Про це повідомила Лариса Попова, лікар з загальної гігієни Івано-Франківської міськрайонної філії ДУ “Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України”.
В останні роки відзначають тенденцію до зростання захворюваності на ботулізм, що обумовлено збільшенням консервування м’ясних продуктів у домашніх умовах, зазначила медик.
Власне всі 4 випадки захворювання на ботулізм, які лікували в Івано-Франківській обласній клінічній інфекційній лікарні впродовж останнього місяця, сталися після вживання м’ясних консервів домашнього приготування.
Ботулізм – це важка токсикоінфекційна хвороба, яка виникає при отруєнні людини токсинами бактерій ботулізму та характеризується ураженням центральної і вегетативної нервової систем. Людина може заразитися ботулізмом при вживанні продуктів тваринного і рослинного походження без достатньої термічної обробки.
Найчастіше збудник виявляється в консервах, а також продуктах тривалого зберігання: шинці, ковбасах, в’яленій і солоній рибі. При цьому запах, смак і зовнішній вигляд продуктів не змінюються.
Симптоми захворювання залежать від характеру інфекційного процесу і його періоду. При вчасно розпочатому лікуванні з легкою формою недуги організм може впоратися з ботулізмом протягом 3 днів, але коли хворі не звертаються до лікаря – їхній стан погіршується. У середньої і важкої форми ботулізму ознаки інфекції чітко виражені, а одужання настає не раніше ніж через 21 день. При цьому без лікування доросла здорова людина може померти за 3 дні.
Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.
Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла.
У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
Усі хворі на ботулізм незалежно від клінічної форми захворювання підлягають госпіталізації. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків – введення ботулінічного антитоксину (синонім: сироватка). При цьому одужання відбувається повільно (тижні, місяці). Наслідків ботулізм не залишає, але небезпека полягає в загрозі летального результату.
Проблема профілактики ботулізму полягає в тому, що заражений продукт за запахом, кольором, смаком не відрізняється від нормального. Але все ж є правила, які допоможуть уникнути ботулізму:
- Ретельно мити овочі і фрукти перед початком консервації.
- Видаляти частки ґрунту з усіх продуктів. Якщо неможливо промити під проточною чистою водою, то спочатку очищають поверхню щіткою, а потім обробляють кип’яченою водою.
- Стерилізувати банки перед заготовкою домашньої консервації не менше ніж 10 хвилин, бляшані кришки так само кип’ятити 10 хвилин.
- Заготовлювати м’ясо і рибу в домашніх умовах тільки за допомогою автоклава.
- Потрібно ретельно перебирати овочі і фрукти перед консервацією, викидати перезрілі або зіпсовані.
- Перед тим як пригостити дітей віком до 3 років домашньою консервацією, вміст банок слід прокип’ятити.
- Якщо кришка банки здулася – консерви треба негайно викинути.
- Ковбасу, шинку, солону і копчену рибу, сало – всі продукти, які не піддаються термічній обробці, зберігати тільки в холодильнику.
- Не можна купувати консервацію на ринку у випадкових продавців.
- Якщо хтось із членів сім’ї захворів, профілактичну сироватку вводять всім членам сім’ї, а посуд дезінфікують.
Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!