – невиліковна хвороба. Але якщо прибрати надмір жиру, в більшості випадків інсулін починає працювати – і ознаки діабету зникають.

У мене є пацієнти, яким на фоні ожиріння діагностували діабет з високими показниками цукру, деяким навіть призначалася інсулінотерапія. Потім, відповідно до того, як людина худнула, її переводили на таблетовані препарати, а з часом зменшували дозу. Є декілька пацієнтів, які зараз уже не отримують ніякої медикаментозної терапії проти діабету, тому що вони схудли і дотримуються рекомендованого харчування.

З практики, на 90% успіх схуднення залежить від хворого. Перед тим як худнути, пацієнти здають аналізи, щоби виключити ендокринне ожиріння, – є певні гормони, які впливають на обмін речовин.

Чому діабет 2-го типу є невиліковним, якщо схуднувши можна позбутися його ознак?

Пацієнти міркують так: стабілізую вагу, дотримуюся дієти, рівень цукру в нормі – і все, я здоровий. Помилка. Це всього лише стадія ремісії хвороби. Досить набрати кілька зайвих кілограмів, як діабет ІІ типу повернеться, бо проблема – в недостатності чи неправильній роботі інсуліну.

Захворювання передається спадково?

На розвиток діабету 2-го типу впливає багато чинників, але передусім спадковість. Якщо і в мами, і в тата є ця хвороба, то висока ймовірність, що вона буде у дитини.

На спадковість накладаються фактори ризику. Найважливіший – зайва вага, ожиріння.

Також до розвитку діабету 2-го типу призводять малорухомий спосіб життя, вживання алкоголю, емоційні навантаження, супутні захворювання – чи то печінки, чи то підшлункової залози.

Які перші ознаки діабету 2-го типу?

Початкових скарг як таких не існує – нічого не болить і на початках жити не заважає. В цьому підступність хвороби. До лікаря звертаються переважно через розвиток ускладнень – це значить, що підвищений цукор крові тривалий час уже був і наробив біди. Починають боліти ноги, падає зір, підвищується тиск через нефропатію – ускладнення з боку нирок.

Тому лікарі називають діабет “мовчазним убивцею” – пацієнти пізно звертаються, ускладнення, які розвинулися, незворотні і невиліковні і в підсумку призводять до інвалідності. Кінцева стадія діабету 2-го типу – повна сліпота, ниркова недостатність із необхідністю “штучної нирки”, діабетична стопа з некрозом, гангреною та ампутацією кінцівки. Лікування може тільки нормалізувати рівень цукру в крові, щоби призупинити розвиток ускладнень.

Люди помилково вважають: у мене серце хворе, нога хвора, голова хвора, а насправді, коли є високий цукор крові, то хоч як би лікували серце, ногу і голову, це тільки симптоматичне лікування. Якщо не усунути причину – високий цукор крові, – не буде прогресу і в лікуванні інших органів та систем.

Ендокринологи рекомендують зважати на такі зміни у самопочутті, які можуть вказувати на початкову стадію діабету 2-го типу: сухість в роті, схожа на спрагу, почащений сечопуск, вставання вночі в туалет. Через надмір цукру в крові можуть затерпати ноги. Зазвичай це не дуже турбує пацієнта і рідко спонукає звернутися до лікаря. Тому до 50% всіх випадків лишаються недіагностованими. За попередніми оцінками медичної спільноти, зараз в Україні про свою хворобу на цукровий діабет 2-го типу не підозрюють понад 1 млн осіб. А варто всього лише час від часу перевіряти рівень цукру в крові.

Як часто слід здавати кров на цукор?

Сімейні лікарі знають про необхідність цього скринінгу і призначають контроль раз на пів року.

Кілька важливих моментів. Не може сімейний лікар жінці 50 років з цукром у крові 6,1 сказати: “Та у вашому віці це може бути! Норма”. Незважаючи на вік, межа норми завжди 5,5 одиниць – якщо кров взята на аналіз капілярна, з пальця, і 6,1 одиниць – якщо кров венозна. Аналізи беруть натще. 

Ще один важливий момент у діагностиці. Пацієнт йде здавати аналіз на цукор і зазвичай напередодні готується – не вечеряє, тримає дієту. Такий підхід змазує картину на початкових етапах захворювання. Напередодні діагностики краще їсти так, як зазвичай: якщо кекс увечері, то кекс увечері. У здорової людини рівень цукру все одно буде в нормі. А у хворої аналіз якраз і виявить патологію вуглеводного обміну.

Спеціальні обстеження при підозрі на діабет призначає лікар-ендокринолог. Зокрема, відстежують середній цукор крові протягом останніх трьох місяців: важливо бачити, чи є високі підйоми цукру після їжі.

Як пацієнту з діабетом 2-го типу самому стабілізувати свій стан?

Діабет 2-го типу – це страшна хвороба, якщо з нею не подружитися. “Дружба” полягає у дотриманні певного способу життя. Завжди пояснюю пацієнтам, що треба змінити спосіб життя, щоби не мати ускладнень. Інакше в перспективі – неуникна інвалідність.

Доводиться впливати на пацієнтів так: хочеться печенька? Добре. Беріть печенько і кладіть його на шальку умовних терезів. А на іншу шальку кладіть свою нирку. Або свою ногу. Ще хочеться печенька?

діабет 2-го типу - як розпізнати
Лідія Орел — ендокринолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

П’ять способів “подружитися” з діабетом:

  • дієтотерапія з різким обмеженням вуглеводів – обов’язкова на початкових етапах, коли цукор в крові 10-12 одиниць. При ожирінні додатково виключають насичені жири.

Категорично не можна тільки два види їжі: короткі вуглеводи – солодощі, те, що містить цукор, і те, що містить біле борошно. Натомість без особливих обмежень можна вживати шість груп їжі: м’ясо – тільки не жирне і не смажене; рибу – не смажену; гриби; бобові – квасолю, сою, сочевицю; яйця – краще без жовтків; молочні нежирні продукти. Плюс не солодкі овочі і фрукти.

  • психологічна робота – дуже важливо, щоби людина вміла знаходити у своєму житті інші способи задоволення, крім їжі. Зі спеціалістом легше пройти шлях зміни поведінкових установок.
  • фізична активність – м’язи використовують глюкозу як енергетичний матеріал. Тому слід рухатися. Якщо важко бігати чи ходити на фітнес, то хоча би робити вдома зарядку. Іноді 1-2 одинички цукру в крові можна скинути тільки завдяки фізичній активності.

Для тих, хто внормував вагу при діабеті 2-го типу, є правило на все життя: з’їв печенько – відроби. 

  • контроль цукру крові – потрібно мати портативний глюкометр, щоби періодично контролювати рівень цукру крові і коригувати харчування та фізичну активність. Лікар допоможе скласти графік замірів, залежно від “стажу” діабету, та зробити висновки.
  • медикаментозне лікування – на останньому місці впливу. При діабеті 2-го типу це зазвичай таблетований вплив. Є десятки препаратів різних груп, які допомагають відкоригувати певний вид захворювання – коли мало інсуліну, достатньо інсуліну чи забагато інсуліну. В рідкісних випадках, коли максимальними дозами таблеток не можуть знизити рівень цукру крові чи є ускладнення, як-от ниркова та печінкова недостатність, призначають інсулінотерапію.

Важливо: діабет 2-го типу в стадії компенсації є нешкідливою хворобою. У здорової людини працює власний інсулін, щоби тримати цукор у крові від 3,3 до 8,5 одиниць упродовж дня. Хворому для цього потрібен інсулін зовні або таблетовані цукрознижуючі препарати. Якщо в такий спосіб – відповідне харчування та регулярна фізична активність плюс медикаменти – тримати нормальний рівень цукру в крові, то ускладнення не розвиваються. Це власне і означає – подружитися з діабетом.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також: Чому виникає та як лікується залізодефіцитна анемія: пояснює гематолог Галина Столярчук.

Партнерська публікація

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: