fbpx

Водохресний святвечір: історія та традиції святкування

Стиль життя 15:27, 18.01, 2020

19 січня християни східного обряду відзначають свято Хрещення Господнього. Йому передує Водохресний святвечір, або Навечір’я Хрещення Господнього, який святкують 18 січня.

Водохресний святвечір – це вечір-приготування перед святом, пише ДТ.

Історія свята

До V століття було прийнято відзначати народження і хрещення Ісуса Христа в один день – 6 січня. Цей день називався Феофанією – Богоявленням, що говорило про втілення Христа у світ і про явлення Трійці у водах Йорданських. Перенесення святкування Різдва Христового 25 грудня (за Юліанським календарем) поклало початок новому церковному явищу – святкам, що закінчувалися навечір’ям, або святвечором свята Хрещення.

Що потрібно робити у Водохресний святвечір

18 січня прийнято тримати піст. Як правило, віруючі намагаються зовсім відмовитися від їжі до появи на небі першої зірки.

Обов’язково в цей день потрібно прибрати в будинку, оскільки в Хрещення це робити не можна, як і зустрічати свято у бруді.

Увечері накривається стіл, головною стравою якого є “голодна кутя”, бажано, щоб вона була приготована з рису. Від алкогольних напоїв у цей вечір слід утриматися.

У святвечір після літургії в храмах проводить велике освячення води, яке отримало таку назву за особливу урочистість обряду. Вода ця називається Агіасмою, або просто водохресною водою. Під впливом Єрусалимського статуту з ХІ-ХІІ століття водосвяття відбувається два рази – і в Водохресний святвечір, і безпосередньо в свято Богоявлення. Освячення в обидва дні проходить однаковим чином, тому вода, освячена в ці дні, нічим не відрізняється.

Крім того, у цей день також прийнято окропити святою водою своє житло.

Що не можна робити у Водохресний святвечір

У цей день забороняється лаятися, робити погані вчинки або допускати неблагочестиві думки. Особливо слід дотримуватися цієї заборони, забираючи святу воду або приймаючи її, оскільки від цього вона втрачає свої властивості.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: