fbpx

За останній місяць до обласної інфекційної лікарні потрапили 4 пацієнтів з ботулізмом

Здоров'я 14:48, 20.06, 2019

Протягом останніх 3 тижнів в Івано-Франківській обласній клінічній інфекційній лікарні зареєстровано 4 випадки цієї небезпечної харчової токсикоінфекції після вживання м'ясних консервів домашнього приготування.

Про це повідомила Лариса Попова, лікар з загальної гігієни Івано-Франківської міськрайонної філії ДУ “Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України”.

В останні роки відзначають тенденцію до зростання захворюваності на ботулізм, що обумовлено збільшенням консервування м’ясних продуктів у домашніх умовах, зазначила медик.

Власне всі 4 випадки захворювання на ботулізм, які лікували в Івано-Франківській обласній клінічній інфекційній лікарні впродовж останнього місяця, сталися після вживання м’ясних консервів домашнього приготування.

Ботулізм – це важка токсикоінфекційна хвороба, яка виникає при отруєнні людини токсинами бактерій ботулізму та характеризується ураженням центральної і вегетативної нервової систем. Людина може заразитися ботулізмом при вживанні продуктів тваринного і рослинного походження без достатньої термічної обробки.

Найчастіше збудник виявляється в консервах, а також продуктах тривалого зберігання: шинці, ковбасах, в’яленій і солоній рибі. При цьому запах, смак і зовнішній вигляд продуктів не змінюються.

Симптоми захворювання залежать від характеру інфекційного процесу і його періоду. При вчасно розпочатому лікуванні з легкою формою недуги організм може впоратися з ботулізмом протягом 3 днів, але коли хворі не звертаються до лікаря  їхній стан погіршується. У середньої і важкої форми ботулізму ознаки інфекції чітко виражені, а одужання настає не раніше ніж через 21 день. При цьому без лікування доросла здорова людина може померти за 3 дні.  

Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла.

У важких випадках  пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

Усі хворі на ботулізм незалежно від клінічної форми захворювання підлягають госпіталізації. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків – введення ботулінічного антитоксину (синонім: сироватка). При цьому одужання відбувається повільно (тижні, місяці). Наслідків ботулізм не залишає, але небезпека полягає в загрозі летального результату.

Проблема профілактики ботулізму полягає в тому, що заражений продукт за запахом, кольором, смаком не відрізняється від нормального. Але все ж є правила, які допоможуть уникнути ботулізму:

  1. Ретельно мити овочі і фрукти перед початком консервації.
  2. Видаляти частки ґрунту з усіх продуктів. Якщо неможливо промити під проточною чистою водою, то спочатку очищають поверхню щіткою, а потім обробляють кип’яченою водою.
  3. Стерилізувати банки перед заготовкою домашньої консервації не менше ніж 10 хвилин, бляшані кришки так само кип’ятити 10 хвилин.
  4. Заготовлювати м’ясо і рибу в домашніх умовах тільки за допомогою автоклава.
  5. Потрібно ретельно перебирати овочі і фрукти перед консервацією, викидати перезрілі або зіпсовані.
  6. Перед тим як пригостити дітей віком до 3 років домашньою консервацією, вміст банок слід прокип’ятити.
  7. Якщо кришка банки здулася  консерви треба негайно викинути.
  8. Ковбасу, шинку, солону і копчену рибу, сало  всі продукти, які не піддаються термічній обробці, зберігати тільки в холодильнику.
  9. Не можна купувати консервацію на ринку у випадкових продавців.
  10. Якщо хтось із членів сім’ї захворів, профілактичну сироватку вводять всім членам сім’ї, а посуд дезінфікують.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: