fbpx

Сьогодні вперше на державному рівні вшановують роковини депортації західних українців

Наша історія 18:35, 08.09, 2019

Під час депортації 1944-1951 років близько 700 тисяч українців позбавили домівок.

НА ФОТО: Фото документа з архіву родини Сергія Горбачева

Про це розповів директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович у фейсбуці.

«Сьогодні вперше на державному рівні вшановуємо роковини депортації західних українців. Торік Верховна Рада України встановила другу неділю вересня Днем пам’яті примусового виселення автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944–1951 роках», – написав він.

В’ятрович зазначив, що тоді близько 700 тисяч українців позбавили домівок.

«Західний кордон СРСР був визначений без врахування етнічного розселення українців та поляків. Тож комуністична влада вирішила полагодити це, просто насильно переселивши людей із їхньої батьківщини», – додав він.

Очільник Українського інституту національної пам’яті нагадав, інформує ЗІК, що 9 вересня 1944 року в Любліні СРСР та Польща уклали угоду про «взаємний обмін населенням» – виганяли українців з Польщі, а поляків з України. 

«Добровільне переселення» з «рівноцінним відшкодуванням майна» обернулося колгоспним рабством, голодом та злиднями, роками принижень та поневірянь без права повернення на рідні землі», – відзначив В’ятрович. 

Сьогодні вперше на державному рівні вшановуємо роковини депортації західних українців. Торік Верховна Рада України встановила другу неділю вересня Днем пам’яті примусового виселення автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944–1951 роках.Тоді близько 700 тисяч українців позбавили домівок. Західний кордон СРСР був визначений без врахування етнічного розселення українців та поляків. Тож комуністична влада вирішила полагодити це, просто насильно переселивши людей із їхньої батьківщини. 9 вересня 1944 року в Любліні СРСР та Польща уклали угоду про «взаємний обмін населенням». Виганяли українців з Польщі, а поляків з України.«Добровільне переселення» з «рівноцінним відшкодуванням майна» обернулося колгоспним рабством, голодом та злиднями, роками принижень та поневірянь без права повернення на рідні землі.Відео Український інститут національної пам'яті, розроблений спільно з Bober Film Studio.

Опубліковано Volodymyr Viatrovych Неділя, 8 вересня 2019 р.
Відео – Інститут національної пам’яті

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: