З нагоди Дня народження Івано-Франківська в палаці Потоцьких презентували виставку репродукцій давніх поштівок старого Станиславова з колекції краєзнавця-колекціонера Зеновія Жеребецького.
На виставці відібрані поштівки, які відображають міське середовище Станіславова кінця ХІХ – початку ХХ ст, людей, міські ансамблі, площі, будинки, споруди, більшість з яких вже втрачені або зазнали серйозних трансформацій.
«Колись був такий тренд – листуватися поштівками. Зараз молодь не зрозуміє, як це, але сподіваюсь, що мода на це повернеться. У цих поштівках закладено багато аспектів. Історію нашого міста ми знаємо з книг або з того середовища, яке залишилося. Величезний пласт історії Івано-Франківська є саме в поштівках: на них зображувалося місто того періоду, у різні періоди свого життя. Це великий пласт історії», – говорить директор Палацу Потоцьких Володимир Гайдар.
Відібрали для виставки 60 поштівок з 303 поданих у книзі «Івано-Франківськ на давній поштівці», інформують на сторінці Палацу Потоцьких у фейсбуці.
«Цим заходом ми ще раз показуємо історію Станіславова через поштівки. Подія приурочена святкуванню 361-ї річниці з дня надання Магдебурзького права. День міста дійсно з 7 травня, але чомусь рахуємо ті роки з надання Магдебурзького права. Наше місто не має точної дати, коли воно створене. Ми точно знаємо, що у 1658 році в Галичі було підписано Акт купівлі Андрієм Потоцьким у останнього власника села Заболоття Станіслава Жишковського.
Ми всі знаємо, що 7 травня 1662 року був виданий привілей про заснування міста, де було вказано, що Потоцький зобов’язується власним коштом збудувати фортецю і дарує мешканцям міста Магдебурзьке право. Є одне ”але”. У лютому 1662 року Андрій Потоцьких вже надав дозвіл на проведення ярмарків. Тобто в цей час місто вже існувало. Святкувати 7 травня є правильним, але хочеться, щоб історики все ж віднайшли джерела, адже воно є старішим», – розповідає Зеновій Жеребецький.
Мешканці та гості міста мають можливість побачити портрет Станиславова, який розгортається на поштівках, впродовж місяця. Поштівки на виставці датовані роками з 1898-го по 1939-й, фото на них – давніші. Найдавніше зафіксувало наслідки мармулядової пожежі 1868 року, зазначив колекціонер.
Зеновій Жеребецький – франківський колекціонер та краєзнавець. Крім 2000 поштівок, колекція Жеребецького налічує понад 7000 книг, близько 1500 значків і медалей, марки різних періодів.
Нагадаємо, у Франківську Іван Бондарев розповів “Легенди австрійського Станиславова”